Video: Gaza hlási ďalšie obete, Izrael hrozí plným útokom

Situácia v Pásme Gazy je zlá, Izrael chce použiť plnú silu
Dym stúpajúci z budov, ktoré zasiahli strely izraelských vojakov z hraníc Izraela a Pásma Gazy. Izrael, 12. júla 2014. Foto: SITA/AP

GAZA/JERUZALEM 12. júla (WEBNOVINY) – Izrael pokračuje v sobotu v bombardovaní palestínskych militantov v Pásme Gazy už piaty deň v poradí. Podľa údajov miestnych zdravotníkov zahynulo ďalších deväť ľudí vrátane dvoch telesne postihnutých žien.

Obrazom: Situácia v Gaze je zlá, Izrael chce použiť plnú silu

Celkovo už podľa nich počet obetí na strane Palestínčanov presiahol 120, väčšinou civilistov. Zatiaľ nie je žiadny náznak uvoľňovania situácie, a to napriek medzinárodnému tlaku na vyjednávanie o prímerí. Naopak hrozí, že Izrael pošle do Gazy aj pozemné sily.

„Zvažujeme všetky možnosti a pripravujeme sa na všetky možnosti,“ uviedol v tejto súvislosti izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Žiadny medzinárodný tlak nás nezastaví predtým, aby sme odpovedali plnou silou,“ povedal v piatok novinárom v Tel Avive.

Video: Izrael útočí na Gazu, výbuchy sú na dennom poriadku

Palestínčania uviedli, že najnovšie izraelské nálety zrovnali so zemou mešitu v centrálnej časti Pásma Gazy. Izrael tvrdí, že to bol sklad zbraní. Palestínska raketa zas vážne zranila jednu a ľahšie ďalších sedem osôb v meste Ašdod, 30 kilometrov severne od Gazy.

Islamisti tiež varovali, že zaútočia na medzinárodné letisko v Tel Avive a vyzvali letecké spoločnosti, aby tam nelietali. Palestínski militanti z Pásma Gazy vystrelili od začiatku izraelskej ofenzívy pred štyrmi dňami na židovský štát už stovky rakiet.

Bezpečnostná rada OSN vyzýva na ukončenie násilností

Bezpečnostná rada OSN v sobotu vyzvala na ukončenie násilností medzi Palestínčanmi a Izraelom a dodržiavanie prímeria z novembra 2012. Vyjadrila tiež vážne obavy o bezpečnosť civilistov na oboch stranách.

„Členovia Bezpečnostnej rady vyzvali na deeskaláciu situácie, nastolenie pokoja a znovuzavedenie prímeria dohodnutého v novembri 2012,“ uviedol 15-členný orgán v stanovisku.

Vyjadril tiež „vážne znepokojenie nad krízou týkajúcou sa Gazy a ochrany a blaha civilistov na oboch stranách“. Apeloval na dodržiavanie medzinárodného práva vrátane ochrany civilistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hamás