Piatkové zápasy na MS v hokeji
Francúzsky futbalista Moussa Sissoko v súboji so Švajčiarom Xherdan Shaqiri počas piatkového zápasu E-skupiny na svetovom šampionáte v Brazílii. Foto: SITA/AP

SALVADOR 20. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Francúzska zvíťazili v piatkovom dueli E-skupiny na XX. majstrovstvách sveta v Brazílii na štadióne v Salvadore nad Švajčiarskom presvedčivo 5:0 (3:0) a sú len krôčik od postupu do osemfinále šampionátu.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

„Les Bleus“ rozhodli o triumfe už v prvej štyridsaťpäťminútovke, v ktorej strelili tri góly. V 17. min sa presadil hlavou Olivier Giroud, vzápätí skóroval Blaise Matuidi a pred polčasovou prestávkou poistil náskok Francúzov Mathieu Valbuena. Predtým v 32. min ešte nepremenil pokutový kop Karim Benzema.

Piatkové zápasy na MS vo futbale

Útočník Realu Madrid si to však vynahradil po zmene strán, keď zvýšil na 4:0. Demontáž švajčiarskej obrany zavŕšil v 73. min Moussa Sissoko. Helvéti v záverečnej desaťminútovke prikrášlili výsledok zásluhou striedajúceho Blerima Džemailiho a Granita Xhaku, ktorý stanovil konečný rezultát na 2:5.

Švajčiari nezdolali Francúzov už viac ako 22 rokov: naposledy sa im to podarilo 27. mája 1992 v prípravnom dueli v Lausanne (2:1). V drese tímu krajiny „galského kohúta“ vtedy nastúpil aj súčasný kormidelník Didier Deschamps.

Výsledok – E-skupina:
Švajčiarsko – Francúzsko 2:5 (0:3)

Góly: 81. Džemaili, 87. G. Xhaka – 17. Giroud, 18. Matuidi, 40. Valbuena, 67. Benzema, 73. Moussa Sissoko, ŽK: 88. Cabaye (Fr.), rozhodovali: Kuipers – Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.)

Švajčiarsko: Benaglio – Lichtsteiner, Djourou, Von Bergen (9. Senderos), R. Rodríguez – Behrami (46. Džemaili), Inler – Shaqiri, G. Xhaka, Mehmedi – Seferovič (69. Drmič)

Francúzsko: Lloris – Debuchy, Varane, Sakho (66. Koscielny), Evra – Moussa Sissoko, Cabaye, Matuidi – Valbuena (82. Griezmann), Giroud (63. Pogba), Benzema

Tabuľka E-skupiny:

1. Francúzsko 2 2 0 0 8:2 6

2. Ekvádor 2 1 0 1 3:3 3

3. Švajčiarsko 2 1 0 1 4:6 3

4. Honduras 2 0 0 2 1:5 0

I. polčas

Futbalisti Francúzska boli od začiatku zaujímavého stretnutia aktívnejší a o svojom víťazstve rozhodli už v prvom polčase. „Les Bleus“ za necelé dve minúty strelili dva góly.

Najskôr sa v 17. min po rohu Valbuenu presadil hlavou Giroud, hoci si brankár Švajčiarov Benaglio siahol na loptu – 0:1. Potom po prihrávke od Benzemu skóroval Matuidi – 0:2.

Helvéti strelili v 27. min zásluhou Xhaku kontaktný gól, ale ich radosť zmaril rozhodcami odmávaný ofsajd. Následne neznížil Mehmedi ani Shaqiri – dva razy výborne zasiahol brankár Lloris.

V 31. min posúdil holandský arbiter Kuipers zákrok Djouroua na Benzemu ako nedovolený a ukázal na biely bod. Sám „poškodený“ Benzema však z jedenástky nebol úspešný a dorážka Cabayeho skončila na brvne.

Zverenci trénera Didiera Deschampsa predsa len ešte zvýšili náskok pred odchodom do kabín. V 40. min vyšla spolupráca Giroudovi s Valbuenom a druhý menovaný zblízka nemal problémy presne zakončiť – 0:3

II. polčas

Švajčiari po zmene strán nerezignovali a snažili sa skorigovať nepriaznivý stav. Striedajúci Džemaili mieril prudko, ale nad bránku, Mehmedi onedlho na päťke dlho váhal so zakončením. A tak prišli opäť gólové údery Francúzov.

V 67. min prihrávku striedajúceho Pogbu využil Benzema a strelil svoj tretí gól na šampionáte – 0:4. O šesť minút neskôr sa presadil aj Moussa Sissoko – 0:5.

Futbalisti Švajčiarska sa dočkali až v závere duelu a dvoma presnými zásahmi zmiernili prehru. Najskôr Džemaili znížil strelou z priameho kopu – 1:5 a v 87. min stanovil výsledok Xhaka – 2:5. Šiesty francúzsky gól v podaní Karima Benzemu prišiel už po záverečnom hvizde.

Ottmar Hitzfeld (tréner Švajčiarska): „Som veľmi sklamaný z tejto prehry. Dnešok je pre nás čiernym. Neukázali sme náš potenciál, súper potrestal každú našu chybu.“

Didier Deschamps (tréner Francúzska): „Bol to pre nás veľmi príjemný večer, strelili sme päť gólov, boli sme efektívni. Teraz musíme ešte dobre zahrať proti Ekvádoru a následne nás čaká nová súťaž. Víťazstvo 5:2 je pre nás veľké.“