Frölunda Indians
Hráči švédskeho tímu Frölunda Indians s víťaznou trofejou po finálovom zápase Ligy Majstrov, v ktorom zdolali Spartu Praha 4:3 po predĺžení. Frölunda, 7. február 2017. Foto: Adam Ihse /TT via AP

GÖTEBORG 7. februára (WebNoviny.sk) – Hráči tímu Frölunda Indians obhájili prvenstvo v hokejovej Lige majstrov (CHL) spred roka. Zverenci trénera Rogera Rönberga v utorkovom večernom finále tohtosezónnej edície LM si v domácom prostredí poradili s mužstvom českej Sparty Praha 4:3 po predĺžení. Slovensko malo v zápase zastúpenie v podobe štyroch hráčov hostí – za Spartu hrali obrancovia Juraj Mikuš a Martin Gernát a útočníci Lukáš Cingeľ a Andrej Kudrna.

O triumfe ‚indiánov‘ rozhodol Lasu

Vo vypredanej hale Frölundaborg začala aktívnejšie Sparta a už v 3. min sa ujala vedenia – odrazený pokus od modrej čiary sa dostal pred Lukáša Cingeľa a slovenský útočník otvoril skóre stretnutia. Hostia sa z vedenia tešili iba niekoľko minút, pretože Brian Ihnačák putoval na trestnú lavicu a v presilovke vyrovnal Casey Wellman.

Sparta potom hrala päťminútové oslabenie, v ktorom unikla dvojica hostí a Petr Vrána upravil na 1:2. Ani v tomto prípade na seba odpoveď domácich „indiánov“ nenechala dlho čakať, keď kapitán Joel Lundqvist tečoval delovku Henrika Tömmernesa od modrej čiary – 2:2.

Obe slovenské mužstvá vypadli v šestnásťfinále

Cenu pre najužitočnejších hráčov duelu dostali Nicklas Lasu za Frölundu, na opačnej strane sa z individuálneho ocenenia mohol tešiť brankár Sparty Tomáš Pöpperle.

Najlepším strelcom súťaže sa stal v drese obhajcu prvenstva Američan Casey Wellman s ôsmimi gólmi, spolu s klubovým spoluhráčom Joelom Lundqvistom je so štrnástimi bodmi najproduktívnejší v celej Ligy majstrov. Fanúšikovia si za najužitočnejšieho hráča súťaže zvolili kapitána Frölundy Lundqvista.

Frölunda sa v doterajších troch edíciách LM prebojovala zakaždým do finále, v prvom ročníku v ňom podľahla inému švédskemu tímu Lulea HF 2:4, v drese ktorého sa pred dvoma rokmi z triumfu tešili aj dvaja slovenskí hokejisti – obranca Christián Jaroš a útočník Peter Cehlárik.

Utorkové finále bolo posledným 157. stretnutím z ponuky tretieho ročníka CHL. Hralo sa od 16. augusta 2016 a na začiatku bolo v hre 48 tímov z 13 krajín vrátane slovenských zástupcov HC Košice a HK Nitra. Obe slovenské mužstvá vypadli v šestnásťfinále play-off – Košice nestačili na švajčiarsky Fribourg-Gottéron a Nitra na české Vítkovice.

Hokejová Liga majstrov 2016/2017 – finále – Göteborg (Švéd.):

Frölunda Indians (Švéd.) – HC Sparta Praha (ČR) 4:3 po predĺžení (2:2, 1:0, 0:1 – 1:0)

– hráči Frölundy sa stali víťazmi Ligy majstrov 2016/2017

Góly: 8. C. Wellman (J. Sundström, Tömmernes), 13. J. Lundqvist (Tömmernes, Olofsson), 28. C. Wellman (Olofsson, Donovan), 62. Lasu (Rosseli Olsen, Donovan) – 3. CINGEĽ (Kalina, A. KUDRNA), 11. Vrána (J. Hlinka), 47. Klimek (Švrček, Pech)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše: 9. Forman 5+DKZ za seknutie, 13. Řepík (obaja Sparta) 10 min za narazenie zozadu, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kaukokari, Fonselius (Fín.) – Kaderli, Kovacs (Švaj.), 6044 divákov

Frölunda: Gustafsson – Nörstebö, Tömmernes, Donovan, Nyberg, Sigalet, J. Larsson, Dahlin – Staalberg, Lasu, Rosseli Olsen – Sundström, Figren, Grundström – C. Wellman, Carlsson, Bergenheim – J. Lundqvist, S. Hjalmarsson, Ehn – Olofsson

Sparta: Pöpperle – J. MIKUŠ, GERNÁT, Švrček, Kalina, Nedomlel, Eminger, Barinka – Řepík, Vrána, J. Hlinka – Deveaux, Klimek, Forman – Ihnačák, Pech, Kumstát – A. KUDRNA, CINGEĽ, Uher – O. Procházka