Králi získali po dráme Stanley Cup, Gáborík skóroval
'Králi' získali Stanleyho pohár, v piatom finálovom zápase zvíťazili nad New Yorkom Rangers 3:2 po predĺžení. Foto: facebook.com/NHL

LOS ANGELES 14. júna (WEBNOVINY) – Hokejisti tímu Los Angeles získali Stanleyho pohár. „Králi“ zvíťazili v piatkovom piatom stretnutí finále play-off na domácom ľade 3:2 po dvojnásobnom predĺžení a celú sériu vyhrali 4:1 na zápasy.

Kings si zopakovali najcennejší hokejový klubový triumf z roku 2012. Útočník Marián Gáborík sa stal deviatym Slovákom, ktorý získal jagavú trofej za celkové víťazstvo v NHL. Pred ním sa to podarilo Stanovi Mikitovi, Jiřímu Bicekovi, Martinom Cibákovi, Tomášovi Kopeckému, Miroslavovi Šatanovi, Mariánovi Hossovi, Zdenovi Chárovi a Michalovi Handzušovi.

Obrazom: Piaty finálový zápas

„Jazdcom“ z New Yorku sa už šiestykrát v tejto sezóne nepodarilo utiecť hrobárovi z lopaty. Pred piatkovým zápasom mali bilanciu 11:2 v stretnutiach, v ktorých čelili vyradeniu z play-off. Piaty zápas finálovej série v LA bol už 93. v tejto sezóne v play-off, čo je nové maximum. Doterajším bolo 92 zápasov z roku 1991.

„Tento tím sa nevzdáva ani za nepriaznivého stavu. Každý Stanleyho pohár je špeciálny. Oproti roku 2012 to bolo rozdielne play-off, ale výsledok je rovnaký. Poriadne si užijeme tento úspech,“ sľuboval útočník Justin Williams. „Neviem, či budujeme teraz dynastiu Kings. Sme na to dobrej ceste. Táto partia môže ešte veľa dosiahnuť, podmienkou je však pokračovanie v tvrdej práci,“ skonštatoval obranca Kings Drew Doughty, ktorý sa stal s Jeffom Carterom siedmym a ôsmym hráčom so ziskom Stanleyho pohára a olympijského zlata v jednej sezóne.

Prehľad klubov podľa počtu víťazstiev v Stanleyho pohári (aktívne tímy, od roku 1915):

2 – Colorado Avalanche, Philadelphia Flyers, Los Angeles Kings

1 – Anaheim Ducks, Carolina Hurricanes, Calgary Flames, Dallas Stars, Tampa Bay Lightning

V piatok mali väčšiu časť duelu pod kontrolov domáci hokejisti, ale brankára „jazdcov“ Lundqvista prekonal iba Justin Williams v jedenástej minúte. V druhej dvadsaťminútovke najprv vyrovnal v presilovke Chris Kreider a 30 sekúnd pred druhou sirénou poslal hostí do vedenia vo vlastnom oslabení Brian Boyle.

Tlak Kings sa v tretej časti stupňoval, no gólman Lundqvist dlho odolával. V 48. min však nestačil na presilovkovú dorážku Marián Gáboríka, ktorý sa najlepšie zorientoval pred bránkou súpera. Napriek tomu, že bol tiesnený obrancom Rangers Stralmanom, prestrčil puk pomedzi betóny Lundqvista.

Bol to už jeho štrnásty gól vo vyraďovacej fáze a suverénne tým ovládol poradie kanonierov NHL. Od vyrovnania klubového rekordu Kings v podaní legendy Wayna Gretzkého delil Gáboríka jediný gól. Tridsaťdvaročný slovenský krídelník odohral v zápase 25:24 min, mal dva strelecké pokusy a stal sa druhou hviezdou.

Keďže do konca III. tretiny už gól nepadol, aj tretí finálový duel v losangeleskej hale Staples Center dospel do predĺženia. V jeho prvej časti mali obaja brankári, Quick aj Lundqvist, dávku šťastia, keď okrem kvalitných zákrokov ich od inkasovaného gólu zachraňovala žŕdka.

Rozhodnutie priniesla až dorážka obrancu Aleca Martineza v 95. min. Ide vôbec o najdlhší zápas v klubovej histórii Los Angeles. Doteraz ním bol piaty súboj finále Západnej konferencie z vlaňajška, keď Patrick Kane z Chicaga rozhodol o prehre L. A. v 12. min druhého predĺženia.

„Doteraz som sa neoženil, nemal deti, ale z toho, čo som vo svojom živote prežil, tak to boli najkrajšie momenty a chvíle. Ten pocit po strelení gólu bol neopísateľný. Je najlepší na svete. Na chvíľu akoby prišlo zatmenie a beztiažový stav,“ komentoval Martinez.

Los Angeles Kings sa stali sedemnástym tímom v histórii NHL, ktorý rozhodol o svojom celkovom triumfe v predĺžení. Doma sa to v predĺžení predtým naposledy podarilo tímu New York Islanders v roku 1980. Piatkový posledný finalový súboj bol už dvadsiatym šiestym v tohtosezónnom play-off NHL, ktorý zašiel až do predĺženia. Absolútnym rekordom je 28 predĺžení z roku 1993.

„Bol to ďalší bláznivý zápas. Henrik Lundqvist chytal opäť skvele, Rangers predviedli kvalitný výkon. Vypracovali sme si šance, ale museli sme byť veľmi trpezliví. Celé play-off bolo bojom a dnešok nebol výnimkou,“ komentoval útočník Trevor Lewis.

Výsledok piatkového piateho finálového zápasu Stanleyho pohára

– hralo sa na štyri víťazstvá

Los Angeles Kings – New York Rangers 3:2 po dvojnásobnom predĺžení (1:0, 0:2, 1:0 – 0:0, 1:0)

– konečný výsledok série: 4:1

Góly: 7. Justin Williams (D. King, Stoll), 48. GÁBORÍK (Doughty, J. Carter), 95. Martinez (Toffoli, Clifford) – 36. Kreider (McDonagh), 40. B. Boyle (Hagelin)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kozari, Watson – Driscoll, Heyer

Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 25:24 min a vyrovnal na 2:2

Kings: Quick – Muzzin, Doughty, Vojnov, W. Mitchell, Greene, Martinez – D. Brown, Kopitar, GÁBORÍK – Toffoli, J. Carter, Pearson – Justin Williams, Stoll, D. King – T. Lewis, M. Richards, Clifford

Rangers: H. Lundqvist – Girardi, McDonagh, Stralman, M. Staal, K. Klein, J. Moore – Rick Nash, Stepan, Kreider – St. Louis, B. Richards, Hagelin – Zuccarello, Brassard, Pouliot – Dorsett, D. Moore, B. Boyle