Antoine Roussel
Francúzsky útočník Antoine Roussel sa so spoluhráčmi raduje zo svojho góle v sieti Fínska počas zápasu na MS v hokeji 2017. Paríž, 7. máj 2017. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 7. mája o 20:23

PARÍŽ 7. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Fínska nepotvrdili pozíciu favorita a podľahli domácim Francúzom jednoznačne 1:5 v nedeľňajšom stretnutí základnej B-skupiny na majstrovstvách sveta 2017.

MS prelink

Skvelý výkon Hardyho

Francúzov priiedol k úspechu najmä výborný výkon brankára Floriana Hardyho, ktorý zneškodnil 42 z 43 striel fínskej reprezentácie.

Francúzi zaskočili úradujúcich vicemajstrov sveta už v prvej tretine, v 15. min skóroval Pierre-Édouard Bellemare. Do prostredného dejstva vstúpili lepšie hokejisti „Suomi“, po necelých dvoch minútach hry prekonal francúzskeho brankára nechytateľnou delovkou od modrej čiary obranca Mikko Lehtonen.

V 34. min opäť poslal hostiteľov do vedenia útočník Dallasu Stars Antoine Roussel a v závere druhej tretiny zvýšil náskok Francúzska Valentin Claireaux.

V 49. min pridal svoj druhý gól v zápase Roussel. Fíni hrali posledných päť minút bez brankára, no recept na skvele chytajúceho Hardyho nenašli, senzačnú výhru Francúzska spečatil Damien Fleury.

Ku kurióznemu momentu došlo po skončení stretnutia, keď bol z francúzskeho tímu vyhlásený za najlepšieho hráča Bellemare, ale ten odovzdal cenu gólmanovi Hardymu.

Sklamaný Aho

„Hrali sme jednoducho a dbali sme na detaily. Každý z nás nechal na ľade všetko. Zblokovali sme veľa striel a mali sme excelentné presilovky. Je to pre nás obrovský úspech. Keď chceme zvíťaziť aj v ďalších zápasoch, musíme si udržať tento prístup,“ povedal po historicky prvom triumfe Francúzska nad Fínskom na MS dvojgólový strelec Roussel.

„Náš brankár bol dnes rozdielovým hráčom. Atmosféra na štadióne bola skvelá. Je úžasné hrať vo Francúzsku pred našimi rodinami, priateľmi a domácimi priaznivcami. Nepripúšťame si žiaden tlak, chceme si tieto MS užiť,“ doplnil francúzsky obranca Kévin Hecquefeuille.

„Priaznivci v hľadisku im dodali veľa energie, bola tam skvelá atmosféra. Francúzi hrali dobre celý zápas, navyše ich brankár chytal výborne, ale my sme neukázali všetko, čo je v našich silách,“ uviedol sklamaný fínsky mladík Sebastian Aho.

MS v hokeji 2017: B-skupina

• Paríž

Fínsko – Francúzsko 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)
Góly: 22. M. Lehtonen (Pihlström, Rantanen) – 15. Bellemare (Rech, Meunier), 34. Roussel (Bellemare), 39. Claireaux (Janil, Rech), 49. Roussel (Rech), 58. D. Fleury (T. Da Costa)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: 6. Roussel (Francúzsko) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Iverson (Kan.), Linde (Švéd.) – Lazarov (Rus.), Šefčík (SR), 11 433 divákov