Video: Indonéziu zasiahla ničivá vlna cunami, katastrofa si vyžiadala už viac než dvesto obetí (aktualizované)

Indonézia, výbuch sopky, tsunami, cunami
Záchranári hľadajú obete ničivého cunami, Carita, Indonézia, 23. december 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované: 23. decembra 12:57

JAKARTA 23. decembra (WebNoviny.sk) – Tsunami, ktorú zrejme vyvolala erupcia sopky, zabila v indonézskom Sundskom prielive najmenej 222 ľudí. Ďalších 28 ľudí je nezvestných a vyše 843 utrpelo zranenia, informuje indonézska agentúra pre zvládanie následkov katastrof. Tieto čísla však môžu ešte stúpať, pretože záchranári sa zatiaľ nedostali do všetkých zasiahnutých oblastí.

Jej hovorca Sutopo Purwo Nugroho však zároveň upozornil, že tieto čísla môžu ešte stále stúpať, pretože sa zatiaľ nedostali do všetkých zasiahnutých oblastí.

Indonézsky prezident Joko „Jokowi“ Widodo vyjadril sústrasť a nariadil vládnym agentúram, aby pracovali čo najrýchlejšie. „Úprimnú sústrasť obetiam v provinciách Banten a Lumpung,“ uviedol.

Vedci z indonézskej meteorologickej a geofyzikálnej agentúry predpokladajú, že tsunami, ktorá udrela v sobotu o 21:27 miestneho času, vyvolali podmorské zosuvy spôsobené erupciou vulkanického ostrova Anak Krakatau, ktorý pred rokmi vytvorili erupcie neďalekej sopky Krakatoa.

Anak Krakatau v Sundskom prielive vybuchla asi 24 minút pred tsunami, uvádza geofyzikálna agentúra. Sopka vysoká 305 metrov, ktorá sa nachádza asi 200 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Jakarta, je pritom aktívna od júna a v júli úrady rozšírili oblasť zákazu vstupu na dva kilometre okolo krátera. Podľa doterajších odhadov tsunami vážne poškodila 430 domov a deväť hotelov.

Video: Cunami prerušilo koncert

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom