Najkrajšie momenty z deviateho dňa ME vo futbale
Ír Shane Long (vpravo) v súboji s Belgičanom Thomasom Vermaelenom počas zápasu na majstrovstvách Európy. Bordeaux, 17. jún 2016. Foto: SITA/AP

BORDEAUX 18. júna (WebNoviny.sk) – Futbalisti Belgicka za prvé tri odohrané polčasy na európskom šampionáte vo Francúzsku neskórovali. V tom štvrtom sa však prebrali a do siete Írov nastrieľali tri góly.

O dva presné zásahy zverencov Marca Wilmotsa sa v 48. a 70. min postaral Romelu Lukaku, v 61. min na priebežných 2:0 zvýšil Axel Witsel. Belgičania sa s 3 bodmi posunuli na druhé miesto v E-skupine za šesťbodových Talianov, ktorí už sú v osemfinále. Švédi a Íri majú na treťom a štvrtom mieste po bode.

Belgičania predviedli už v prvom polčase solídny tlak s držaním lopty takmer 70%, ale gól im ešte súdený nebol. A keď ho v 25. min Ferreira Carrasco už strelil, neplatil pre tesný ofsajd. V 42. min Alderweireld predviedol takmer gólovú hlavičku, ale loptu z bránkovej čiary vyhlavičkoval Hoolahan.

Z druhého polčasu uplynuli tri minúty, keď sa zobudil kanonier Lukaku. Po chybe írskej obrany a prihrávke De Bruyneho si spracoval loptu na hranici šestnástky a ľavačkou ju poslal presne k pravej žrdi Randolphovej bránky. Po hodine hry viedli favorizovaní Belgičania už 2:0 – hlavou sa presadil Witsel. Na konečných 3:0 stanovil v 70. min Lukaku, keď vyťažil z dobrej práce Hazarda. Zápas bol rozhodnutý, keďže bojovní, ale bezzubí Íri si vážnejšiu príležitosť na skórovanie nevypracovali.

E-skupina:

BORDEAUX (Stade de Bordeaux):

Belgicko – Írsko 3:0 (0:0)

Góly: 48. a 70. R. Lukaku, 61. Witsel, ŽK: 49. Vermaelen – 42. Hendrick, rozhodovali: Cakir – Duran, Ongun, 39 493 divákov

Belgicko: Courtois – Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Witsel, M. Dembélé (57. Nainggolan) – Ferreira Carrasco (64. Mertens), De Bruyne, E. Hazard – R. Lukaku (82. Benteke)

Írsko: Randolph – S. Coleman, O’Shea, Clark, S. Ward – Hendrick, Whelan, J. McCarthy (62. McClean), Brady – Hoolahan (71. McGeady), Long (79. Robbie Keane)