Video + foto: Svet vítal nový rok 2019 úžasnými ohňostrojmi

Vítanie nového roka 2019
Vítanie nového roka 2019 v Sydney. Foto: Brendan Esposito/AAP via AP.
  • aktualizované: 1. januára 10:12

BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) – Nový rok tradične ako prvé privítali tichomorské krajiny Samoa, Tonga a Kiribati ešte v pondelok o 11:00 stredoeurópskeho času. O niekoľko hodín neskôr nasledovala prevažná časť Austrálie a Nový Zéland.

V Aucklande oslávili päťminútovým ohňostrojom z televíznej veže Sky Tower. Na uliciach sa zišli tancujúci a zabávajúci sa ľudia, ktorí takisto sledovali ohňostroje.

Aj v Sydney pripravili veľkolepý, približne 13-minútový ohňostroj, ktorý sledovali desaťtisíce ľudí napriek sychravému počasiu. Príchod roka 2019 neskôr oslávili v thajskom Bangkoku, severokórejskom Pchjongjangu, juhokórejskom Soule či v japonskom Tokiu.

V čínskom Pekingu sa oslavy príchodu Nového roka niesli v duchu nadchádzajúcej zimnej olympiády, ktorá sa v čínskej metropole uskutoční v roku 2022. O 18:30 stredoeurópskeho času dorazil Nový rok aj do Indie.

Väčšina jej obyvateľov si síce príchod Nového roka pripomína podľa hinduistického kalendára, podľa ktorého pripadá vždy na iný deň v roku, mnohí Indovia však nepohrdli ani oficiálnymi utorňajšími oslavami.

Príhovory svetových lídrov

Rusi privítali Nový rok tradične predpolnočným príhovorom prezidenta Vladimira Putina, ktorý pred Kremľom vyzval na podporu „tých, ktorí potrebujú pomoc, ktorí sú osamelí alebo chorí„. Novoročné príhovory k občanom svojich krajín predniesli aj mnohí iní svetoví štátnici vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej či francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

V mierne napätej atmosfére sa konali novoročné oslavy v Paríži, kde predstavitelia protivládneho protestného hnutia „žltých viest“ avizovali, že ich protesty neskončia ani v posledný deň v roku a budú aj súčasťou osláv. V parížskej metropole aj preto hliadkovalo 12-tisíc policajtov.

Oslavy na počesť bojovníkov za slobodu

Na špeciálny politický odkaz využil novoročné oslavy v Londýne starosta tohto mesta Sadiq Khan, ktorý napriek blížiacemu sa odchodu Veľkej Británie z Európskej únie venoval celé oslavy občanom EÚ žijúcim v Británii. „Tým, že popri vítaní Nového roka vzdávame hold naším blízkym vzťahom s Európou, opäť ukazujeme, že Londýn zostane vždy otvorený,“ povedal.

O tretej nadránom stredoeurópskeho času dorazil Nový rok 2019 aj do brazílskeho Ria de Janeiro, kde zhruba dva milióny ľudí sledovali veľkolepé ohňostroje na slávnej pláži Copacabana.

O piatej nadránom stredoeurópskeho času sa spustili novoročné oslavy aj v New Yorku, ktoré starosta mesta Bill de Blasio venoval bojovníkom za slobodu slova a čestné miesto pri nich mali novinári a predstavitelia viacerých svetových médií vrátane televízií ABC, NBC, denníku The Washington Post či agentúry Reuters.

Informácie pochádzajú z webstránok nemeckej spoločnosti Deutsche Welle a britského denníka The Daily Telegraph.

Nový Zéland

Japonsko a Severná Kórea

  • Bujaré oslavy a vítanie nového roka 2019 sa nezaobišli ani v Pjongčangu. V hlavnom meste Severnej Kórey nechýbal ohňostroj, pompézna svetelná a laserová šou.

Hong Kong

  • Hong Kong oslavoval prvé minúty roku 2019 ohňostrojom, ktorý odpálili v prístave Victoria.

Čína

Taiwan

Vietnam

  • od 6.45 minúty

Malajzia

Spojené arabské emiráty

  • Pred polnočným ohňostrojom sa v Dubai o úžasnú show postarala projekcia na najvyššej budove sveta – mrakodrape Burdž Chalífa
  • Grandiózny ohňostroj nechýbal ani v Abú Zabí, hlavnom meste Spojených arabských emirátov.

Rusko

  • od 5.00 minúty

Bulharsko

Grécko

Francúzsko

Holandsko

Nemecko

Veľká Británia

New York

  • Tradičným vítaním nového roka je guľa smerujúca zhora nadol, čo značí odpočítavanie. Nechýba ani tento rok a v priamom prenose si môžete vychutnať oslavy príchodu roka 2019 na Times Square v New Yorku.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sadiq Khan