Video: Kardinál prikázal zatvoriť kostoly na Srí Lanke, hrozia ďalšie útoky (aktualizované)

Srí Lanka, kostol, útok
Kostol Šebastiána v Negombe, ktorý bol jedným z terčov samovražedných útočníkov na Srí Lanke. Negombo, 25. apríl 2019. Foto: archívne, SITA/AP

aktualizované 2. mája 21:42

KOLOMBO 2. mája (WebNoviny.sk) – Srílanský kardinál obdržal podľa vlastných slov „zahraničné informácie“, na základe ktorých hrozia tento týždeň nové útoky na jeden kostol a ďalšiu cirkevnú inštitúciu.

Kardinál Malcolm Ranjith, arcibiskup Kolomba, je hlasným kritikom srílanskej vlády, ktorá podľa neho nezabránila veľkonočnými útokom., a to napriek predchádzajúcemu varovaniu indickej tajnej služby. V liste cirkevným predstaviteľom preto prikázal, aby zatvorili kostoly a katolícke školy naprieč krajinou a verejné omše zrušil „až do odvolania„. „Pre vaše vlastné dobro sme sa rozhodli zatvoriť tieto inštitúcie,“ napísal kardinál v liste.

Bohoslužbu odvysielala televízia

Vláda varovala pred ďalšími možnými útokmi extrémistickej skupiny lojálnej organizácii Islamský štát.

Minister zdravotníctva Radžita Senaratne v utorok oznámil, že správy tajných služieb naznačujú, že by sa mohol s ďalšími kolegami z vlády stať cieľom útokov tejto skupiny.

Katolícke kostoly boli zavreté aj minulý týždeň. Namiesto tradičnej omše v nedeľu Ranjith odslúžil bohoslužbu za prítomnosti duchovných a predstaviteľov krajiny v jeho sídle, a tú odvysielala televízia.

Z bezpečnostných dôvodov úrady minulý týždeň varovali aj moslimov, aby sa nezúčastňovali na piatkových modlitbách v mešitách.

Žena sa odpálila pri svojich deťoch

Bombové útoky z 21. apríla na kostoly a hotely si vyžiadali 253 mŕtvych. Ranjith skritizoval vládu za to, že nezdieľala takmer špecifické tajné informácie o plánovanom útoku a niektorých zúčastnených podozrivých.

Srílanská polícia v stredu večer zverejnila mená a fotografie deviatich samovražedných atentátnikov, ktorí vykonali spomínané útoky. Medzi nimi bol aj extrémistický duchovný Muhamad Zahrán, známy aj ako Zahrán Haším, ktorého označili za lídra útoku.

Okrem neho je medzi útočníkmi aj manželka ďalšieho samovražedného atentátnika, ktorá sa odpálila pri svojich deťoch a troch policajtoch vo vile jej svokra, prominentného obchodníka s korením. Úrady varovali, že viacerí podozriví spájaní s útokom sú ešte stále na slobode.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom