Video: Hongkonskí študenti bojkotovali prvý školský deň, školské uniformy doplnili ochrannými prilbami

Hong Kong Protesty, študenti
Študenti Čínskej univerzity v Hongkongu mali na tvárach masky a v rukách transparenty vrátane čínskych nápisov "štrajk" Foto: SITA/AP, Vincent Yu

Desaťtisíce hongkonských študentov bojkotovali v pondelok prvý školský deň. Stalo sa tak po násilných víkendových stretoch medzi demonštrantmi a políciou.

Školské uniformy doplnili prilbami

Stredoškolskí študenti sa zišli v obchodnej štvrti Hongkongu. Oblečení v tradičných bielych školských uniformách mali na tvárach ochranné masky, okuliare a na hlavách prilby.

Asi 30-tisíc univerzitných študentov sa zišlo na námestí Čínskej univerzity v Hongkongu. Oblečení boli v čiernom, na tvárach mali tiež masky a v rukách transparenty vrátane čínskych nápisov „štrajk“.

Študenti majú protesty naplánované na dva dni, pokračovať by mali teda aj v utorok. Svoje vlastné zhromaždenie mali vo verejnom parku aj pracujúci.

Násilné víkendové strety s políciou

Protestujúci v sobotu hádzali zápalné bomby na sídlo vlády a zakladali na uliciach oheň. Polícia proti nim zakročila slzotvorným plynom a vodným delom a neskôr večer vtrhla aj do vagóna metra, kde policajti pasažierov zbili obuškami a striekali na nich aj slzný sprej.

Polícia uviedla, že na stanicu metra prišli zatknúť ľudí po tom, čo demonštranti napadli ďalšie osoby a poškodili majetok vo vnútri stanice. V nedeľu zase demonštranti blokovali dopravu na letisko.

Hongkong už viac ako dva mesiace sužujú masové protesty volajúce po demokratických reformách a nezávislom vyšetrovaní policajných postupov. Protesty sú namierené aj proti pročínskej šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lam, pričom ľudia žiadajú jej rezignáciu a nové voľby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carrie Lamová