Kanaďania idú do finále, Rusov zlomili v tretej tretine
Kapitán Sidney Crosby oslavuje gól spoluhráča Brada Marchanda. Foto: SITA/AP

TORONTO 25. septembra (WebNoviny.sk) – Hokejisti Kanady postúpili do finále Svetového pohára v Toronte. V úvodnom semifinále si favorizovaní Kanaďania poradili s Rusmi 5:3 (1:0, 1:2, 3:1). V zápase dvoch najväčších hokejových rivalov bol po dvoch tretinách remízový stav 2:2, ale tri kanadské góly v rozpätí ôsmich minút v tretej dvadsaťminútovke boli rozhodujúce.

Súperom Kanady vo finále (hrať sa bude na 2 víťazstvá) bude víťaz zápasu Švédsko – tím Európy. Toto stretnutie aj s poltuctom Slovákov v drese Európanov sa uskutoční v nedeľu od 19.00 h SEĽČ.

Hrdinami Kanaďanov boli dvojgólový Brad Marchand a trojbodový kapitán Sidney Crosby (1+2). Ruskí hokejisti po slabšom úvode otočili stav z 0:1 na 2:1, keď ich góly strelili v 29. min Nikita Kučerov a v 37. min Jevgenij Kuznecov. Už o minútu neskôr vyrovnal Brad Marchand a do poslednej tretiny sa išlo za nerozhodného stavu 2:2.

V nej prišiel trojgólový uragán „javorových listov“, keď Sergeja Bobrovského v ruskej bránke postupne prekonali opäť Marchand, Corey Perry a John Tavares. O víťazovi bolo predčasne rozhodnuté a sebavedomí Kanaďania mohli pridať aj ďalšie góly. Ruské zníženie sedem sekúnd pred koncom v hre bez brankára v podani Artemija Panarina malo už len kozmetický charakter. Hviezdami zápasu sa stalo trio Marchand, Crosby, Tavares.

„Snažili sme sa Rusov od začiatku držať pod tlakom a nedať im dýchať. Veľkou prekážkou nám bol brankár Bobrovskij. Dôležitý bol gól Brada Marchanda na 2:2 v dobrej fáze hry ruského tímu. Zvládli sme úlohu a vo finále je jedno, proti komu nastúpime. Švédi aj Európania majú za sebou dobrý turnaj, obaja majú šancu tam postúpiť,“ uviedol kanadský útočník John Tavares v rozhovore pre TV Dajto.

Svetový pohár – semifinále – Toronto (Kan.):
Kanada – Rusko 5:3 (1:0, 1:2, 3:1) – Kanada postúpila do finále

Góly: 8. Crosby, 38. Marchand (Crosby, P. Bergeron), 42. Marchand (Crosby, P. Bergeron), 46. Perry (Couture, Vlasic), 50. Tavares (Getzlaf, Vlasic) – 29. Kučerov (Zajcev, Malkin), 37. Kuznecov (Telegin, Dadonov), 60. Panarin (Kuľomin, Kučerov)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:0, strely na bránku: 47:34. rozhodovali: Sutherlan, McCauley – Murphy, Racicot, 19 021 divákov

Kanada: Price – S. Weber, Vlasic, Doughty, Bouwmeester, Burns, Pietrangelo – Perry, Toews, Couture – P. Bergeron, Crosby, Marchand – Stamkos, Getzlaf, Tavares – R. O’Reilly, Duchene, J. Thornton. Tréner: Mike Babcock

Rusko: Bobrovskij – N. Zajcev, Orlov, Jemelin, Markov, Marčenko, Kulikov, Nesterov – Kuľomin, Malkin, Ovečkin – Tarasenko, Kuznecov, Panarin – Kučerov, Anisimov, Namestnikov – Dadonov, Telegin.

Tréner Oleg Znarok.

