Gaborik
Švédsky obranca New York Rangers Anton Stralman ,zľava, a pravý krídelník Los Angeles Kings Marián Gaborík. Foto: SITA/AP

LOS ANGELES 5. júna (WEBNOVINY) – Hokejisti Los Angeles Kings triumfovali v prvom finálovom zápase Stanleyho pohára nad tímom New York Rangers 3:2 po predĺžení a v sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 1:0 na zápasy.

Hostia z New Yorku v stredajšom súboji získali veľmi rýchlo dvojgólové vedenie, no domácemu družstvu sa podarilo vyrovnať a v piatej minúte predĺženia rozhodol o výsledku Justin Williams. „Už som to povedal veľakrát: Justin je najviac podceňovaný hráč v našom mužstve. Vonkoncom nemá také veľká meno v porovnaní s tým, čo pre mužstvo odvádza. V našom tíme mám dvoch hráčov, ktorým rád prihrávam – okrem Justina aj Anžemu (Kopitarovi, pozn.). Ak oni majú puk, tak máme šancu dať gól,“ povedal obranca kráľov Drew Doughty. Obranca hostí Marc Staal si zo stredajšieho neúspechu nerobí ťažkú hlavu: „Je to len jeden zápas a nie koniec sveta.“

Druhé stretnutie o cennú trofej je na programe opäť v losangeleskej hale Staples Center v sobotu 7. júna o 16.00 h miestneho času (o 1.00 SELČ už v nedeľu ráno). V drese Kings nechýbal v stredajšom zápase na hracej ploche slovenský útočník Marián Gáborík, ktorý odohral dovedna 19:18 min. Na ľade bol pri jednom góle súpera, k jednej „mínuske“ pridal tri strelecké pokusy.

Obrazom: LA Kings Mariána Gáboríka vyhralo prvý finálový zápas Stanelyho pohára

Rangers boli aktívni aj v oslabení

Prvú vážnejšiu príležitosť finálového duelu spálil už v 3. min Hagelin, ktorý po nepresnej rozohrávke domácej defenzívy preveril pozornosť brankára Quicka. Na opačnej strane pri pokuse Muzzina predviedol skvelý zákrok betónom gólman Lundqvist. V 10. min delovku McDonagha od modrej čiary vyrazil Quick k Hagelinovi, vzápätí zlikvidoval aj jeho strelu z uhla a napokon predviedol vynikajúci zákrok pri dorážke St. Louisa.

Prvý gól stretnutia prišiel v 14. min, keď po nevyužitej presilovke vypichol Doughtymu puk Pouliot, v brejku nezaváhal a prekonal brankára Quicka. Aktivita NY Rangers pokračovala aj vo vlastnom oslabení a domáci gólman musel zasahovať pri strele B. Boyla spomedzi kruhov. Rovnaký hráč vzápätí vypichol puk domácim hokejistom a Hagelin v úniku zvýšil na 2:0 pre svoj tím. Ešte pred prvou sirénou sa domácim podarilo skorigovať, keď Clifford využil peknú prihrávku J. Cartera.

Gáborík nevyužil šancu

V druhej časti už mali výraznejšiu prevahu domáci hokejisti. V 24. min pri prečíslení s Gaboríkom pálil len do Lundqvistovej vyrážačky T. Lewis. O tri minúty neskôr už bolo vyrovnané – po prihrávke Justina Williamsa sa obranca Doughty dostal po „sťahovačke“ k strele a puk z jeho hokejky skončil v bránke – 2:2.

Kings mali výraznú prevahu aj v III. tretine, súpera v nej prestrieľali 20:3 (od 41. do 51. min bolo na strely 14:0, pozn.), ale skóre sa im nepodarilo zmeniť. V 45. min zmaril Lundqvist lapačkou veľkú šancu W. Mitchellovi a o dve minúty neskôr aj Stollovi. V hektickom závere riadneho hracieho času nepochodili ani domáci Kopitar a na druhej strane v úniku Hagelin. „Počas celej akcie mi puk poskakoval, no podarilo sa mi kvalitne vystreliť. Brankár Quick však predviedol dobrý zákrok,“ opísal situáciu Hagelin a gólman domáceho mužstva Jonathan Quick dodal, že z jeho strany to bol veľmi šťastný zásah.

Zápas dospel opäť do predĺženia, ktoré trvalo necelých päť minút. V 65. min totiž obranca Girardi urobil pred vlastným gólmanom hrubú chybu a Justin Williams strelou do horného rohu rozhodol o triumfe domáceho kolektívu. „Veľmi nám pomáha, že dokážeme zmazať náskok súpera. Dnes sme dosiahli dobrý výsledok, no stále máme na čom pracovať, aby sme hrali lepšie. Nemáme za sebou ideálny výkon, ale pozitívom je, že sme zvládli jeho koncovku. To je najdôležitejšie,“ poznamenal autor víťazného gólu, ktorého po stretnutí vyhlásili za jeho prvú hviezdu.

Výsledok prvého finálového zápasu Stanleyho pohára v NHL

(hrá sa na štyri víťazstvá):

Los Angeles Kings – New York Rangers 3:2 po predĺžení (1:2, 1:0, 0:0 – 1:0) – stav série: 1:0

Góly: 18. Clifford (J. Carter), 27. Doughty (Justin Williams, Clifford), 65. Justin Williams (M. Richards) – 14. Pouliot, 16. Hagelin (B. Boyle, McDonagh)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kozari, Watson – Heyer, Driscoll

Los Angeles Kings: Quick – Muzzin, Doughty, Vojnov, W. Mitchell, Greene, Martinez – D. Brown, Kopitar, GÁBORÍK – Justin Williams, Stoll, D. King – Toffoli, J. Carter, Pearson – T. Lewis, M. Richards, Clifford

New York Rangers: Lundqvist – Stralman, M. Staal, Girardi, McDonagh, Diaz, K. Klein – Dorsett , B. Boyle, Moore – Kreider, Stepan, Rick Nash – Brassard, Zuccarello, Pouliot – St. Louis, B. Richards, Hagelin