Video: Japonci vypustili sondu Hajabusa 2, mieri k asteroidu

JAXA vypustila sondu Hajabusa 2, jej cieľom je asteroid
Hajabusa 2 by mala doraziť k spomínanému asteroidu v júli 2018. Vesmírne teleso bude približne 18 mesiacov skúmať. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA) vypustila v stredu sondu Hajabusa 2 (Hajabusa znamená v preklade sokol sťahovavý, pozn. SITA), ktorej cieľom je odobrať vzorky z asteroidu (162173) 1999 JU3.

Sondu vyniesla do vesmíru raketa H-IIA, ktorá odštartovala z kozmického centra na ostrove Tanegašima. Štart pritom museli pre nepriaznivé počasie dvakrát odložiť.

Video: JAXA vypustila do vesmíru sondu Hajabusa 2

Hajabusa 2 by mala doraziť k spomínanému asteroidu v júli 2018 a následne ho bude približne 18 mesiacov skúmať, pričom by mala odobrať aj vzorky z jeho povrchu. Kapsula so vzorkami by mala pristáť na Zemi v decembri 2020.

Ide o druhú misiu JAXA k asteroidu po tom, čo v roku 2003 vypustila do vesmíru sondu Hajabusa, ktorá o dva roky neskôr pristála na asteroide Itokawa. Z jeho povrchu odobrala vzorky prachu, ktoré v roku 2010 dopravila na Zem. Samotná sonda pri návrate zhorela v atmosfére.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom