NBA

TORONTO 4. mája (WebNoviny.sk) – Tri štvrtiny živil Portland reálnu nádej na víťazstvo na palubovke obhajcu trofeje Golden State v druhom zápase semifinále play-off Západnej konferencie basketbalovej NBA. Hostia na začiatku štvrtej štvrtiny viedli 87:76, ale záverečných 12 minút prehrali 12:34 a v sérii zaostávajú 0:2. Bodovú smršť domácich v Oaklande režíroval Klay Thompson, autor 25 bodov, z toho 10 bodov zaznamenal vo štvrtej štvrtine.

Warriors stále nemajú k dispozícii zraneného lídra a MVP minulej sezóny Stephena Curryho. Je však reálne, aby sa vrátil do zostavy už v sobotu v zápase číslo 3 v Portlande. „Tri štvrtiny sme boli dolu, akoby uzamknutí na oboch stranách palubovky. Na výkone a snahe zo štvrtej štvrtiny môžeme stavať do ďalších zápasov,“ uviedol líder Warriors Klay Thompson. „Ukázali sme, že proti nim vieme zahrať, tri štvrtiny boli z našej strany skvelé. Teraz sme sklamaní, že sme to nedotiahli, lebo víťazstvo zvonka by sa nám veľmi hodilo. Musíme sa z toho poučiť,“ glosoval tréner Trail Blazers Terry Stotts.

Drámu v Toronte v prvom súboji semifinále na Východe muselo rozhodnúť až predĺženie, keďže domáci Kyle Lowry v poslednej sekunde štvrtej štvrtiny súbežne s klaksónom predviedol málo vídanú parádu – strelou z polovice ihriska vyrovnal na 90:90. Predĺženie už vyznelo jasne pre hostí z Floridy aj zásluhou 7 bodov Dwyana Wada. Heat potiahol za prvým víťazstvom v sérii okrem Wada (24 b) aj Slovinec Goran Dragič, autor 26 bodov.

Wade sa posunul už na šestnáste miesto historickej tabuľky najlepších strelcov NBA v play-off so súčtom 3638 nastrieľaných bodov. Prekonal Elgina Baylora (3623) a stíha Scottieho Pippena (3642). „Tento zápas sme museli vyhrať dvakrát,“ vtipne glosoval Dwyane Wade. „D-Wade odviedol výbornú prácu v čítaní hry a sledovaní lopty, aby ju dostal čo najviac odo mňa,“ pridal pochvalu na adresu Wada 22-bodový strelec Toronta DeMar DeRozan.

Semifinále play-off NBA – utorok – prvý zápas

– hrá sa na štyri víťazstvá

VÝCHODNÁ KONFERENCIA
Toronto – Miami 96:102 po predĺžení (18:18, 25:23, 20:27, 27:22 – 6:12) – stav série 0:1

Najviac bodov: Valančiunas 24 (14 doskokov), DeRozan 22, Ross 19 – Dragič 26, Wade 24, Joe Johnson 16