Chara
Obranca Boston Bruins Zdeno CHára strieľa gól do siete Detroit Red Wings. Foto: SITA/AP

NEW YORK 6. októbra (WEBNOVINY) – Slovenský brankár Jaroslav Halák nadviazal na svoj vynikajúci výkon z úvodného duelu sezóny proti Nashvillu a v sobotu si proti Floride (7:0) pripísal v zámorskej hokejovej NHL prvé čisté konto v aktuálnom ročníku.

Dvadsaťosemročný Bratislavčan za svoj chrbát nepustil ani jeden z devätnástich pukov z hokejok súpera a celkovo si zaknihoval už 26. shutout v kariére v základnej časti profiligy.

Sedemnásť z nich dosiahol v St. Louis, čím prekonal klubové maximum Glenna Halla. „Bol to skvelý gólman a je členom Siene slávy, preto je prekonanie jeho rekordu pre mňa niečo špeciálne. Som veľmi rád, že sa mi to podarilo, ale nemalú zásluhu na tom majú spoluhráči,“ povedal po zápase Halák.

Dve strely na jeho bránky vyslal krajan Tomáš Kopecký, ale ani jedna neskončila v bránke. Duel poznačilo niekoľko pästných súbojov v III. tretine, rozhodcovia udelili celkovo 100 trestných minút.

Gólom a asistenciou sa prezentoval obranca Ľubomír Višňovský, no ani jeden produktivita nepomohla tímu New York Islanders k víťazstvu nad Columbusom. Pre skúseného slovenského beka to boli prvé body v tejto sezóne. Blue Jackets triumfovali 3:2 po samostatných nájazdoch, útočník Marián Gáborík si nevylepšil produktivitu. Súboj ruských brankárov vyšiel lepšie Sergejovi Bobrovskému, ktorý v nájazdoch inkasoval len raz. Jeho krajan Jevgenij Nabokov pustil za chrbát pokusy Letesta a Atkinsona.

Kapitán Bostonu Zdeno Chára spečatil triumf svojho mužstva doma nad rivalom z Detroitu, keď v 53. min upravil na konečných 4:1. Najvyšší hráč NHL sa dostal k puku v presilovke po zlej rozohrávke súpera a sám pred gólmanom Jimmym Howardom nezaváhal. V drese Red Wing absolvoval tohtosezónnu premiéru v NHL útočník Tomáš Tatar, ktorý na ľade strávil viac ako 9 minút.

Mladý útočník Richard Pánik a jeho tím Tampa Bay Lightning získali cenný triumf 3:2 po samostatných nájazdoch na ľade úradujúceho víťaza Stanleyho pohára. V drese Chicaga sa nepresadila skúsená slovenská dvojica Michal Handzuš, Marián Hossa. Jednu mínusku si v sobotu pripísal obranca Andrej Meszároš pri prehre Philadelphie v Montreale 1:4. Brankár Peter Budaj z organizácie Canadiens sedel v tomto súboji len na striedačke.

Haláka s Višňovským vyhlásili za prvé hviezdy zápasov, Chára sa stal druhou hviezdou.

Sumáre sobotňajších duelov zámorskej hokejovej NHL:

Boston – Detroit 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Góly: 10. Krug (Lucic, Krejčí), 21. Marchand (Boychuk, McQuaid), 28. Jordan Caron (Riley Smith), 53. CHÁRA (Krug, Lucic) – 17. Zetterberg (Abdelkader, Daciuk)

Toronto – Ottawa 5:4 po sam. nájazdoch (2:2, 1:2, 1:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 5. Raymond (Bolland, Bodie), 18. Kadri (Raymond, Lupul), 40. Lupul (Raymond, Kadri), 43. Van Riemsdyk (P. Kessel, Bozak), rozhodujúci sam. nájazd Raymond – 8. Turris (Cowen, Wiercioch), 11. Conacher (Turris, Wiercioch), 31. Cowen (Turris, MacArthur), 31. Spezza (M. Michálek, Ryan)

