Nhl
Pravý krídelník Los Angeles Kings Marián Gáborík (12) skóruje do brány Anaheim Ducks napriek snahe brankára Jonasa Hillera (1) a Ryana Getzlafa (15). Foto: SITA/AP

NEW YORK 4. mája (SITA) – Útočník Marián Gáborík sa stal prvou hviezdou sobotňajšieho prvého duelu 2. kola play-off Západnej konferencie medzi domácim Anaheimom a Los Angeles, keď po asistencii na góle Martineza v 10. min na 1:1 sa sedem sekúnd pred koncom III. tretiny postaral o presný zásah na 2:2 a v 73. sám rozhodol o triumfe Kings. Odchovanec trenčianskeho hokeja pri power-play „kráľov“ vyrovnal po prihrávke M. Richardsa z rohu klziska, keď za gólmana Hillera poslal puk zo vzduchu.

V predĺžení slovinský útočník Kopitar našiel Gáboríka pred Hillerom a slovenský krídelník ho aj so šťastím usmernil do bránky. „Dostal som skvelú prihrávku, iba som sa to všemožne snažil dostať do bránky,“ povedal pre LA Times Gáborík. Slovák sa stal prvý hráčom histórie NHL, ktorý v play-off vyrovnal v posledných desiatich sekundách riadneho hracieho času a v predĺžení strelil víťazný gól.

Prehra Anaheim bolí

Atmosféru po prvom kalifornskom derby v semifinále konferencie pochválil bek Drew Doughty: „Bolo to asi najhlučnejšie, čo som v tejto aréne zažil. Všetci sme si to užívali, no najmä sa sústredili na víťazstvo. To nás zaujímalo.“

Útočník Anaheimu Andrew Cogliano priznal, že takáto prehra jeho tím bolí. „Čo však už teraz narobíme? Nič, stáva sa. Musíme kráčať ďalej. Ešte to bude dlhá séria, dnešok to len potvrdil,“ povedal Cogliano a doplnil: „Bol to veľmi zaujímavý duel. Lepší zápas od tohto by sa hľadal len veľmi ťažko.“

Zdeno Chára

Boston otočil

Hokejisti Bostonu zvíťazili v druhom zápase série na domácom ľade nad Montrealom 5:3. Hostia z Kanady viedli ešte v polovici tretej tretiny 3:1, ale potom sa domáci nadýchli k veľkému obratu. V rozpätí päť a pol minúty strelili tri góly a otočili skóre na 4:3. Posledný piaty gól potom pridali do prázdnej bránky hostí.

Pri dvoch góloch Bostonu asistovali aj slovenskí obrancovia. Andrej Meszároš mal podiel na úvodnom zásahu zápasu v 14. min z hokejky Daniela Pailla, Zdeno Chára asistoval pri víťaznom zásahu Reillyho Smitha v 57. min na 4:3. Chára odohral takmer 27 minút a bol na ľade pri všetkých piatich góloch Bostonu, čiže skončil zápas s bilanciou 5 plusových bodov. „Dosiahli sme veľmi dôležitý triumf, o tom niet pochýb. Bojovali sme až do konca a vyšlo to. Niečo nám síce nevyšlo, no zostali sme pozitívne naladení. Podaril sa nám obrat, čo môže byť veľmi dôležité, najmä po prvom neúspešnom zápase,“ poznamenal Jarome Iginla.

Výsledok sobotňajšieho stretnutia 2. kola play-off zámorskej hokejovej NHL

– hrá sa na 4 víťazstvá

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Boston – Montreal 5:3 (1:0, 0:2, 4:1) – stav série 1:1

Góly: 14. Paille (Söderberg, MESZÁROŠ), 51. Hamilton (Marchand, P. Bergeron), 55. P. Bergeron (Marchand), 57. R. Smith (Krug, CHÁRA), 59. Lucic (Krejčí, K. Miller) – 22. Weaver (Plekanec, Gallagher), 39. Vanek (Subban, Pacioretty), 47. Vanek (Subban, Desharnais)

Zdeno Chára odohral 26:59 min, 1 asistencia, 2 strely na bránku, 2 zblokované strely, 2 trestné minúty a 5 plusových bodov, Andrej Meszároš (obaja Boston) odohral 16:35 min, 1 asistencia, 1 strela na bránku, 2 trestné minúty

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Anaheim – Los Angeles 2:3 po predĺžení (1:1, 0:0, 1:1 – 0:1) – stav série 0:1

Góly: 12. Beleskey (Getzlaf, Fowler), 49. Selänne (Maroon, Getzlaf) – 10. Martinez (GÁBORÍK, Kopitar), 60. GÁBORÍK (M. Richards, Kopitar), 73. GÁBORÍK (Kopitar, D. Doughty)

Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 22:12 min, k dvom gólom a asistencii pridal jednu plusku a štyri strely