Hossa
Brent Seabrook z Chicaga Blackhawks (vpravo) sa teší s Mariánom Hossom z gólu pre ich tím. St. Louis, 18. apríla 2014. Foto: SITA/AP

CHICAGO 12. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Chicaga využili v semifinálovej sérii Západnej konferencie s Minnesotou aj tretíkrát výhodu domáceho prostredia a po nedeľňajšej výhre 2:1 vedú 3:2 na zápasy.

Hossa prihral na víťazný gól

Marián Hossa sa podieľal na úspechu jednou asistenciou, keď prihral na víťazný gól Jonathana Toewsa. Celkovo odohral v stretnutí takmer 18 minút a prezentoval sa troma strelami. Michal Handzuš odkorčuľoval ešte o minútu viac a bránku Wild priamo ohrozil raz.

Chicago bude môcť o postupe do konferenčného finále rozhodnúť v utorok, Minnesota však doma v tohtoročnom play-off ešte nezakopla. „Dnešný zápas i celá séria sú veľmi vyrovnané. Na ľade nie je veľa priestoru, o každý puk je nutné tvrdo bojovať. Dnes večer sme ukázali veľké odhodlanie,“ skonštatoval tréner Blackhawks Joel Quenneville.

Chicago doma prehráva len minimálne. V posledných dvoch rokoch vo vlastnej hale uspelo v sedemnástich z devätnástich súbojov v play-off, v tohtosezónnych bojoch o Stanleyho pohár pred vlastnými fanúšikmi šesťkrát vyhralo. Obhajcovia Stanleyho pohára síce po prvej tretine prehrávali po zásahu Erika Haulu, ale v polovici zápasu vyrovnal Bryan Bickell a potom sa z dorážky presadil v úvode tretej časti hry Toews.

„Postupne sme našli recept na obranu Wild. Myslím si, že hráme veľmi dobre, zaberajú nám všetky štyri útoky, čo je pozitívne,“ hovoril Toews. Minnesota sa stala v nedeľu prvým tímom v druhom kole, ktorý strelil prvý gól v zápase, ale súboj napokon prehral. „Musíme robiť niektoré veci oveľa lepšie. Nebolo to hrozné, ale ešte sa musíme zlepšiť, ak chceme byť úspešní,“ tvrdil útočník Wild Zach Parise.

New Yorku Rangers vyrovnal sériu

Hokejistom New Yorku Rangers sa vo Východnej konferencii podarilo vyrovnať sériu s Pittsburghom na 3:3. Jazdci prehrávali už 1:3 na zápasy, ale posledné dva duely zvládli, v nedeľu uspeli 3:1.

Veľkú zásluhu na úspechu majú Martin St. Louis, ktorý sa presadil raz gólovo, a najmä brankár Henrik Lundqvist, ktorý predviedol 36 úspešných zákrokov. Počas prvých dvoch mesiacov od príchodu z Tampy nebol St. Louis miláčikom tribún, teraz sa situácia otočila. Nezastavilo ho ani úmrtie matky, pre ktoré sa na pár hodín odpojil od tímu. V piatok i v nedeľu bol ústrednou postavou.

„Dnes je Deň matiek, moja tu už nebola, ale na zápase boli otec i sestra. Pre celú našu rodinu to bol ťažký týždeň, ale zomkli sme sa. Pre náš tím bol môj prvý gól veľmi dôležitý,“ povedal St. Louis. Rangers z úvodného náporu vyťažili do siedmej minúty aj zásah na 2:0 z hokejky Carla Hagelina, po ktorom si tréner Penguins Dan Bylsma zobral oddychový čas.

Pittsburgh do prestávky ešte znížil po zásahu Brandona Suttera, ale potom už Henrik Lundqvist nepustil za svoj chrbát žiaden puk. V závere druhej tretiny pridal poistku Derrick Brassard. Rozhodnutie o postupujúcom tíme do konferenčného finále padne v utorok v Pittsburghu.

Výsledky nedeľňajších stretnutí 2. kola play-off zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na štyri víťazstvá):

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

New York Rangers – Pittsburgh 3:1 (2:1, 1:0, 0:0) – stav série: 3:3

Góly: 4. St. Louis (Stepan, Stralman), 7. Hagelin, 36. Brassard (Pouliot, Klein) – 17. B. Sutter (Niskanen, Määttä)

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Chicago – Minnesota 2:1 (0:1, 1:0, 1:0) – stav série: 3:2

Góly: 30. Bickell (P. Kane, Sharp), 45. Toews (MARIÁN HOSSA, Sharp) – 17. Haula (Spurgeon)

Marián Hossa odohral 17:54 min, dosiahol 1 kanadský bod za asistenciu, mal 3 strely, Michal Handzuš (obaja Chicago) odohral 19:03 min, mal 1 strelu

Viac k osobe Henrik LundqvistJoel QuennevilleMarián HossaMartin St. LouisMichal HandzušZach Parise