William Karlsson, Aaron Ekblad
"Zlatý rytier" William Karlsson (71) v súboji o puk s útočníkom Floridy Aaronom Ekbladom (5) počas piatkového zápasu NHL, v ktorom Panthers zvíťazili 4:3 po predĺžení. Florida, 19. január 2018. Foto: SITA/AP.

ANAHEIM 20. januára (WebNoviny.sk) – Slovenský hokejista Marián Gáborík nebodoval pri tesnej prehre Los Angeles Kings na ľade Anahemu Ducks 1:2 v piatkovom stretnutí severoamerickej NHL. Tridsaťpäťročný krídelník odohral a 14:17 min a inkasoval menší trest za hákovanie.

Po bezgólových dvoch tretinách otvoril skóre v 43. min domáci útočník Adam Henrique, už o dve minúty vyrovnal Alex Iafallo. Víťazstvo „káčerov“ stanovil v 53. min skúsený Ryan Kesler.

Cogliano sa vrátil do zostavy Anaheimu

„Králi“ prehrali už šiestykrát po sebe. Takúto negatívnu sériu ťahali naposledy v decembri 2007. „Negatívne série počas sezóny prichádzajú a je to o tom, ako na ne dokážete reagovať. Musíme na to odpovedať,“ povedal podľa nhl.com obranca Jake Muzzin.

Do zostavy Anaheimu sa po odpykaní trestu vrátil krídelník Andrew Cogliano, ktorý pre suspendáciu prišiel o svoju „železnú“ sériu, predtým odohral 830 zápasov základnej časti NHL bez prerušenia. „Je to zrejme jedno z najťažších období v mojej kariére,“ smutne skonštatoval 30-ročný Kanaďan.

Ekblad rozhodol o triumfe Floridy

Hráči Floridy Panthers uspeli doma nad hokejistami najmladšieho tímu súťaže Vegas Golden Knights 4:3 po predĺžení.

Víťazný gól strelil po 40 sekundách dodatočného času obranca Aaron Ekblad. V drese Vegas skórovali i obaja najlepší strelci mužstva William Karlsson a James Neal. „Snažím sa hrať vyrovnane celý rok. Som tu na strieľanie gólov a som šťastný, že hrám s takými skvelými spoluhráčmi,“ poznamenal Neal.

Pre trénera víťazného tímu Gerarda Gallanta išlo o vôbec prvý zápas na Floride odvtedy, čo s ním „panteri“ 27.novembra 2016 ukončili spoluprácu. Počas prvej tretiny mu na Floride poďakovali spomienkovým videom. „Prežil som tu dobré obdobie. Nie je to o mne, fanúšikovia na mňa boli milí a to si vážim.“ uviedol 54-ročný kouč.

„Habs“ zvíťazili po troch nezdaroch

Premiérovo od rozširovacieho draftu sa na Floride predstavili aj hokejisti Golden Knights Jonathan Marchessault a Reilly Smith. Prvý menovaný nebodoval, druhý si pripísal jednu asistenciu. „Zlatí rytieri“ nevyužili šancu dostať sa na čelo celej NHL. Aktuálne sú druhý najlepší tím celej súťaže, o jeden bod viac získali hráči Tampy Bay Lightning.

Montreal Canadiens uspel vo Washingtone nad miestnymi Capitals tesne 3:2. „Habs“ zvíťazili po troch nezdaroch. Prvý triumf v drese Montrealu vychytal brankár Antti Niemi, ktorý v tejto sezóne pôsobil už aj v Pittsburghu Penguins a Floride Panthers.

Tridsaťštyriročný Fín zneškodnil 24 striel súpera. „Veľa to pre mňa znamená. Prvé víťazstvo v novom tíme i v sezóne. Od môjho predchádzajúceho triumfu ubehlo veľa času. Bol to pre mňa výnimočný zápas a výnimočný úspech.“ tešil sa Niemi.

Sumáre NHL

• piatok

Florida – Vegas 4:3 po predĺžení (2:1, 0:1, 1:1 – 1:0)
Góly: 4. J. McGinn (Bjugstad), 16. Barkov (Trocheck), 44. Dadonov (Barkov, Yandle), 61. Ekblad (Barkov, Huberdeau) – 15. Perron (Haula, Hunt), 27. W. Karlsson (S. Theodore, R. Smith), 58. Neal (Haula, W. Karlsson)

Washington – Montreal 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Góly: 34. Carlson (Ovečkin, Kuznecov), 60. Eller (Niskanen, Orlov) – 28. Pacioretty (Drouin, Gallagher), 51. Byron (Jeřábek, Pacioretty), 59. Pacioretty (Plekanec, Byron)

Anaheim – Los Angeles 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
Góly: 43. Henrique (O. Kaše), 53. Kesler (Beauchemin, Cogliano) – 45. Iafallo (Kopitar, Muzzin)
Marián Gáborík (Los Angeles) 14:17 min, 2 trestné minúty