Video: Húsenice jedného druhu nočného motýľa dokážu konzumovať plast

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Galleria mellonella
Galleria mellonella Reprofoto: YouTube.com / SciNews

BRATISLAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) – Britsko-španielsky vedecký tím zistil, že húsenice nočného motýľa vijačky voštinovej (Galleria mellonella), ktoré sa živia včelím voskom, dokážu konzumovať aj umelú hmotu, konkrétne polyetylén.

Ročná produkcia tohto plastu predstavuje približne 80 miliónov ton, pričom sa používa predovšetkým na výrobu nákupných tašiek a potravinových obalov.

Rozklad polyetylénu trvá stovky rokov, húsenice spomínaného motýľa ho však dokážu spracovať za niekoľko hodín. Paolo Bombelli a Christopher J. Howe z University of Cambridge spoločne s Federicou Bertocchini z Universidad de Cantabria si myslia, že v tráviacom trakte húseníc sa nachádzajú mikróby, ktoré dokážu rozkladať plasty.

Musíme zistiť, ako tento proces funguje. Dúfame, že sa nám podarí prísť s technologickým riešením, ktoré minimalizuje problémy spojené s plastovými odpadmi. Chceme implementovať tento objav na účinný spôsob jeho zbavovania sa, aby sme tak zachránili životné prostredie pred nevyhnutnými dôsledkami hromadenia plastov v prírode,“ uviedol Bombelli, ktorý spoločne s kolegami publikoval výsledky výskumu v časopise Current Biology.

Bombelli a Bertocchini si okrem toho objav nechali aj patentovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia