Video: Vládna koalícia podľa Kisku odignorovala volanie verejnosti a vyhrali osobné záujmy

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) – Štvrtkové hlasovanie v Národnej rade SR, keď poslanci opätovne nezvolili kandidátov na ústavných sudcov, je „veľkou ranou pre dôveru ľudí v schopnosť politikov poctivo spravovať štát“.

Parlamentná väčšina zlyhala

Na sociálnej sieti to konštatoval prezident Andrej Kiska. Vládna väčšina podľa neho ignorovala svoju základnú povinnosť a zodpovednosť pracovať tak, aby štát a jeho ústavné inštitúcie normálne fungovali.

Prezident zdôraznil, že parlamentná väčšina zlyhala a znefunkčnila chod základného ústavného orgánu v Slovenskej republike. „Otočili sa chrbtom volaniu verejnosti po slušnosti aj snahe obnoviť dôveru ľudí v schopnosť štátu zaistiť spravodlivosť a rovnosť pred zákonom,“ vyhlásil Kiska.

Dostatok kvalitných kandidátov

Prezident pripomenul, že dvanásť rokov bolo známe, že v týchto dňoch bude potrebné naraz vymeniť väčšinu sudcov ústavného súdu. Parlament mal k dispozícií dostatok kvalitných kandidátov, ako aj prísľub prezidenta vymenovať bez zbytočného odkladu polovicu z nich.

Národná rada, a teda parlamentná väčšina, si túto povinnosť nesplnila,“ zdôraznila hlava štátu s tým, že ústavný súd je pre fungovanie demokratických procesov v krajine životne dôležitý. Kiska konštatoval, že parlamentná väčšina povýšila osobné záujmy nad záujem krajiny.

Znefunkčnený ústavný súd

Prezident na záver pripomenul, že v sobotu uplynie ústavou stanovená lehota deviatim sudcom a sudkyniam ústavného súdu, a ten bude od budúceho týždňa prakticky znefunkčnený.

V tejto situácii je povinnosťou parlamentu hľadať spôsob, ako čo najskôr zvoliť chýbajúcich kandidátov na ústavných sudcov, aby mohol ústavný súd fungovať tak, ako to prikazuje Ústava Slovenskej republiky,“ vyhlásil Kiska a uzavrel, že na budúci týždeň ústavný súd v Košiciach osobne navštívi a oznámi svoj ďalší postup, ako zabezpečiť aspoň jeho provizórne fungovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚstavný súd SR