Montreal – Philadelphia 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)

Góly: 9. B. Gionta (Rene Bourque, Plekanec), 41. Eller (Gallagher, Galchenyuk), 45. Gallagher (Galchenyuk, P. K. Subban), 60. Rene Bourque (B. Gionta, Eller) – 50. Lecavalier (Streit)

Pittsburgh – Buffalo 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)

Góly: 4. Crosby (Pascal Dupuis, Niskanen), 14. Kobasew (Sutter, Niskanen), 51. Kunitz (z trest. strieľania), 59. Adams (P. Martin) – 56. Vanek (Hodgson)

New York Islanders – Columbus 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 2:0, 0:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 29. VIŠŇOVSKÝ (F. Nielsen, Tavares), 35. Moulson (Tavares, VIŠŇOVSKÝ) – 48. Letestu (Atkinson, Dubinsky), 53. Johansen (N. Foligno, Umberger), rozhodujúci sam. nájazd Atkinson

Chicago – Tampa Bay 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 2:0, 0:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 21. P. Kane (Bickell, Hjalmarsson), 30. Saad (Leddy) – 51. Louis (Matthew Carle, N. Thompson), 52. Purcell (St. Louis, Stamkos), rozhodujúci sam. nájazd V. Filppula

St. Louis – Florida 7:0 (1:0, 4:0, 2:0)

Góly: 14. B. Morrow (D. Roy, C. Stewart), 33. Tarasenko (J. Schwartz, Pietrangelo), 36. J. Schwartz (Sobotka), 37. D. Roy (C. Stewart, B. Morrow), 40. Steen (z trest. strieľania), 43. Reaves (Sobotka), 45. Berglund (Tarasenko, C. Schwartz)

Jaroslav Halák (St. Louis) zneškodnil všetkých 19 striel súpera

Dallas – Washington 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Góly: 9. E. Cole (Seguin, Jamie Benn), 33. Chiasson (Eakin, Jamie Benn) – 5. Ovečkin (M. Green, Johansson)

Minnesota – Anaheim 3:4 po predĺžení (1:2, 1:1, 1:0 – 0:1)

Góly: 12. Parise (M. Koivu), 29. Pominville, 42. Parise (Ballard, Brodin) – 2. S. Koivu (Beauchemin, Cogliano), 6. Bonino (Perry, Getzlaf), 22. Silfverberg (Perreault, Penner), 65. Perreault (Beauchemin, Fowler)

Vancouver – Edmonton 6:2 (3:1, 2:1, 1:0)

Góly: 4. Richardson (Garrison), 19. Hamhuis (H. Sedin), 19. Hansen (D. Sedin, H. Sedin), 28. D. Sedin (H. Sedin, Edler), 34. Kesler, 59. Garrison – 2. Petry (Perron, Šmíd), 36. B. Gordon (Hemský)

San Jose – Phoenix 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)

Góly: 1. Hertl (Vlasic), 8. Hertl (Irwin, Burns), 13. Marleau (Vlasic, Pavelski), 60. Couture (Pavelski) – 37. Ekman-Larsson (Z. Michálek)

Tomáš Tatar (Detroit) 1 0 0 0 0 0 0

Pozn.: Za menom a klubom nasledujú odohrané zápasy, góly, asistencie, body, plus/mínus body, trestné minúty a strely na bránku.

Brankári:

1. Jaroslav Halák (St. Louis) 2 2 0 0 49 2 1,00 95,9 %

Pozn.: Za menom a klubom nasledujú odchytané zápasy, víťazstvá, prehry v riadnom hracom čase, prehry po predĺžení, úspešné zákroky, inkasované góly, priemer gólov na zápas a úspešnosť zákrokov

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraJaroslav HalákJevgenij NabokovĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušPeter BudajRichard PánikTomáš KopeckýTomáš TatarZdeno Chára