Mike Babcock (tréner Kanady): „Druhý náš gól bol veľmi dôležitý, ani za stavu 1:2 som sa však neobával. Vedel som, že dominujeme v hre s pukom, ktorý sme mali neustále na hokejkách. Po druhej tretine som vravel hráčom, že prídu aj ďalšie góly. Keď sa pokúšate robiť na ľade tie správne veci, oni naozaj prídu. Nepoľavovali sme v úsilí, ale brankár súpera bol skvelý. Pýtate sa na Crosbyho? On veľmi dobre vie, aký je dôležitý pre mužstvo. Keď sa mu nedarí, nie je frustrovaný, ale dostatočne trpezlivý. Keď ho krosčekujú, naodpláca, ale sústredí sa na seba. Vie, že skôr či neskôr sa presadí. Celkovo sme už blízko úspechu, ale nesmieme sa nechať uniesť. Naša hra počas turnaja sa vyvíja, urobili sme progres, čo sa mi páči, ale ešte nie je koniec. Je to jednoduché: musíme zostať zdraví a nájsť spôsob hrať tak, aby sme na konci finále boli tí úspešní. Budeme sa o to všemožne snažiť.“

Sidney Crosby (útočník Kanady, 1+2 v semifinále): „Gól Brada Marchanda na 2:2 bol obrovsky dôležitý. Cítili sme, že kontrolujeme zápas, ale napriek tomu sme prehrávali 1:2. Takto sme išli do tretej tretiny za vyrovnaného stavu a s hrou, ktorú sme produkovali aj predtým. Verili sme, že pridáme ďalšie góly, ale v hokeji sa občas stáva všeličo. Tretia tretina v našom podaní však bola naozaj kvalitná. Išli sme za víťazstvom a splnili to, čo sme si predtým povedali.“

Brad Marchand (útočník Kanady, 2 góly v semifinále): „Bobrovskij chytal fenomenálne. Predvádzal veľké zákroky a súpera dlho držal v hre. My sme si verili že kontrola puku a hry sa neskôr prejaví aj na výsledku. Veľkosť Crosbyho spočíva v tom, že zvláda dôležité momenty vo veľkých zápasoch a vtedy predvádza najlepšiu hru. A presne v zápasoch, aký bol tento, sa prejaví jeho líderstvo.“

Oleg Znarok (tréner Ruska): „Bojovali sme do konca, za čo sa chcem hráčom poďakovať. Očakávali sme tlak Kanady, preto som sa rozhodol, že jedného útočníka vždy obetujem na bránenie. Aj preto sme hrali iba s 11 útočníkmi. Ak mám svojmu tímu niečo vyčítať, tak je to hra v presilovkách. Nezvykli sme si dostatočne na malé klzisko a v prevahe o jedného hráča nám chýbal pohyb a viac striel. V princípe to bolo v poriadku. Myslíte si, že budem niekoho konkrétne kritizovať? Nie. Toto je najlepšie mužstvo, aké som trénoval vo svojej kariére. Samozrejme, mohlo to byť aj lepšie, ale občas nám chýbalo šťastie a celkom sme sa neprispôsobili hre na užšom klzisku. Momentálne sa zdá, že Kanaďania sú neporaziteľní. Nemyslím si to, náš čas určite príde. Pre budúcnosť si z tohto turnaja odnášam veľa poznatkov.

Sergej Bobrovskij (brankár Ruska): „Cítil som sa výborne a snažil som sa odviesť čo najviac pre mužstvo. Tvrdo som pracoval a odovzdal všetko, ale Kanaďania boli dnes lepší. A to si myslím, že šanca zdolať ich tam bola.“

Alexander Ovečkin (útočník Ruska): „Ak by sme po druhej tretine zostali vo vedení, zápas by sa vyvíjal inak. Kanaďania však vyrovnali a potom hrali inak. Oni sú šikovní v hre s pukom, majú talent, sebavedomie aj skúsenosti. Napriek tomu mali aj šťastie. Pri prvom góle sme stratili puk a ten sa ocitol na Crosbyho hokejke v brejku…Druhý gól bol zasa nešťastný odraz puku od hokejky Kuznecova. Ak však chceme spomínať súperovo šťastie, v prvom rade musíme eliminovať svoje chyby.“