Marek Hamšík
Marek Hamšík Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – V utorkových piatich úvodných stretnutiach play-off futbalovej Ligy majstrov 2014/2015 sa viac darilo domácim mužstvám.

Hostitelia si na svojich štadiónoch vybojovali súhrnne dve víťazstvá a dva nerozhodné výsledky. Pred vlastnými fanúšikmi prehral len dánsky zástupca FC Kodaň, ktorý nestačil na Bayer Leverkusen (2:3).

Všetky góly padli v prvej štyridsaťpäťminútovke

Nemecký bundesligista je pred odvetným duelom v sľubnej východiskovej pozícii. Zaujímavosťou je, že všetky góly na štadióne Parken padli už v prvej štyridsaťpäťminútovke. Skóre duelu otvoril už po piatich minútach hry Stefan Kiessling, Kodančania odpovedali dvoma gólmi v priebehu štyroch minút a viedli 2:1.

Presné zásahy Karima Bellarabiho a Son Heung-mina však rozhodli o výhre Bayeru. „Po úvodných dvadsiatich minútach, ktoré boli z našej strany nevýrazné, sme sa viac dostali do hry. Naším zámerom bolo útočiť počas celého stretnutia a pokúsiť sa premeniť naše príležitosti,“ citovala trénera Leverkusenu Rogera Schmidta oficiálna internetová stránka Bayeru. „Ku cti mojich hráčov slúži, že ani po dvoch gólových ranách súpera nekapitulovali a vývoj ešte zvrátili,“ dodal Schmidt.

Neapol ukázal kvalitu i vášeň

Futbalisti SSC Neapol aj so slovenským reprezentantom Marekom Hamšíkom v základnej zostave si skomplikovali postup do skupinovej fázy LM. Taliansky tím hral v domácom prostredí s Athleticom Bilbao iba nerozhodne 1:1 a pred budúcotýždňovou odvetou má lepšie karty v rukách španielsky klub.

Na štadióne San Paolo sa hostia ujali vedenia zásluhou Ikera Muniaina, v drese „partenopei“ vyrovnal po zmene strán Argentínčan Gonzalo Higuaín po prihrávke Hamšíka, ktorý odohral 78 minút. „Je pre mňa náročné hodnotiť tento zápas. Začali sme naozaj dobre, po góle súpera sme však museli vhodne zareagovať. Myslím si, že hráči to zvládli,“ uviedol kormidelník Neapola Rafael Benítez pre oficiálnu internetovú stránku Európskej futbalovej únie (UEFA). „Ukázali sme potrebnú kvalitu i vášeň, mali sme príležitosti a konečný rezultát mohol byť pre nás ešte lepší. Na pôde súpera sa pokúsime skórovať, musíme vyhrať,“ doplnil Benítez.

Šance oboch tímov sú vyrovanané

Strelec úvodného presného zásahu nebol spokojný s výkonom svojho tímu v úvode duelu. „Začali sme nervózne. Postupne sme však boli silnejší a silnejší. Náš výkon nás potešil, ja som rád, že som gólom pomohol mužstvu k dobrému výsledku. Pred odvetou sú podľa mňa šance oboch tímov vyrovnané,“ vyhlásil Iker Muniain.

V tureckom Istanbule sa zrodila bezgólová remíza medzi Besiktasom a anglickým Arsenalom. Slovenský útočník Filip Hološko, ktorý pôsobí v Besiktase, nefiguroval v zápise o stretnutí. „Kanonieri“ zvládli záverečnú desaťminútovku aj bez vylúčeného waleského stredopoliara Aarona Ramseyho, ktorý inkasoval dve žlté karty. „Bol to veľmi náročný duel, Besiktas podal vynikajúci výkon a my sme bojovali,“ povedal kouč Londýnčanov Arséne Wenger. „Obe mužstvá mohli v tomto zápase zvíťaziť. Remíza je podľa mňa spravodlivá. Odveta nebude o nič jednoduchšia, ale chceme jednoznačne vyhrať,“ dodal francúzsky stratég.

V dvoch stretnutiach sa tešili domáce mužstvá, ktoré zhodne zvíťazili o jediný gól. Rakúsky šampión Red Bull Salzburg zdolal švédsky tím Malmö FF 2:1, ale inkasoval v nadstavenom čase od Emila Forsberga. Steaua Bukurešť si poradila s bulharským Ludogorcom Razgrad 1:0, za tím z rumunskej metropoly skóroval v 88. min Alexandru Chipciu.

Odvetné stretnutia sú na programe v stredu 27. augusta. Neúspešné tímy z play-off LM sa presunú do skupinovej fázy Európskej ligy, úspešní z týchto dvojzápasov budú figurovať vo štvrtok 28. augusta v osudí pri žrebe základných skupín Ligy šampiónov v Monaku.

Súhrn výsledkov utorkových prvých stretnutí play-off futbalovej Ligy majstrov:
Steaua Bukurešť (Rum.) – Ludogorec Razgrad (Bul.) 1:0 (0:0)

– odveta je na programe v stredu 27. augusta v Sofii

Gól: 88. Chipciu, rozhodoval: Brych (Nem.)

SSC Neapol (Tal.) – Athletic Bilbao (Šp.) 1:1 (0:1)

– odveta je na programe v stredu 27. augusta v Bilbau

Góly: 68. Higuaín – 41. Muniain, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)

Marek Hamšík (Neapol) hral do 78. min a prihral na gól Higuaína

Red Bull Salzburg (Rak.) – Malmö FF (Švéd.) 2:1 (1:0)

– odveta je na programe v stredu 27. augusta v Malmö

Góly: 16. Schiemer, 54. Soriano – 90.+ E. Forsberg, rozhodoval: Rizzoli (Tal.)

FC Kodaň (Dán.) – Bayer Leverkusen (Nem.) 2:3 (2:3)

– odveta je na programe v stredu 27. augusta v Leverkusene

Góly: 9. Jörgensen, 13. Amartey – 5. Kiessling, 31. Bellabri, 42. Son Heung-Min, rozhodoval: Velasco Carballo (Šp.)

Besiktas Istanbul (Tur.) – Arsenal Londýn (Angl.) 0:0