Video: Iránčania protestovali proti sankciám, pálili vlajky USA a Izraeala aj kričali smrť Amerike

protest, Irán
Foto: ilustračné, SITA/AP.

WASHINGTON 5. novembra (WebNoviny.sk) – Administratíva prezidenta Donalda Trumpa v pondelok opätovne zavádza všetky americké sankcie proti Iránu, ktoré stiahla v rámci medzinárodnej jadrovej dohody v roku 2015.

Vyhlásenie prezidenta Rúháního

Dotknú sa ropných exportov, námornej dopravy aj bánk, teda všetkých kľúčových odvetví iránskej ekonomiky. Tisíce Iráncov v tejto súvislosti počas nedeľných protestov skandovali heslá ako „Smrť Amerike!“, čím jasne odmietali výzvy na rokovania.

Iránsky prezident Hasan Rúhání vyhlásil, že jeho krajina neprestane vyvážať ropu a sankcie nebude dodržiavať. Iránska armáda ohlásila na pondelok a utorok cvičenia svojich vzdušných síl zamerané na preverenie ich schopností v čase napätia.

Odstúpenie od jadrovej dohody

Trump odstúpil od jadrovej dohody v máji. V rámci dohody Teherán obmedzil svoje jadrové aktivity výmenou za stiahnutie medzinárodných sankcií. Dohodu okrem Spojených štátov podpísali Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Čína.

Trump tvrdí, že podmienky jadrovej dohody sú neakceptovateľné, pretože nezabránila Iránu, aby pokračoval vo svojom balistickom raketovom programe a nezastavila ani jeho zasahovanie do diania štátov v regióne vrátane Sýrie a Jemenu.

Irán, naopak, viní amerického prezidenta z vedenia „psychologickej vojny“. Podľa Trumpa sú nové sankcie „najsilnejšie“, aké kedy USA voči Teheránu zaviedli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpHasan Rúhání