Video: Hurikán Willa udrel na pevninu a začína slabnúť, mexické úrady evakuovali tisícky ľudí

Mexiko, hurikán Willa
Hurikán Willa pustoší Mexiko. Federálna vláda vyhlásila mimoriadne výnimočný stav. 24. október 2018 Reprofoto: www.youtube.com

MAZATLÁN 24. októbra (WebNoviny.sk) – Hurikán Willa zasiahol v utorok v noci mexické tichomorské pobrežie, pričom ho sprevádzal vietor s rýchlosťou 195 kilometrov za hodinu. Podľa amerického Národného hurikánového centra udrel neďaleko obce Isla del Bosque v štáte Sinaloa.

Výpadky elektriny a narušené komunikácie

Federálne úrady informovali o výpadkoch elektriny na niektorých miestach a škodách, ktoré búrka spôsobila na chatrných stavbách s plechovými strechami. Odhad škôd komplikovala tma a narušené komunikácie.

Willa, ktorý je hurikánom tretej kategórie, sa pohybuje rýchlosťou 28 kilometrov za hodinu a smeruje do vnútrozemia. Postupne však stráca na sile. Hurikánové centrum očakáva, že čoskoro rapídne zoslabne.

Varovalo však, že aj napriek tomu môže spôsobiť prudké dažde v častiach štátov Jalisco, Nayarit a Sinaloa. V hornatých oblastiach hrozia aj prudké záplavy a zosuvy pôdy.

Prudké dažde

Okrem pobrežia Mexika hurikán zasiahol aj súostrovie Islas Marías vzdialené okolo 100 kilometrov od pevniny. Na ostrovoch sa nachádza prírodná rezervácia aj federálna väznica.

Príchodu hurikánu predchádzali prudké dažde, ktoré tichomorské pobrežie Mexika zasiahli v utorok popoludní. Predtým, než Willa udrel na pevninu, úrady evakuovali z miest na pobreží 4 250 ľudí a zriadili 58 prístreškov.

V súvislosti so živlom tiež zavreli školy. Federálna vláda vyhlásila „mimoriadny výnimočný stav“ pre 19 samosprávnych jednotiek v štátoch Nayarit a Sinaloa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom