Spoluhráči slovenského hokejistu Mariána Hossu z Chicaga sa tešia z jeho ďalšieho víťazného gólu. Foto: SITA/AP

VANCOUVER 20. novembra (WebNoviny.sk) – Strelecká pohoda slovenského hokejového útočníka Mariána Hossu v NHL je čoraz citeľnejšia. V piatok Hossa gólom 2:23 min pred koncom zápasu rozhodol o triumfe Chicaga v Calgary 3:2 a o deň neskôr si to zopakoval v predĺžení na ľade Vancouveru. Lídri Západnej konferencie Blackhawks prehrávali po dvoch tretinách u momentálne jedného z najslabších tímov súťaže 0:3, napokon z toho bolo víťazstvo 4:3.

Hossa v záverečnej minúte predĺženia prebral puk ešte pred červenou čiarou, elegantne sa zbavil jedného z protihráčov, našiel si streleckú parketu a prekonal Jacoba Markströma. Tešil sa po jedenásty raz v sezóne a v tabuľke kanonierov NHL je už tretí za 12-gólovou dvojicou Patrik Laine, Sidney Crosby. Zároveň to bol 81. presný zásah Hossu, ktorý rozhodol zápas NHL.

Hossa inšpiruje na ľade mladíkov

Dva góly Chicaga zaznamenali mladí hráči so statusom nováčikovia – Vinnie Hinostroza a Ryan Hartman. Dvadsaťdvaročný Hinostroza si pripísal aj asistenciu pri víťaznom góle Hossu. „Dnešok bol pekným príkladom toho, že táto skupina hráčov sa nikdy nevzdáva a vie vyhrať aj takmer stratený zápas. V kabíne je veľa lídrov a na ľade sa to prejaví. Vyrovnávajúci gól na 3:3 bola dobrá práca v podaní našich mladých hráčov,“ povedal Marián Hossa podľa oficiálneho webu NHL.

Kompliment skúsenému slovenskému krídlu vrátil 22-ročný Američan Hartman. „Hossa víťazí v bitkách o puk, veľa korčuľuje. Počína si ako mladík, je inšpirujúce dívať sa na neho na ľade a niečo sa priučiť.“ Bokom nezostal ani tréner Joel Quenneville. „Hossa len pokračuje v tom, čo robil pre nás dlhé roky – strieľa dôležité góly. Jeho návrat je úžasný,“ uviedol Quenneville na webe NHL.

Chára aj s trestom

Čoskoro 38-ročný Hossa (nar. 12. 1. 1979) dosiahol v 18 zápasoch 17 bodov (11+6) a je suverénne najproduktívnejším Slovákom v NHL. Pre porovnanie, vlani čakal skúsený krídelník na desiaty gól sezóny do 6. februára. Aktuálne má staroľubovnianský rodák v dlhodobej časti NHL na konte 510 gólov a 1254 bodov. Z ostatných siedmich zápasov neskóroval iba raz – proti Winnipegu (prehra 0:4). Hossov krajan a spoluhráč Richard Pánik raz vystrelil a skončil aj s dvomi pluskami a 3 „hitmi“.

Skvelý zápas má za sebou aj obranca Zdeno Chára. Kapitán Bostonu dvomi asistenciami prispel k víťazstvu svojho tímu nad Winnipegom 4:1. Chára odkorčuľoval 22:26 min, okrem asistencií jednu strelu zblokoval a bol aj na trestnej lavici. Vyhlásili ho za prvú hviezdu. Útočník hostí Marko Daňo sa do štatistík produktivity nezapísal.

McDavid sa blysol hetrikom

Z deviateho víťazstva v sezóne sa teší Peter Budaj. Slovenský brankár výrazne prispel k víťazstvu Los Angeles nad New Jersey 4:2, keď pochytal 21 z 23 striel súperových hráčov a mal úspešnosť 91,3 percenta. Radosť z triumfu svojho tímu má aj Andrej Sekera z Edmontonu. Slovenský obranca síce nebodoval v súboji na ľade Dallasu, ale hostia víťazstvom 5:2 prerušili sériu piatich prehier.

Mladučký kapitán Oilers Connor McDavid sa zaskvel hetrikom, svojím prvým v profikariére. Predtým neskóroval v desiatich zápasoch. Ani jeden z gólov nebol výsledkom jeho kreativity na ľade, skôr to bolo o tom, že bol v správny čas pri odrazených pukoch a v jednom prípade dokonca pomohol puku do vlastnej bránky obranca Stars John Klingberg.

„Strelil som tri šťastné góly. Je to smiešne, keď sa to deje takýmto spôsobom. Máte stopercentné šance a nepadne vám to, potom sa len postavíte a už to tam ide. Zvláštne, ale som šťastný, že som prelomil sériu bez gólov,“ uviedol Connor McDavid na webe NHL.

Hokejisti Tampy Bay zvíťazili na ľade Philadelphie 3:0 a ich ruský brankár Andrej Vasilevskij si pripísal druhý shutout v sérii. Skóre duelu otvoril v prvej tretine Tyler Johnson v presilovej hre. V druhom dejstve poslal hostí do dvojgólového vedenia Ondřej Palát. Na konečných 3:0 upravil v záverečnej časti Jonathan Drouin. „Blesky“ uspeli vo štvrtom stretnutí po sebe.

Sobotňajšie sumáre NHL:

Philadelphia – Tampa Bay 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly: 15. T. Johnson (Killorn, Filppula), 28. Palát (Namestnikov), 45. Drouin (Palát)

Vancouver – Chicago 3:4 po predĺž. (1:0, 2:0, 0:3 – 0:1)

Góly: 14. L. Eriksson (Bärtschi, Hutton), 38. Horvat (Burrows), 39. Sutter (H. Sedin, D. Sedin) – 43. Panarin (P. Kane, B. Campbell), 45. Hinostroza (Kempný), 56. Hartman (Hinostroza), 65. Marián Hossa (Keith, Hinostroza)

Marián Hossa odohral 17:40 min, 1 gól, 4 strely, 1 zblokovaná strela, Richard Pánik (obaja Chicago) odohral 11:59 min, 1 strela, 2 plusky, 3 „hity“

Viac k osobe Andrej SekeraConnor McDavidJoel QuennevilleMarián HossaMarko DaňoPatrik LainePeter BudajRichard PánikSidney CrosbyZdeno Chára