Video: Guatemalská sopka Fuego vybuchla, erupcia si vyžiadala obete, zranených aj nezvestných (aktualizované)

Guatemala
Sopka Fuego v Guatemale chrlila do vzduchu počas erupcie prach, kamene a popol. 4. jún 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 4. júna, 20:33

GUATEMALA 4. júna (WebNoviny.sk) — V Guatemale v nedeľu vybuchla sopka Fuego, pričom zomrelo 33 ľudí a najmenej 20 utrpelo zranenia. Počet obetí podľa úradov ešte stále môže rásť, keďže záchranári sa ešte nedostali do všetkých postihnutých oblastí. Záchranári ešte stále nachádzajú v zasiahnutej oblasti aj živých ľudí a prepravujú ich vrtuľníkmi do bezpečia, v pondelok takto zachránili desiatich.

Sopka vybuchla krátko pred poludním miestneho času, pričom do vzduchu vychrlila popol a kamene a po jej svahoch začala stekať láva. Z okolitých obcí úrady evakuovali okolo 3 100 ľudí, celkovo sa však výbuch dotkol až 1,7 milióna obyvateľov. Pre nebezpečie, ktoré predstavuje popol pre leteckú dopravu, uzatvorili aj medzinárodné letisko v hlavnom meste Guatemala, v pondelok naobed ho však už opäť otvorili.

Okrem hlavného mesta pokryl sopečný popol aj departmenty Sacatepéquez, Chimaltenango a Escuintla. Ulice a domy sú pokryté aj v obľúbenom turistickom meste Antigua. Guatemalský prezident Jimmy Morales oznámil, že zvažuje vyhlásenie mimoriadneho stavu.

Španielsky názov sopky Volcán de Fuego znamená v preklade Ohnivá sopka. Vulkán meria 3 763 metrov a patrí k najaktívnejším v Strednej Amerike.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom