Video: Hnutie Taliban zaútočilo na afganský parlament

Afganským parlamentom otriasol výbuch
Hnutie Taliban zaútočilo v pondelok na budovu afganského parlamentu. Najskôr odpálili útočníci pri vstupe bombu a následne začali prestrelku s bezpečnostnými zložkami, ktorým sa podarilo všetkých šiestich ozbrojencov usmrtiť. Prestrelka, ktorá trvala asi dve hodiny má za následok 19 zranených, medzi nimi štyri ženy. Miestna televízia priniesla informáciu o tom, že medzi zranenými boli aj tri deti. Foto: SITA/AP

KÁBUL 22. júna (WEBNOVINY) – Pri pondelňajšom útoku na afganský parlament v Kábule prišlo o život šesť príslušníkov fundamentalistického hnutia Taliban, ktoré sa k zodpovednosti za túto akciu prihlásilo a označilo ju za samovražedný atentát s následným útokom. Vysvetlilo, že útok sa uskutočnil v deň, keď sa mal poslancom predstaviť nový minister obrany. Tento vládny post je neobsadený už takmer deväť mesiacov.

Obrazom: Afganským parlamentom otriasol výbuch

Hovorca kábulskej polície Ebadulláh Karímí spresnil, že jedným z útočníkov bol vodič auta naloženého výbušninou, ktorá bola aktivovaná pred vstupnou bránou do parlamentu, čo podľa agentúry Reuters vyvoláva otázky ohľadom spoľahlivosti kontroly na viacerých postoch, cez ktoré muselo auto prejsť.

Všetkých útočníkov zastrelili

Ďalší šiesti útočníci zaujali palebné pozície na budove v blízkosti parlamentu. Afganské bezpečnostné zložky ich všetkých zastrelili. Prestrelka trvala asi dve hodiny a zranených v nej bolo 19 ľudí; medzi nimi sú aj štyri ženy. Podľa miestnej televízie TOLO News sú medzi zranenými aj tri deti. Všetci poslanci, ktorí v čase útoku zasadali v budove, vyviazli z incidentu bez zranení a sú v bezpečí, dodal policajný hovorca.

Viacerí z poslancov však medzičasom kritizovali bezpečnostné agentúry za to, že nedokázali zabrániť útoku na parlament ako sídlo zákonodarnej moci. Poslanec Farhád Sedíkí upozornil, že „je to dôkaz veľkého zlyhania tajných služieb a bezpečnostného aparátu vlády“.

Taliban slávi v posledných dňoch úspechy

Agentúry pripomínajú, že útok na parlament v Kábule koliduje s úspechmi, ktoré fundamentalistické hnutie Taliban zaznamenalo v posledných dňoch v iných častiach krajiny: v pondelok obsadilo už druhý okres v severoafganskej provincii Kundúz. Došlo k tomu po ťažkých bojoch s miestnymi bezpečnostnými silami. Okrem okresu Daští Arči sa v nedeľu zmocnili aj okresu Čardara v tej istej provincii. Podľa miestnych vládnych zdrojov sa bezpečnostné zložky pripravujú na operáciu, ktorej cieľom je získať späť kontrolu nad oboma okresmi.

Povstalci v apríli prekvapivo napadli provinciálne hlavné mesto Kundúz a takmer sa im ho podarilo obsadiť, vytlačili ich však afganské bezpečnostné sily. V posledných dvoch mesiacoch v Kábule zaznamenali nárast počtu útokov ozbrojených skupín. Reuters pripomína, že od roku 2001, keď bolo zosadené hnutie Taliban, mesto Kábul s 3,5 miliónom obyvateľov nezažilo obdobie úplnej stability.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom