MS vo futbale 2018: Kolumbia - Japonsko
Yuya Osako (v strede) sa teší s hráčmi Makoto Hasebem (vpravo) a Yuto Nagatomom (vľavo) z gólu, ktorý rozhodol o víťazstve ich tímu - Japonsko nad Kolumbiou na MS vo futbale 2018 v Rusku, 19. júna 2018 Foto: SITA/AP

SARANSK 19. júna (WebNoviny.sk) – Futbalisti Japonska čakali 20 rokov na prvý triumf proti juhoamerickému tímu na majstrovstvách sveta. Podarilo sa im to až na ich piatom šampionáte.

V utorok v ruskom Saransku zdolali Kolumbijčanov 2:1 a iba po druhý raz vstúpili do šampionátu víťazstvom. Zároveň „Los Cafeteros“ dokonale oplatili prehru 1:4 z MS 2014.

Začali hrať agresívne

Japonsko sa do histórie MS zapíše ako prvá ázijská krajina, ktorej sa podarilo zdolať juhoamerický tím. „Povedal som chlapcom cez prestávku, že ak zostaneme v pohybe, môžeme súpera unaviť. Začali sme agresívne a naša taktika sa nám vyplatila,“ uviedol na tlačovej konferencii tréner Japonska Akira Nišino. Ten prevzal lavičku v apríli pred šampionátom, keď nahradil odvolaného Vahida Halilhodžiča.

Cestu za triumfom otvorila Japoncom situácia z 3. minúty. Defenzívny stredopoliar Kolumbie Carlos Sánchez v pokutovom území rukou zablokoval dorážku Šindžiho Kagawu a stal sa druhým najrýchlejšie vylúčeným hráčom v histórii majstrovstiev sveta po Uruguajčanovi Josém Batistovi, ktorý sa porúčal z trávnika na mundiale 1986 po 56 sekundách. Kagawa sa z bieleho bodu nepomýlil a poslal Japoncov do vedenia.

Chlapci zanechali dobrý dojem

Hoci sa podarilo Kolumbii vyrovnať ešte v prvom polčase, napokon sa tešilo Japonsko, keď v závere zápasu po rohovom kope skóroval Juja Osako. Dvadasťosemročný útočník 1. FC Kolín nad Rýnom sa stal aj najlepším hráčom zápasu.

„Vylúčenie bol kľúčový moment. Japonsko dostalo výhodu a využilo ju. Chlapci však zanechali dobrý dojem,“ povedal argentínsky tréner Kolumbie José Pékerman podľa bolavip.com.„Vždy som sníval, že strelím gól na MS. Som z toho veľmi šťastný,“ povedal Osako po zápase. Víťaznú asistenciu si pripísal exekútor rohového kopu Keisuke Honda a stal sa prvým hráčom z Ázie od MS 1966, ktorému sa podarilo prihrať na gól na troch svetových šampionátoch.

Rodríguezov návrat na trávnik

V drese Kolumbie sa dočkal debutu na majstrovstvách sveta kanonier Falcao. Tridsaťdvaročný elitný útočník chýbal pred štyrmi rokmi v Brazílii, keď tesne pred šampionátom utrpel zlomeninu nohy. V utorok sa však výraznejšie nedokázal presadiť.

Naopak, iná hviezda James Rodríguez si pred MS doliečoval lýtko a trénerovi Pékermanovi nebol k dispozícii od začiatku stretnutia. Štart si napokon pripísal, na trávnik prišiel v druhom polčase a dostal sa do jednej šance, ale jeho pokus z hranice päťky zblokoval jeden z obrancov Japonska.

Juhoameričanom sa zatiaľ v Rusku nedarí. Po úvodných zápasoch v skupinách sa z triumfu tešil iba Uruguaj. Argentína a Brazília iba remizovali, Peru prehralo. Neúspech štyroch zástupcov zóny CONMEBOL v prvom kole MS sa zopakoval po 44 rokoch.

Viac o téme: Majstrovstvá sveta MS vo futbale 2018: