David Desharnais, Jeff Petry
Obranca Montrealu Canadiens Jeff Petry v súboji s útočníkom "jazdcov" Davidom Desharnaisom počas nedeľňajšieho zápasu NHL. New York, 8. október 2017. Foto: SITA/AP.

NEW YORK 9. októbra (WebNoviny.sk) – Hokejisti New Yorku Rangers triumfovali nad hráčmi Montrealu Canadiens 2:0 v jedinom nedeľňajšom stretnutí severoamerickej NHL.“Jazdci“ zvíťazili vôbec prvýkrát v aktuálnej sezóne.

Dva neuznané góly

Hostia z Montrealu skórovali dvakrát už v úvodnej tretine, ale arbiter Justin St. Pierre ani jeden gól neuznal po konzultácii s videorozhodcom; v 7. min kopol puk do súperovej bránky nedovoleným spôsobom Andrew Shaw, o 145 s kapituloval Henrik Lundqvist po nahodení Sheu Webera, ale rozhodcovia vyhodnotili, že Max Pacioretty do švédskeho gólmana vrazil a znemožnil mu zasiahnuť.

„Bolo to frustrujúce, ale išlo o správne verdikty,“ priznal pre oficiálnu stránku súťaže Pacioretty. „Šance sme mali. Musíme zostať pozitívni a ďalej sa sústrediť na našu hru,“ dodal pre nhl.com.

V závere prvej tretiny otvoril skóre obranca Rangers Brady Skjei, ktorý nahodil puk pred bránku Careyho Pricea a od korčule Webera sa odrazil za jeho chrbát. Po bezgólovom druhom dejstve potvrdil víťazstvo Rangers peknou strelou z prvej v 50. min Mika Zibanejad, pre ktorého to bol štvrtý gól v sezóne. „Iba sa snažím strieľať a momentálne mi to tam padá,“ povedal potomok iránskeho otca a fínskej matky so švédskym pasom.

„Kráľ Henrik“ prvou hviezdou

Lundqvist zneškodnil všetkých 34 striel súpera a zaznamenal 62. čisté konto v kariére, čím sa v historickej tabuľke osamostatnil na šestnástom mieste pred Turkom Brodom.

„Kráľa Henrika“ právom vyhlásili za prvú hviezdu stretnutia. „Niektoré veci musíte zahodiť za hlavu. Vedel som, že viem chytať a že ak budeme hrať dobre, zvíťazíme,“ povedal tridsaťpäťročný gólman, ktorý v ostatnom zápase (5:8 proti Torontu Maple Leafs) striedal už po prvej tretine, v ktorej inkasoval päťkrát. „Urobil to, čo od neho čakáme. Zaznamenal dôležité zákroky v správnom čase a dal nám šancu zvíťaziť,“ uviedol na margo svojho zverenca tréner Rangers Alain Vigneault.

Brankár Montrealu Carey Price zastavil 23 z 25 streleckých pokusov (92% úspešnosť zákrokov) domácich. „Utvorili sme si veľa šancí a myslím si, že sme hrali lepšie ako predtým naposledy. Musíme zapracovať na využívaní našich príležitostí,“ uviedol kouč Montrealu Claude Julien.