Video: Kosovskí Albánci zablokovali trasu, ktorou mal prechádzať srbský prezident Vučič

Kosovo
Kosovskí Albánci zablokovali cesty a podpaľovali pneumatiky pozdĺž trasy, ktorou mal prechádzať srbský prezident Aleksandar Vučič. Foto: SITA/AP

MITROVICA 9. septembra (WebNoviny.sk) — Kosovskí Albánci zablokovali cesty a podpaľovali pneumatiky pozdĺž trasy, ktorou mal prechádzať srbský prezident Aleksandar Vučič počas svojej plánovanej cesty po Kosove.

V rámci svojej dvojdňovej víkendovej návštevy chcel Vučič v nedeľu navštíviť aj väčšinovo srbskú obec Banja v strednom Kosove, ale cesty vedúce k regiónu blokovali kmene stromov, nákladné autá a ťažké stroje, ktoré mu v tom zabránili.

Vučiča a jeho doprovod zastavila na ceste smerujúcej do oblasti Drenica kosovská polícia, ktorá im zdelila, že nemôžu pokračovať ďalej z bezpečnostných dôvodov. V Drenici došlo k prvému krvavému zásahu srbských vojakov proti etnickým albánskym separatistom v roku 1998.

Kosovský prezident Hashim Thaci uviedol, že odpor zo strany miestneho obyvateľstva voči návšteve srbského prezidenta je pochopiteľný, vyzval však na zdržanlivosť v záujme udržania mieru a uzmierenia po krvavom konflikte v 90. rokoch.

Po neúspešnom výjazde sa Vučič vrátil do kosovského mesta Mitrovica, kde predniesol očakávaný prejav. Podľa vlastných slov nevidí žiadnu šancu pre rýchle vyriešenie sporu s Kosovom, prisľúbil však, že bude na ňom pracovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksandar VučičHashim Thaci