Thomas Hundertpfund, Oskars CibuÄĽskis, Rudolfs Balcers
Rakúšan Thomas Hundertpfund, vľavo, sa snaží získať puk od lotyšského hráča Oskarsa CibuÄĽskisa počas MS v hokeji 2019 na Slovensku. 11. máj 2019 Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Lotyšska zvíťazili nad hráčmi Rakúska 5:2 v sobotňajšom stretnutí základnej B-skupiny v Bratislave na 83. majstrovstvách sveta (10. – 26. mája).

Lotyši rozhodli o triumfe v úvodnom zápase na šampionáte štyrmi gólmi v III. tretine. Hrdinom víťazného tímu sa stal útočník Rudolfs Balcers, ktorý si pripísal štyri body (1+3).

Najbližší duel na MS 2019 čaká Lotyšsko v nedeľu o 20.15 proti Švajčiarsku, Rakúšania sa predstavia v rovnaký deň o 12.15 proti Rusom.

MS v hokeji 2019 (B-skupina)

• Bratislava

Lotyšsko – Rakúsko 5:2 (1:1, 0:0, 4:1)

Góly: 16. Balcers (Darzinš, Freibergs), 41. Darzinš (Balcers, Bluegers), 45. Abols (Balcers, Keninš), 48. Meija (Cibulskis, Bluegers), 56. Keninš (Balcers) -15. M. Raffl (Pallestrang, Herburger), 56. Herburger (Hofer, Zwerger)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: Peter (Rakúsko) 5+DKZ za nedovolené bránenie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Gofman (Rus.), STANO (SR) – Dalton (V. Brit.), Kaderli (Švaj.), 8917 divákov

Lotyšsko: Gudlevskis – Galvinš, Cibulskis, Freibergs, Sotnieks, A. Kulda, Balinskis, Zile – Roberts Bukarts, Abols, Dzierkals – Darzinš, Bluegers, Balcers – Keninš, Meija, Gegeris – Rihards Bukarts, Batna, Indrašis
Rakúsko: Kickert – Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Unterweger, Schlacher, Wolf, Peter, Strong – M. Raffl, Herburger, Schneider – Ganahl, Komarek, T. Raffl – Hofer, Hundertpfund, Zwerger – Haudum, Rauchenwald, Obrist

Úvodný gól zápasu dosiahli rakúski reprezentanti, chybu lotyšskej obrany využil útočník Michael Raffl. Krídelník Philadelphie Flyers sa presadil v 5-minútovom oslabení. Lotyši však dokázali už o 42 sekúnd vyrovnať, ešte v spomínanej dlhej presilovej hre skóroval Rudolfs Balcers.

V II. dvadsaťminútovke nepadol žiaden presný zásah, ale už 23 sekúnd po začiatku III. tretiny opäť skórovali Lotyši. Presadil sa Lauris Darzinš, ktorého do siedmich minút napodobnili aj Rodrigo Abols s Ginsom Meijom a Lotyšsko viedlo 4:1.

V 55. min zdramatizoval meranie síl rakúsky útočník Raphael Herburger, ale už o 16 sekúnd odpovedal na jeho zásah Ronalds Keninš.