Marián Hossa
Útočník Chicaga Marián Hossa prekonáva brankára St. Louis Ryana Millera v piatkovom zápase play-off NHL. Foto: SITA/AP

ST. LOUIS 26. apríla (WEBNOVINY) – Hokejisti Chicaga zvíťazili aj vďaka gólu Mariána Hossu v piatkovom zápase 1. kola play-off o Stanleyho pohár nad St. Louis na jeho ľade 3:2 po predĺžení. Rovnakým pomerom vedú Blackhawks i v sérii a už v nedeľu môžu rozhodnúť o svojom postupe. Pritom po prvých dvoch súbojoch série prehrávali obhajcovia Stanleyho pohára 0:2.

Slovenský krídelník otváral svojím prvým gólom v tohtoročnom play-off skóre súboja v 17. min, keď na dvakrát prekonal Ryana Millera. Hostia z Chicaga potom viedli i 2:1, ale o ich víťazstve rozhodol až v predĺžení Jonathan Toews, na ktorého domáci zabudli a on predviedol v nájazde bekhendový blafák. „Bolo to skutočne rýchle. Naskočil som na ľad, zrazu som mal puk a išiel sám na bránku. A potom som už len oslavoval,“ smial sa Toews.

„Bluesmanom“ citeľne chýba zranený Morrow

Hossa odohral 21 minút a so siedmimi streleckými pokusmi bol najaktívnejším hráčom zápasu. Pripísal si aj mínusový bod a dve trestné minúty.

„St. Louis hrá doma vždy dobre a navyše tvrdo. Skomplikovali nám situáciu vyrovnaním v tretej tretine na 2:2. Hrali vtedy skutočne výborne. Našli sme však spôsob, ako im dať jeden gól navyše, čo nám dodá ešte viac síl do ďalšieho zápasu,“ povedal po stretnutí Marián Hossa. Michal Handzuš strávil na ľade necelých desať minút a raz ohrozil bránku St. Louis.

Bluesmanom citeľne chýba v zostave zranený Brendan Morrow, ktorý už nezasiahne do bojov 1. kola o Stanleyho pohár pre zranenie nohy zo základnej časti. „Nič sa nedá robiť, musíme opäť vysadnúť na koňa. Je to séria na štyri výhry, ešte nie je nič rozhodnuté. Teraz musíme vyhrať v Chicagu,“ povedal útočník Blues Alexander Steen.

Do zostavy „káčerov“ sa vrátil Getzlaf

Philadelphii sa podarilo vyrovnať sériu s New York Rangers vďaka výhre 2:1 na 2:2. Veľkú zásluhu na úspechu mal v piatok brankár Steve Mason, ktorý pri svojom prvom štarte v play-off 2014 od prvej minúty predviedol 37 úspešných zákrokov.

Hráči Rangers boli v stretnutí aktívnejší, išli aj do vedenia 1:0, ale domáci boli efektívnejší. Víťazný gól Flyers strelil Jakub Voráček, ktorý v presilovke úspešne tečoval strelu Braydena Schenna. „Výborne zdvihol hlavu, poslal mi puk na teč. Snažil som sa ho nasmerovať pod hornú žŕdku a podarilo sa mi to,“ povedal Voráček.

Už len jedna výhra delí od postupu do 2. kola aj hráčov Anaheimu, ktorí si poradili v piatok s Dallasom hladko 6:2. Káčeri si udržali stopercentnú úspešnosť na domácom ľade a v sérii vedú 3:2. Troma bodmi (2+1) sa na úspechu podieľal Ryan Getzlaf, ktorý sa do zostavy vrátil po pauze pre zranenie v hornej časti tela. V play-off má na konte už 66 bodov v drese Ducks a v klubovom historickom rebríčku produktivity preskočil doterajšieho lídra Teemu Selänneho. Aj Fín sa tentoraz dostal do zostavy, ale nebodoval.

Výsledky piatkových stretnutí 1. kola play-off o Stanleyho pohár v NHL

(hrá sa na štyri víťazstvá)

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

St. Louis – Chicago 2:3 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 – 0:1) – stav série: 2:3

Góly: 32. Oshie (Steen, Jackman), 42. Pietrangelo (J. Schwartz) – 17. MARIÁN HOSSA (Bickell, Hjalmarsson), 38. B. Smith (Brookbank, P. Kane), 68. Toews (Shaw, Keith)

Michal Handzuš odohral 9:43 min a mal 1 strelu, Marián Hossa (obaja Chicago) odohral 21:03 min, 2 min sedel na trestnej lavici, mal 7 striel, dal 1 gól a mal 1 mínusový bod.

Anaheim – Dallas 6:2 (2:1, 1:1, 3:0) – stav série: 3:2

Góly: 6. Bonino (Getzlaf, Perry), 11. Rakell (Beauchemin, Sbisa), 22. Perreault (Getzlaf, Maroon), 42. Silfverberg (Cogliano, S. Koivu), 45. Getzlaf (Perry), 47. Perry (Perreault, Fowler) – 10. Jamie Benn, 29. Horcoff (Fiddler, Jordie Benn)

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Philadelphia – New York Rangers 2:1 (1:1, 1:0, 0:0) – stav série: 2:2

Góly: 9. Read (Akeson, Coburn), 28. Voráček (B. Schenn, Streit) – 5. Moore (B. Boyle)

Viac k osobe Jakub VoráčekJamie BennJonathan toewsMarián HossaMichal HandzušRyan Getzlaf