Christian Eriksen
Christian Eriksen z Tottenhamu si spracováva loptu počas zápasu 35. kola Premier League, v ktorom 'kohúti' na vlastnom trávniku prekvapujúco remizovali s West Bromwich Albion 1:1. Londýn, 25. apríl 2016. Foto: SITA/AP

LONDÝN 26. apríla (WebNoviny.sk) – V stretnutí 35. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League remizoval druhý tím priebežnej klasifikácie Tottenham na domácom ihrisku s mužstvom West Bromwich Albion 1:1 a stratil tak cenné dva body v boji o majstrovský titul.

Do streleckej listiny sa zapísal len jeden hráč, obranca hostí Craig Dawson. Najprv si v prvom polčase strelil vlastný gól, keď sa pri snahe ubrániť súperovho hráča od neho lopta nešťastne odrazila do bránky. V druhom polčase využil chybu brankára Llorisa, ktorý po rohovom kope zaváhal pri vybehnutí a Dawson hlavičkou spečatil na 1:1. Tottenham tak stráca tri kolá pred koncom Premier League na vedúci celok z Leicestru sedem bodov.

Duel dvoch rozličných polčasov

Pondelňajší dohrávaný duel 35. kola proti West Bromwich Albion bol pre domáci Tottenham duelom dvoch rozličných polčasov. V prvom mali kohúti niekoľko obrovských príležitostí, no ani jednu z nich nedokázali využiť.

Ku gólu im ale napokon pomohol obranca Craig Dawson, ktorý mal v 33. min pri štandardnej situácii Christiana Eriksena strážiť vo vymedzenom území obrancu Jana Vertonghena. Dán poslal pred bránku výborný center, ktorý sa Dawson pokúsil odhlavičkovať do bezpečia, no loptu nešťastne tečoval do vlastnej bránky. Tottenham mohol prvý polčas vyhrať väčším rozdielom, pokus najlepšieho kanoniera Harryho Kana však skvelým zákrokom vytlačil brankár WBA Boaz Myhill na žrď.

Po zmene strán už domáci neboli takí aktívni ako v prvom polčase a do hry sa postupne začali dostávať zverenci Tonyho Pulisa. Dominancia Tottenhamu sa prakticky úplne vytratila a West Bromwich Albion si vytvoril niekoľko sľubných šancí. Tá najpodstatnejšia prišla v 73. min, keď sa rohového kopu ujal stredopoliar Craig Gardner, ktorý prudkou prihrávkou našiel na hranici „malého vápna“ nabiehajúceho Dawsona. Ten si síce pomohol vo výskoku rukami, no hlavne využil nerozhodnosť brankára Huga Llorisa, ktorý zle vybehol na centrovanú loptu.

Craig Dawson sa tak stal už štvrtým hráčom v prebiehajúcej sezóne Premier League, ktorému sa podarilo v jednom zápase zaznamenať vlastný gól v kombinácii s ďalším presným zásahom. Okrem neho sa podobnou štatistikou môžu „pýšiť“ Troy Deeney, John Terry a Olivier Giroud.

„Líškam“ chýbajú k zisku majstrovského už len tri body.

Sklamaný z výsledku 1:1 bol útočník Harry Kane, ktorý sa v stretnutí nepresadil: „Nešlo nám to, a preto musíme ďalej bojovať. Tento zápas sme mohli vyhrať, vypracovali sme si niekoľko dobrých príležitostí. Keď dáte tímom ako West Bromwich šancu, tak potom to môže takto skončiť. V druhom polčase sme neboli dostatočne dobrí. Taký je futbal a sme sklamaní. Musíme sa ale vzchopiť a uvidíme, či nám Manchester United pomôže. S tým už nič nenarobíme, budeme však aj naďalej bojovať.“

Na pomoc Manchestru United sa Tottenham bude musieť spoľahnúť, ak totiž Leicester budúci víkend na Old Trafforde zvíťazí, stane sa novým anglickým majstrom. „Líškam“ totiž chýbajú k zisku majstrovského primátu tri kolá pred koncom už len tri body. „Sme sklamaní, mali sme zápas ukončiť už v prvom polčase. To sa nám ale nepodarilo. Dali sme do toho 100%, ale nanešťastie je z toho len remíza. Teraz to už bude veľmi náročné, ale pokúsime sa odovzdať to najlepšie a uvidíme, čo sa napokon stane. Fanúšikovia sú neskutoční, podporovali nás po celú sezónu doma aj vonku,“ dodal stredný obranca kohútov Toby Alderweireld.

„Sme veľmi sklamaní. Bolo to tak trochu nešťastné, no toto sa vo futbale môže vždy stať. Pustili sme ich do zápasu a napokon sme aj inkasovali, ale cítim hrdosť na mojich hráčov a stále veríme. Sme si vedomí toho, že zmazať sedem bodov v troch zápasoch bude nesmierne zložité. Myslím si, že sme si dnes zaslúžili tri body. Nemáme však žiadne výhrady, musíme byť aj naďalej silní v mysli a pripraviť sa na ďalší zápas proti Chelsea,“ cituje slová Mauricia Pochettina webová stránka Premier League.

Tottenham sa v nasledujúcom kole predstaví na ihrisku Chelsea, potom na White Hart Lane privíta Southampton a svoje posledné stretnutie v prebiehajúcom ročníku odohrá v Newcastli. Jeho súper v boji o titul a vedúci celok súťaže Leicester nastúpi cez víkend na Old Trafforde a v prípade, že Manchester United zdolá, stane sa majstrom. „Líšky“ potom čaká domáci zápas proti Evertonu a finále na Stamford Bridge proti Chelsea.