Jaroslav Halák
Obranca 'ostrovanov' Travis Hamonic (3) v súboji so zadákom Anaheimu Ducks Joshom Mansonom pred brankárom Jaroslavom Halákom počas nedeľňajšieho zápasu NHL. New York, 16. október 2016. Foto: SITA/AP

NEW YORK 17. októbra (WebNoviny.sk) – Strely na bránku 12:0, strelecké pokusy celkovo 19:0 – taká bola v dvanástej minúte štatistika nedeľňajšieho stretnutia medzi New Yorkom Islanders a Anaheimom v hokejovej NHL (3:2 po predĺžení).

Slovenský brankár Jaroslav Halák bol úvodných takmer 14 minút bez práce, kým naňho smeroval prvý z troch pukov Ducks v otváracej tretine. „Samozrejme, bolo to zvláštne. Nemali nijaké strely, ale to preto, lebo my sme odviedli dobrú prácu, točili sme puk, dobre korčuľovali,“ skonštatoval podľa newsday.com Halák, ktorého tiež mrzelo, že z takejto výrazne prevahy „ostrovania“ vyťažili iba jeden gól, keď sa v 8. min presadil Brock Nelson. Bratislavčan bol postupom času vo väčšej permanencii a napokon zneškodnil 24 pokusov súpera.

Ostrovania stratili dvojgólový náskok

Domáci ešte v 48. min viedli sľubne 2:0, hostia však predsa stihli vyrovnať. „Sme radi za dva získané body. Z celkového hľadiska to bol dobrý zápas, hoci dospel až do predĺženia, kam sa nemal dostať,“ priznal kriticky Halák.

Ak by kapitán Ducks Ryan Getzlaf minútu pred koncom nedal na 2:2, nezrodil by sa najkrajší moment stretnutia. Prišiel v závere úvodnej minúty predĺženia, keď útočník Josh Bailey s pukom na modrej obohral všetkých brániacich hráčov súpera a v 54. sekunde profesorsky zasunul puk za chrbát Johna Gibsona.

„Keď sú na ľade traja proti trom, treba hrať so sebaistotou a skúšať a hľadať spôsob, ako skórovať,“ povedal podľa nhl.com 27-ročný krídelník. Islanders dosiahli prvé víťazstvo v treťom stretnutí nového ročníka NHL.

Ryan O’Reilly bol hrdinom Buffala

Anaheim ani do tretice nezvíťazil, všetky doterajšie duely však odohral na súperových ihriskách a iné to nebude ani v utorok, keď sa predstaví na ľade New Jersey. „Ak si dnes odmyslíme prvú tretinu, bol to z našej strany solídny hokej. Bod je pre nás dôležitý,“ podotkol obranca Cam Fowler, ktorý znížil na priebežných 1:2. „Nedosiahli sme želaný výsledok, ale odchádzame aspoň s bodom. Bol som hrdý na chlapcov, ako po nevydarenej prvej tretine hrali v druhej a tretej,“ pridal kapitán Ducks Ryan Getzlaf, ktorý minútu pred naplnením riadneho hracieho času zariadil predĺženie.

Ryan O’Reilly bol hrdinom Buffala v stretnutí v Edmontone, kde sa na víťazstve 6:2 podieľal štyrmi bodmi – k dvom gólom pridal dve asistencie. Dvakrát trafil do čierneho aj ďalší hosťujúci útočník Brian Gionta. Prvú prehru Oilers v treťom dueli sezóny neodvrátil Milan Lucic, ktorého vyrovnávajúci gól na 2:2 v závere I. tretiny bol pre tohto 28-ročného kanadského krídelníka jubilejným 400. bodom v NHL (160+240). Slovenský obranca „olejárov“ Andrej Sekera za takmer 22 minút na ľade nebodoval.

Vancouver zostáva bez prehry v úvode ročníka vďaka parádnemu obratu v súboji s Carolinou, v ktorom ešte v polovici zápasu zaostával 0:3. Brandon Sutter v 32. sekunde predĺženia zavŕšil úspešnú stíhaciu jazdu Canucks rozhodujúcim gólom na 4:3.

Sumáre:
New York Islanders – Anaheim 3:2 po predĺžení (1:0, 0:0, 1:2 – 1:0)

Góly: 8. Nelson (Chimera, Hickey), 48. Tavares (Clutterbuck, Hamonic), 61. Bailey (Leddy, Clutterbuck) – 49. Fowler (Getzlaf, Ritchie), 59. Getzlaf (Vatanen, Fowler)

Jaroslav Halák (NY Islanders) odchytal celý zápas, kryl 24 striel (úspešnosť 92,3 %)

Edmonton – Buffalo 2:6 (2:2, 0:2, 0:2)

Góly: 18. Pouliot (Kassian, Nugent-Hopkins), 19. Lucic (Draisaitl, Eberle) – 3. Okposo (Reinhart, Ryan O’Reilly), 8. Ryan O’Reilly (Okposo, Ristolainen), 24. Ryan O’Reilly (Ristolainen, Franson), 30. B. Gionta (J. McCabe, M. Foligno), 41. B. Gionta (J. Larsson), 45. Moulson (Ryan O’Reilly, Ristolainen)

Andrej Sekera (Edmonton) 21:56 min, 1 strela

Vancouver – Carolina 4:3 po predĺžení (0:2, 1:1, 2:0 – 1:0)

Góly: 33. Horvat (Markus Granlund), 42. Markus Granlund (Hansen, Sutter), 55. Hutton (Dorsett, Gaunce), 61. Sutter – 18. V. Rask (Stempniak), 20. Teräväinen (Faulk, Aho), 26. Faulk (Nordström)