Halak
Takmer nepriestreľný Jaroslav Halák sa tešil po zmene dresu z víťazstva jeho tímu." Foto: www.gettyimages.com

NEW YORK 9. marca (WEBNOVINY) – Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák odchytal prvý zápas po prestupe z Buffala do Washingtonu a hneď bol aj víťazný. Hráči Capitals zdolali na domácom ľade súperov z Phoenixu 3:2, hoci po dvoch tretinách prehrávali 0:2. V rozpätí 50. až 55. min domáci troma gólmi otočili skóre a zvíťazili. Halák k tomu prispel 31 úspešnými zásahmi a úspešnosťou 93,9 percenta.

Inkasoval len po strelách McMillana a Vrbatu. V akcii bol v sobotu aj druhý slovenský brankár Peter Budaj. Gólman Montrealu vydržal v bránke v súboji na ľade San Jose len necelých 22 minút. Po druhom inkasovanom góle (oba z hokejky Tommyho Wingelsa) z 11 striel ho na začiatku druhej tretiny vystriedal Dustin Tokarski. Prvý z dvojice Wingelsových gólov bol z kategórie lacných.

Vyše sto trestných minút

V úvode zápasu hral Montreal presilovku, ale inkasoval. Útočník San Jose Logan Couture vystrelil od červenej čiary, Budaj puk zachytil, ale nemal ho pod kontrolou. Korčuľujúci Wingels ho cez neho nečakane dostal do siete. Canadiens napokon podľahli Sharks hladko 0:4. V nervóznom zápase hráči oboch tímov nazbierali 114 trestných minút vrátane siedmich desaťminútových trestov.

„Mali sme presilovku a ja som chcel puk odpáliť preč a zabrániť tak vhadzovaniu v našej obrannej tretine. Nepozrel som sa na prichádzajúceho hráča predo mnou. Bola to moja chyba,“ cituje Budaja server NHL. „Tento moment z úvodu nám veľmi pomohol. Odrazili sme sa ním k dobrému výkonu. Napokon bol tento gól aj víťazný,“ komentoval kapitán San Jose Joe Thornton. „Ten zápas sme odohrali strašne, bez hernej koncepcie. Tak to vyzerá, keď nevieme, čo máme hrať,“ pridal kritický názor útočník Montrealu Max Pacioretty.

Sekera si pripísal asistenciu

Z ostatných slovenských hokejistov sa do kanadského bodovania zapísal len obranca Andrej Sekera, ktorý asistoval pri prvom góle Caroliny na ľade New Jersey. Sekerov tím napokon prehral 4:5 a slovenský obranca vyše 25 minút. Sekera má momentálne na konte už 39 bodov, z toho 28 presných prihrávok na góly. Bojnický rodák je tretí najproduktívnejší hráč Caroliny.

V súboji Richarda Pánika so Zdenom Chárom bol úspešnejší skúsený obranca. Chárov Boston zvíťazil na ľade Tampy Bay 4:3 po samostatných nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil Reilly Smith v siedmej sérii. V tej istej sérii nájazdov mal smolu Pánik, ktorého strela skončila na žŕdke Raskovej bránky. Pánik odohral druhý zápas za Lightning po príchode z farmy v Syrakúzach. „Na to, aby ste boli úspešní, potrebujete mať niekedy aj šťastie,“ komentoval tento moment fínsky gólman Bostonu. „Tvrdo sme pracovali a dočkali sa víťazstva. Prehrávali sme 0:2 po chybách v defenzíve, ale vrátili sme sa do zápasu,“ povedal tréner Bostonu Claude Julien.

Sumáre NHL – sobota:

New Jersey – Carolina 5:4 (1:0, 3:2, 1:2)

Góly: 5. Zajac (T. Ruutu, Jágr), 29. Brunner (Židlický, Zajac), 29. Henrique, 33. Henrique (Eliáš, A. Greene), 54. T. Ruutu (Židlický, Zajac) – 27. Skinner (SEKERA, E. Staal), 34. Harrison (J. Staal, Siomin), 45. Gerbe (J. Staal), 53. Siomin (Malhotra)

Andrej Sekera (Carolina) odohral 25:10 min, 1 asistencia, 1 plusový bod

Toronto – Philadelphia 4:3 po predĺžení (2:0, 0:1, 1:2 – 1:0)

Góly: 3. Gardiner (Bodie), 4. Kadri (Lupul, Rielly), 54. Raymond (McClement, Bodie), 63. Lupul (Phaneuf, Gunnarsson) – 39. Timonen (Voráček, Hartnell), 48. Timonen (Voráček), 58. Coburn (B. Schenn, Raffl)

Colorado – St. Louis 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Góly: 49. Parenteau (Duchene, O´Reilly) – 28. Backes (Oshie, Shattenkirk), 44. Beglund (Tarasenko, Schwartz)

Washington – Phoenix 3:2 (0:1, 0:1, 3:0)

Góly: 50. Alzner (Fehr, Beagle), 51. Laich (Chimera), 55. Brouwer (Nicklas Bäckström, Carlson) – 19. McMillan (Yandle, Vermette), 24. Vrbata (Stone, Yandle)

Jaroslav Halák (Washington) odchytal celý zápas, z 33 striel zneškodnil 31 a dosiahol úspešnosť 93,9%

Tampa Bay – Boston 3:4 po sam. nájazdoch (0:0, 3:2, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 21. Palát (T. Johnson, Brewer), 25. Barberio (Pyatt, Callahan), 30. Filppula (Palát) – 27. Paille (G. Campbell, Boychuk), 29. Söderberg (Kelly), 49. Boychuk (Söderberg, L. Eriksson), rozhodujúci nájazd Reilly Smith

Richard Pánik (Tampa Bay) odohral 11:29 min, 2 strely na bránku, 1 mínusový bod, 1 zblokovaná strela – Zdeno Chára (Boston) odohral 27:28 min, 3 strely na bránku, 2 trestné minúty, 1 zblokovaná strela, 1 mínusový bod

Nashville – Columbus 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 54. Anisimov (Wisniewski, Tropp)

Dallas – Minnesota 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)

Góly: 1. Jamie Benn (Peverley, Seguin), 22. Chiasson (Seguin, Goligoski), 52. Seguin (E. Cole, Gončar), 56. E. Cole – 17. Haula (M. Koivu), 32. Coyle (Moulson, Brodin), 42. Brodziak (Niederreiter)

Winnipeg – Ottawa 3:5 (1:2, 1:3, 1:0)

Góly: 17. Little (Byfuglien, Ladd), 25. Enström (E. Kane), 43. Byfuglien – 10. M. Michálek (Hemský, Spezza), 18. Cowen (Hemský, M. Michálek), 23. Gryba (M. Michálek, Spezza), 29. Turris (Hoffman, Ryan), 30. Hoffman (Spezza, Hemský)

Vancouver – Calgary 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Góly: 26. Archibald (Schroeder), 45. Y. Weber (Booth, Matthias) – 23. McGrattan (Wotherspoon, Hanowski)

San Jose – Montreal 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Góly: 3. Wingels (Couture), 22. Wingels (Irwin, Torres), 28. Nieto (Marleau, Couture), 41. Couture (Nieto)

Peter Budaj začal v bránke Montrealu, ale v 22. min ho vystriedal Dustin Tokarski, inkasoval dvakrát z 11 striel

Viac k osobe Andrej SekeraJamie BennJaroslav HalákJoe ThorntonMax PaciorettyPeter BudajRichard PánikZdeno Chára