Marián Gáborík
Marián Gáborík je s príjmom 6,075 milióna dolárov šiestym najlepšie plateným hráčom v Los Angeles Kings. Foto: SITA/AP

NEW YORK 27. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenský hokejista Marián Gáborík si v sobotu odkrútil premiéru v NHL 2016/2017. Skúsený 34-ročný útočník, ktorý si na septembrovom Svetovom pohári v Toronte v semifinále proti Švédsku zlomil nohu, odohral za Los Angeles 11:49 min vo víťaznom stretnutí proti Chicagu 2:1 po predĺžení.

„Postupom času sa zlepšoval. Chvíľu to však potrvá, predsa len pauzoval deväť týždňov,“ citoval server nhl.com trénera Darryla Suttera. Gáborík vynechal úvodných 21 zápasov sezóny.

Oporou Kings bol s 18 zásahmi a 94,7-percentnou úspešnosťou zákrokov brankár Peter Budaj. V drese hostí sa nepresadili krídelníci Marián Hossa ani Richard Pánik. „Králi“ natiahli víťaznú šnúru na päť stretnutí a v tabuľke Západnej konferencie poskočili na 6. priečku. Jeff Carter skóroval piatykrát v posledných piatich dueloch.

Detroit podľahol Montrealu 1:2 po predĺžení, o čom v 64. min rozhodol Alex Galchenyuk. Hosťujúci brankár Carey Price pochytal 32 striel vrátane dvoch z hokejky Tomáša Tatara. „Viem, že sa opakujeme po každom zápase, ale Carey je dôvod, prečo sa nám darí. Dokazuje to večer čo večer,“ povedal obranca Jeff Petry a doplnil: „Nechceli sme odletieť na trojzápasový trip do Kalifornie po prehre s divíznym súperom, takže dôležité víťazstvo.“

Floride pomohli k dvom bodom proti Columbusu veteránske hviezdy – útočník Jaromír Jágr svojím 752. gólom v kariére otvoril skóre, brankár Roberto Luongo zneškodnil 36 súperových pokusov a všetky tri nájazdy Blue Jackets. „Lotériu“ v prospech Panthers rozhodol Fín Aleksander Barkov. Toronto zdolalo Washington 4:2 bez prispenia slovenského obrancu Martina Marinčina, ktorý figuroval len medzi zdravými náhradníkmi.