Najkrajšie momenty z druhého dňa MS v hokeji
Francúz Pierre-Edouard Bellemare sa snaží streliť gól do siete nemeckého brankára Tima Pielmeiera na svetovom šampionáte. Petrohrad, 7. máj 2016. Foto: SITA/AP

PETROHRAD 7. mája (WebNoviny.sk) – Vyrovnanú a dramatickú bitku medzi Francúzskom a Nemeckom na hokejovom svetovom šampionáte v ruskom Petrohrade museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. Ten rozhodujúci premenil francúzsky útočník Damien Fleury a keďže nemecký kapitán Marcel Goc zoči-voči Cristobalovi Huetovi vzápätí neuspel, Francúzi si za víťazstvo 3:2 po nájazdoch pripísali úspešný dvojbodový vstup do šampionátu. Nemci sa museli na úvod uspokojiť s jedným bodom.

„Veľmi dôležitý gól nielen pre mužstvo, ale aj pre mňa. Počas prípravy som dlho nebol v koncovke úspešný, preto som cítil veľký tlak. Teraz mám konečne vyššie sebavedomie,“ uviedol 30-ročný Fleury, skúsený útočník nemeckého Schwenningenu, na webe MS 2016.

Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa MS v hokeji

Nemci prestrieľali Francúzov 29:23, ale držiteľ Stanleyho pohára z roku 2010 Huet im chytil niekoľko vyložených príležitostí a napokon len dvakrát inkasoval. Rovnako to však platilo aj o jeho náprotivkovi v nemeckej bránke Timovi Pielmeierovi, aj preto sa napokon muselo do predĺženia aj nájazdov. V riadnom hracom čase strelili francúzske góly Damien Raux a Valentin Claireaux, za Nemcov boli úspešní Tobias Rieder a Felix Schütz. Francúzi viedli už od 4. min zásluhou Rauxa, ale potom dosiahli dva góly nemeckí hokejisti a Claireaux vyrovnal v poslednej minúte druhej tretiny na 2:2. Pikantériou zápasu boli až tri francúzske tresty pre vyšší počet hráčov na ľade, jeden z nich potrestal v 21. min Rieder gólom na 1:1.

„Bola to ozajstná hokejová bitka. V úvodnej tretine sme urobili veľa chýb, do ďalších zápasov sa musíme zlepšiť,“ povedal nemecký útočník Rieder. Nemci skončili vlani na MS v Česku na 10. mieste, Francúzi obsadili konečnú 12. priečku. Francúzski hokejisti budú v nedeľu od 19.15 h druhým súperom Slovákov v petrohradskej hale Jubilejnyj.

Hokejisti Spojených štátov amerických dosiahli v druhom zápase na majstrovstvách sveta v Rusku prvé víťazstvo v petrohradskej základnej B-skupine, v ktorej účinkujú aj Slováci. Reprezentanti USA po piatkovej prehre v zámorskom derby s obhajcami zlata z Kanady 1:5 zdolali v sobotu večer Bielorusov 6:3. Američania získali v úvode druhej tretiny sľubný trojgólový náskok, a keď v 35. min vychádzajúca hviezda svetového hokeja Auston Matthews zvýšil už na 5:1, o víťazovi duelu nebolo pochýb. V poslednej dvadsaťminútovke ešte Bielorusi znížili na rozdiel dvoch gólov, definitívu výsledku dal svojím druhým presným zásahom Matthews.

B-skupina (PETROHRAD):

Francúzsko – Nemecko 3:2 po sam. nájazdoch (1:0, 1:2, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 4. Raux (Perret, Meunier), 40. Claireaux (Beron, Chakiachvili), rozh. sam. nájazd D. Fleury – 21. Rieder (Gogulla, Schütz), 37. Schütz (Gogulla, Hager)

Vylúčení: 7:4 na 2 min, presilovky 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo, Jeřábek (obaja ČR) – Kilian (Nór.), Suominen (Fín.)

Bielorusko – USA 3:6 (0:2, 2:3, 1:1)

Góly: 28. Platt (Stepanov, Linglet), 39. Stas, 50. Korobov (S. Kosticyn, Stepanov) – 10. Wood (Vatrano, Hinostroza), 14. Ch. Wideman (Matthews, Larkin), 23. Larkin (Schroeder), 29. Hanifin (Hinostroza, Motte), 35. Matthews (Connor, Hanifin), 55. Matthews (Vatrano)

Vylúčení: 8:9 na 2 min, navyše 22. Šinkevič (Biel.) 5+DKZ za úder do hlavy, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Öhlund (Švéd.), Olenin (Rus.) – Fluri (Švaj.), Lhotský (ČR)