Video: Juhoafrická polícia zastrelila desiatky baníkov

Juhoafrickí baníci sa pobili s policajtmi
Vyše 36 ľudí prišlo vo štvrtok o život pri ozbrojených stretoch medzi políciou a štrajkujúcimi robotníkmi pri platinovej bani v Južnej Afrike. Minister pre políciu Nathi Mthethwa v piatok informoval, že incident sa stal v bani Marikana pri Johannesburgu, ktorá patrí najväčšiemu producentovi platiny, spoločnosti Lonmin. Baníci štrajkujú za vyššie platy už vyše týždňa. Polícia začala strieľať do davu baníkov ozbrojených puškami a mačetami, ktorí sa odmietli rozísť. Foto: SITA/AP

JOHANNESBURG 17. augusta (WEBNOVINY) – Vyše 36 ľudí prišlo vo štvrtok o život pri ozbrojených stretoch medzi políciou a štrajkujúcimi robotníkmi pri platinovej bani v Južnej Afrike.

Minister pre políciu Nathi Mthethwa v piatok informoval, že incident sa stal v bani Marikana pri Johannesburgu, ktorá patrí najväčšiemu producentovi platiny, spoločnosti Lonmin. Baníci štrajkujú za vyššie platy už vyše týždňa.

Polícia začala strieľať do davu baníkov ozbrojených puškami a mačetami, ktorí sa odmietli rozísť. Polícia podľa ministra nemala inú možnosť, ako zasiahnuť.

„Veľa ľudí bolo zranených, počet obetí môže narásť,“ povedal Mthethwa, podľa ktorého išlo o nepovolený štrajk a baníci neuposlúchli výzvu, aby obnovili prácu.

Štrajk sa začal 10. augusta, pričom odbory požadujú trojnásobné zvýšenie platov. Štrajk od začiatku sprevádzajú násilnosti, pri ktorých za týždeň zahynulo 10 ľudí vrátane dvoch policajtov. Celkovo tak prišlo o život už najmenej 46 osôb.

https://www.youtube.com/watch?v=p-jdMbe6e3g

Juhoafrickí baníci sa pobili s policajtmi
Foto: SITA/AP
Juhoafrickí baníci sa pobili s policajtmi
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom