Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: facebook.com/pg/PeterSagan

OUDENAARDE 2. apríla (WebNoviny.sk) – Belgičan Philippe Gilbert z tímu BMC Racing sa stal víťazom 101. ročníka cyklistických pretekov Okolo Flámska.

Na tróne jedného z najprestížnejších cyklistických monumentov vystriedal Slováka Petra Sagana (Bora-Hansgrohe), ktorého nádeje sa skončili pri páde necelých 17 km pred cieľom v stúpaní na Oude-Kwaremont.

Tridsaťštyriročný Gilbert po zisku titulu majstra sveta v roku 2012 získal druhý najväčší úspech kariéry. Zároveň potvrdil skvelú formu z ostatných dní. Pred deviatimi dňami bol druhý na klasike E3 Harelbeke, vo štvrtok sa stal víťazom trojetapových prípravných pretekov Driedaagse De Panne – Koksijde.

„Na Kappelmuure som zaútočil, keď som sa vyviezol za zadným kolesom Toma Boonena. Na Kwaremonte som už išiel do toho naplno. Keď som sa obzrel dozadu, zistil som, že som sám a potom som už šiel, čo to dalo,“ povedal Philippe Gilbert v prvej reakcii v cieli.

Sóloúnik Gilberta

Gilbert triumfoval po skvelom sóloúniku v záverečných 55 km s polminútovým náskokom pred krajanom Gregom van Avermaetom (BMC Racing), ktorý zdolal v špurte Holanďana Nikiho Terpstru (Quick-Step Floors) a ďalšieho holandského jazdca Dylana van Baarleho (Cannondale Drapac).

Peter Sagan prišiel do cieľa na 27. mieste s odstupom tri a pol minúty za víťazom, jeho staršieho brata Juraja klasifikovali na 112. pozícii s mankom 11:31 min.

Sagan prišiel na preteky Okolo Flámska ako obhajca víťazstva a pred štartom pretekov na pódiu fanúšikom v Antverpách povedal: „Ťažko sa predpovedá, čo sa stane. Veľa ľudí ma však chce vidieť na pódiu a ja sa o to pokúsim.“ Na trati 101. ročníka De Ronde sa nachádzalo 18 tradičných „kopčekov“, 11 z nich pokrytých kockami, tzv. pavé, ktoré sú veľmi nepríjemné na prejazd.

Už pár kilometrov po štarte sa zrodil únik najprv šiestich a neskôr ôsmich pretekárov, v ktorom boli menej známe mená z menších tímov: Mark McNally (Wanty-Gobert), Oliviero Troia (UAE Emirates), Julien Duval (AG2R La Mondiale), Stef van Zummeren (Veranda’s Willems Crelan), Michael Goolaerts (Veranda’s Willems Crelan), Julien Morice (Direct Energie), Edward Planckaert (Sport Vlaanderen-Baloise) a André Looij (Roompot).

Po odjazdení 30 km mali náskok 7:30 min pred pelotónom. Po necelých 100 km pri nájazde na prvý sektor s kockami to bolo stále takmer 10 minút.

Pád Vanmarcka a Rowa

Väčší vzruch neskôr nastal pri stúpaní na Kapelmuur 90 km pred cieľom, keď sa dopredu vydalo 14 jazdcov s viacerými silnými individualitami vrátane silnej zostavy Quick-Step Floors Tomom Boonenom, Philippom Gilbertom a Matteom Trentinom či Alexandrom Kristoffom (Kaťuša) a Sepom Vanmarckem (Cannondale-Drapac).

Zakrátko si vybudovali vyše minútový náskok pred Saganom či Van Avermaetom, ale vzhľadom na fázu pretekov v tímoch Bora-Hansgrohe a BMC ešte nebol dôvod na paniku.

Vpredu bola ešte stále osmička „prvých“ odídencov, ktorá mala vtedy už len minútu a pol k dobru. Bola otázka času, kedy sa obe skupiny spoja a stalo sa tak 66 km pred cieľom. Pri druhom z troch stúpaní na Oude Kwaremont (205 km) bol odstup hlavného balíka za lídrami pretekov už len 35 sekúnd, ale 2,2 km dlhý kopec využil na únik v drese belgického šampióna jazdiaci Philippe Gilbert.

Krátko na to sa po páde skončila púť vlani tretieho Vanmarcka, ktorý so sebou stiahol aj Rowa. Tridsaťsedem kilometrov pred cieľom v stúpaní na Taaienberg postihla smola trojnásobného šampióna z Flámska Boonena, ktorému sa zasekla reťaz a čakanie na nový bicykel ho stálo preteky. Medzitým sa náskok Boonena na čele zvýšili na minútu pred skupinou so Saganom či Van Avermaetom.

Sagan skončil na kockách

Necelých 17 km pred cieľom sa skončili nádeje slovenského cyklistu na víťazstvo. Sagan jazdiaci na čele stíhacej skupiny za vedúcim Gilbertom sa v stúpaní na Oude-Kwaremont ocitol na „kockách“, keď sa nevyhol kontaktu s reklamným bannerom pri trati. Na zemi skončili aj Belgičania Greg van Avermaet (BMC Racing) a Oliver Naesen (AG2R La Mondiale).

Sagan zničil bicykel a kým sa dostavil mechanický voz s náhradným, prišiel o cenné sekundy a reálne aj šancu na víťazstvo. V čase pádu mala Saganova skupinka manko 53 sekúnd na Gilberta, ktorému sa tak otvorila cesta za prestížnym triumfom. Cez cieľovú pásku prešiel osamotený s bicyklom nad hlavou.

Okolo Flámska

• Antverpy – Oudenaarde, 260 km

1. Philippe Gilbert, Quick-Step Floors 6:23:45 h, 2. Greg van Avermaet (obaja Belg.) BMC Racing, 3. Niki Terpstra, Quick-Step Floors, 4. Dylan van Baarle (obaja Hol.) Cannondale-Drapac všetci +29, 5. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša-Alpecin, 6. Sacha Modolo (Tal.) UAE Emirates, 7. John Degenkolb (Nem.) Trek-Segafredo, 8. Filippo Pozzato (Tal.) Wilier Triestina všetci +53,… 27. Peter Sagan +3:30 min,… 112. Juraj Sagan +11:31 obaja Bora-Hansgrohe

Viac k osobe Alexander KristoffJohn DegenkolbJuraj SaganNiki TerpstraPeter SaganPhilippe Gilbert