Video: Lídri Ruska a NATO si pre Ukrajinu skočili do vlasov

Jens Stoltenberg
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (na fotografii) sa pohádal s predsedom výboru ruského parlamentu pre medzinárodné vzťahy Konstantinom Kosačevom. Foto: SITA/AP

BRUSEL 21. marca (WEBNOVINY) – Čelní predstavitelia NATO a Ruska sa v piatok dostali do tvrdej verejnej výmeny názorov v súvislosti s dianím na Ukrajine. Stalo sa tak počas diskusie v belgickom Bruseli na každoročnom podujatí organizovanom americkou organizáciou German Marshall Fund.

Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Predseda výboru ruského parlamentu pre medzinárodné vzťahy Konstantin Kosačev v rámci debaty na tému zhoršenia vzťahov medzi východom a západom odmietol účasť ruských vojakov na bojoch na východe Ukrajiny.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg reagoval slovami o obrannej povahe aliancie a na adresu Ruska vyhlásil, že to „vy posielate vojakov do susedných krajín.“

Video: Hádka Kosačeva so Stoltenbergom

Zverejnený videozáznam okrem iného ukazuje, že jeho slová sa stretli so súhlasnou reakciu zástupkyne šéfa americkej diplomacie pre európske záležitosti Victoriou Nulandovou. „Neposielame vojakov do susednej krajiny, to pán (najvyšší veliteľ síl NATO generál Phillip) Breedlove si myslí, že posielame, no nie je to pravda.

Predložte dôkazy,“ skočil mu do reči Kosačev, ktorý podľa agentúry AP zase poukázal, že NATO v uplynulom čase vela hovorí o potrebe rešpektovať medzinárodné právo a hranice suverénnych krajín, no bombardovalo v roku 1999 suverénnu Juhosláviu.

Prítomná šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová na margo diskusie vyjadrila pocit, že sa nachádza v minulom storočí.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Federica MogheriniováJens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy