World Juniors Sweden Canada Hockey
Kanaďania vo finále MS v hokeji do 20 rokov zdolali Švédov 3:1. Buffalo, 5. január 2018. Foto: Nathan Denette/The Canadian Press via AP.

BUFFALO 6. januára (WebNoviny.sk) – Hokejisti Kanady sa sedemnástykrát v histórii stali majstrami sveta v kategórii hokejistov do 20 rokov. Mladí reprezentanti „krajiny javorového listu“ zvíťazili v piatkovom finále na 41. MSJ v americkom Buffale nad rovesníkmi zo Švédska 3:1.

Víťazný gól 100 sekúnd pred koncom

Rozhodnutie padlo až v samotnom závere súboja. Po bezgólovej prvej tretine sa vedenia ujali Kanaďania zásluhou Dillona Dubého z 22. min, ale Švédi v 34. min vyrovnali vo vlastnom oslabení gólom Tima Söderlunda.

Keď sa už zdalo, že finálový súboj sa bude rovnako ako pred rokom predlžovať, udreli hokejisti Kanady. Rovných 100 sekúnd pred koncom III. tretiny skóroval Tyler Steenberg a o 26 sekúnd neskôr pridal poistku do prázdnej bránky súpera Alex Formenton.

Švédi ukončili čakanie na medailu

V poslednej minúte stretnutia dostal menší trest za hrubosť autor jediného švédskeho gólu a desaťminútový osobný trest za nešportové správanie udelili rozhodcovia jeho spoluhráčovi Oskarovi Steenovi.

„Len veľmi ťažko nachádzam slová. Vyhrali sme finále juniorského šampionátu pred krásnou návštevou, ktorá nás prišla do Buffala podporiť. Je to niečo výnimočné,“ povedal autor víťazného finálového gólu Tyler Steenberg. Finálový súboj mal aj slovenský rukopis, keďže v pozícii čiarového rozhodcu ho viedol Peter Šefčík.

Hokejisti Kanady získali najcennejší kov po troch rokoch, predtým sa naposledy tešili v januári 2015 v domácom prostredí v Toronte. O rok neskôr skončili bez cenného kovu a na predchádzajúcom šampionáte prehrali vo finále s Američanmi. Švédi ukončili čakanie na medailu od roku 2014, vybojovali si už jedenáste striebro v histórii MSJ. Okrem toho majú na svojom konte aj dve zlaté a päť bronzových medailí.

MS v hokeji do 20 rokov – finále

• Buffalo

Švédsko – Kanada 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Góly: 34. Söderlund (L. Lindström, Brännström) – 22. Dubé (Kyrou, Steel), 59. Steenbergen (Timmins), 59. Formenton (Mete)
Vylúčení: 6:1 na 2 min, navyše: 60. O. Steen (Švéd.) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Kaukokari (Fín.), Šír – Ondráček (obaja ČR), ŠEFČÍK (SR), 17 544 divákov