Video: Komín v Senici sa zrútil k zemi, nahradí ho konzum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Komín
Odstrel 104 metrov vysokého komína v areále bývalého Slovenského hodvábu. Komín slúžil od roku 1967 na odsávanie a rozptyl splodín z výroby viskózového hodvábu. Senica, 26. február 2014. Foto: SITA/Martin Medňanský

SENICA 26. februára (WEBNOVINY) – Senica dnes v priebehu niekoľkých sekúnd prišla o svoju dominantu, 104 metrov vysoký komín v areáli bývalého Slovenského hodvábu. Železobetónový komín sa vcelku zrútil na dopredu určené miesto, po dopade na zem sa roztrieštil na kusy. Na jeho odstrel použili technici osem kilogramov plastickej trhaviny. Komín slúžil od roku 1967 na odsávanie a rozptyl splodín z výroby viskózového hodvábu. Na jeho pád sa prišlo pozrieť množstvo Seničanov, vrátane bývalých zamestnancov hodvábky.

Symbol domova

Červenobiely šachovnicový komín bol najvyššou stavbou v meste a aj jeho symbolom. ,,Pre nás je dnešný deň bodkou za chemickým priemyslom v Senici a začiatkom budovania nového mesta,“ povedal primátor Ľubomír Parízek. ,,Naozaj to bola dominanta, keď sme prichádzali domov a uvideli sme komín, tak sme vedeli, že sme doma,“ dodal. Radnica najskôr usilovala o jeho zachovanie, napokon ustúpila vlastníkovi areálu.

Riaditeľ Slovenského hodvábu Plus Jiří Šmehlík potvrdil, že boli nápady na využitie stavby na reklamné alebo športové účely, ale napokon zvíťazila likvidácia. Problémom bola otázka, kto a ako by komín likvidoval v budúcnosti, keď bude dnes ešte voľný pozemok zastavaný. Na mieste bývalej hodvábky má vyrásť najskôr obchodné centrum, potom oddychová zóna a byty.

Sutinu zrecyklujú

Materiál zo zvyškov komína bude priamo na mieste separovaný a recyklovaný. V areáli hodvábky bolo pôvodne niekoľko komínov. O dvadsať metrov nižší tehlový komín odstrelili odborníci z Českej republiky koncom roku 2012 s použitím 7,5 kilogramu trhaviny.

História Slovenského hodvábu v Senici siaha až do roku 1920, keď v mestečku vznikla továreň na umelé vlákna. Slovenský hodváb bol dlho najväčším zamestnávateľom v meste, v najlepších časoch vo fabrike pracovalo až 3 000 ľudí. Momentálne vo výrobe pokračuje spoločnosť Slovkord Plus, ktorá však potrebuje len časť z rozsiahleho areálu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Parízek