Video: Grécko sužujú požiare, bojujú s nimi desiatky hasičov

Hasiči bojujú s veľkými požiarmi neďaleko Atén a na Peloponéze
Foto: SITA/AP

ATÉNY 17. júla (WEBNOVINY) – Grécki hasiči za pomoci miestnych obyvateľov bojujú s rozsiahlymi prírodnými požiarmi, ktoré vypukli neďaleko Atén a na južnom polostrove Peloponéz. Šírenie plameňov podporujú silný vietor a vysoké teploty, uviedla agentúra AP.

Prvý z požiarov vypukol ráno na svahoch hory Hyméttos, populárnej výletnej lokality domácich aj zahraničných turistov, ktorá leží asi 15 kilometrov východne od Atén. Stúpajúci hustý dym zahalil aj aténske predmestie Iliupoli. Grécke televízie priniesli zábery dobrovoľníkov spomedzi obyvateľov ohrozených lokalít, ktorí nosili vedrá s vodou, aby bránili svoje domy pred postupom plameňov.

Minister vyvolal rozhorčenie

Situáciu prišiel priamo do terénu zhodnotiť grécky minister energetiky Panajotis Lafazanis s ochrannou maskou na tvári. Vyvolal rozhorčené reakcie niektorých obyvateľov, ktorí na neho kričali, aby si vyzliekol sako a pomohol nosiť vodu. Do likvidácie požiaru pri Aténach sa podľa agentúry Reuters zapojilo minimálne 80 požiarnikov, 18 hasičských áut a jedno lietadlo a dve helikoptéry.

Grécko sužujú požiare, bojujú s nimi desiatky hasičov
Foto: SITA/AP

Ďalší veľký prírodný požiar zúri vo vidieckej oblasti regiónu Lakónia na južnom výbežku polostrova Peloponéz. Úrady tam museli evakuovať minimálne tri dediny, dva letné tábory a prímorské zdravotné centrum pri mestečku Neapoli. Podľa policajných zdrojov prišiel o život 58-ročný človek, ktorý sa nadýchal dymu. Guvernér Peloponézu Petros Tatulis označil situáciu okolo požiaru za kritickú.

Ľudia sa uchýlili na pláž

Desiatky miestnych obyvateľov sa pred plameňmi uchýlili na jednu z miestnych pláží, odkiaľ ich má odviezť loď gréckej pobrežnej stráže a ďalšie plavidlá nachádzajúce sa v okolí. Operáciu však hatí silné vlnobitie. Do akcie v Lakónii bolo nasadených asi 120 príslušníkov hasičských zborov, 30 vojakov, 50 vozidiel, sedem hasičských lietadiel a dva vrtuľníky. Jedno z lietadiel muselo počas operácie núdzovo pristáť, ale jeho piloti vyviazli bez zranení.

Grécko požiadalo Francúzsko a Taliansko o vyslanie ďalších hasičských lietadiel. Krízová situácia možno prispeje aj k odloženiu očakávanej reorganizácie vlády, ktorú mal v piatok ohlásiť grécky premiér Alexis Tsipras.

Video: Grécku metropolu ohrozujú požiare

https://www.youtube.com/watch?v=4G7V4RdQgHI

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis Tsípras