Video: Lídrom strany SaS ostáva Richard Sulík

Sulíkovci si zvolili nového predsedu
Zľava: Staronový predseda SaS Richard Sulík a porazený kandidát na post predsedu SaS Jozef Kollár počas tlačovej besedy. Prešov, 16. marec 2013. Foto: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV 16. marca (WEBNOVINY) – Priebeh volieb predsedu SaS dnes odobroval notár. Ten osvedčil, že všetko prebehlo v súlade s volebným poriadkom liberálov.

Predsedom sa stal po tajnom hlasovaní Richard Sulík, ktorý Jozefa Kollára porazil o trinásť hlasov. Ako povedal dnes na tlačovej besede staronový predseda SaS Richard Sulík, SaS zažila skutočnú otvorenú kampaň.

Zvládli sme ju so cťou,“ povedal Sulík, ktorý dnes na kongrese dostal mandát viesť stranu ďalšie štyri roky.

Sulík sa chce s Kollárom dohodnúť na tom, aké zmeny urobiť, ktoré on navrhoval urobiť. Podľa neho SaS napriek otvorenému boju o post predsedu je jednotnou stranou.

Vzťahy sú veľmi dobré,“ povedal s tým, že na kongres prišlo 257 členov z 280. „Voľby neboli spochybnené protikandidátom, ani notárom,“ dodal.

Kollár z SaS odísť nechce

Sulíkovci si volia nového predsedu
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Porazený kandidát na post predsedu SaS Jozef Kollár zatiaľ zo strany odísť nechce.

Nikdy nehovor nikdy. Na teraz nevidím dôvod na prudké pohyby,“ povedal dnes na tlačovej besede po tom, čo získal o trinásť hlasov menej ako Richard Sulík.

Kollár chce ďalej spolupracovať so Sulíkom. Má však dve podmienky.

Záleží ako sa v najbližšom období zachová víťaz. Podmienky som mal dve na spoluprácu. Prvá je mäkká, že z môjho volebného desatora, si Sulík niektoré body osvojí. Druhá podmienka je tvrdá, že nebude krágľovať ľudí, ktorí verejne deklarovali podporu mojej kandidatúre. Pri splnení týchto podmienok som pripravený spolupracovať,“ vyhlásil Kollár s tým, že je jeden zo zakladajúcich členov SaS. Sulík sľúbil, že krágľovať nebude. Chce spraviť hrubú čiaru a ísť ďalej.

Sulík sa nezúčastnil nočných posedení v baroch

Sulíkovci si volia nového predsedu
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Dva hnedáky vítali delegátov kongresu SaS v metropole Šariša v Prešove. Priviedol ich miestny člen SaS Andrej Buday, ktorý chcel straníckych kolegov v meste „koňarov“ privítať koňmi. Možnosť povoziť sa však žiadny z lídrov nevyužil.

My sme koňare, je to naša prezývka. Kongres strany je významná udalosť pre Prešov, tak by sme sa mali prezentovať svojou prezývkou, ktorá patrí ku koloritu mesta,“ povedal Buday pre agentúru SITA.

Kongres SaS začínal o jedenástej. Od 9:00 bola prezentácia. Medzi prvými delegátmi, ktorí prišli bol bývalý poslanec NR SR za SDKÚ-DS a neskôr za Slobodné Fórum Peter Bódy. Drvivá väčšina prichádzala až pred koncom prezentácie vrátane lídrov. Predseda SaS Richard Sulík sa v noci nezúčastnil nočných posedení liberálov po prešovských baroch.

Išiel som skoro spať. Nepodľahol som vábeniu, ako býva na našich stretnutiach, že pošpásujeme do tretej,“ povedal novinárom. Svoje šance videl trošku lepšie ako Jozefa Kollára.

Obrazom: Sulíkovci si volia nového predsedu

Boj o predsedu je testom vyzretosti strany

Podľa Kollára súťaž pred voľbou predsedu bola férová a na slovenské pomery slušná. Sulíkove vyjadrenia, že má navrch, je podľa neho normálna vojenská stratégia, keď hlásia z bojiska obe strany, že vyhrávajú. „Treba si počkať. Môže rozhodnúť desať-dvanásť hlasov. Mám pocit dobre vykonanej práce v kampani,“ povedal. Ani v prípade neúspechu zo strany neodíde.

Zvládnutie boja o predsedu je testom vyzretosti strany. Som pripravený zotrvať a pracovať v SaS. Veľa bude záležať od toho, ako sa zachová víťaz. Mám podmienky, ktoré Richard pozná,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef KollárRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita