Video: Lyžiarka Zuzulová vyhrala slalom v Semmeringu

Slalom SP v Semmeringu
Slovenská reprezentantka Veronika Zuzulová počas pretekov slalomu žien v rámci Svetového pohára alpských lyžiarok v rakúskom Semmeringu. Foto: SITA/AP

SEMMERING 29. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská zjazdárka Veronika Zuzulová sa stala prvýkrát v kariére víťazkou slalomu Svetového pohára, keď triumfovala v sobotňajších pretekoch v rakúskom Semmeringu.

Dvadsaťosemročná Bratislavčanka dosiahla najväčší úspech doterajšej kariéry. V cieli mala v celkovom súčte náskok 10 stotín sekundy pred domácou Kathrin Zettelovou, tretia skončila líderka Svetového pohára Tina Mazeová zo Slovinska, ktorá viedla po prvom kole.

„Okamihy takto krátko po triumfe sú príjemné, hoci mnou lomcuje veľa rôznych emócií. Konečne sa splnil môj sen po toľkých pretekoch, umiestneniach v Top 10 aj na pódiu. Som rada, že to konečne vyšlo, už nebudem sústavne počúvať otázky, kedy sa dočkám premiérového víťazstva. K dnešnému úspechu možno prispelo aj to, že som sa v Semmeringu cítila trochu ako doma. Vďaka blízkosti k Slovensku som tu mala veľmi veľa fanúšikov. Cítila som takú podporu, akú sústavne zažívajú napríklad rakúske lyžiarky,“ povedala pre ORF Velez-Zuzulová.

Obrazom: Slalom Svetového pohára v rakúskom Semmeringu

Video: Vychutnajte si obe jazdy Veroniky Zuzulovej

https://youtube.com/watch?v=tRbFou-iE3I

Bodovala aj talentovaná Vlhová

Domáca Zettelová tiež neskrývala svoju spokojnosť: „Keď som sa po druhom kole ocitla vo vedení, prežívala som geniálne okamihy. V skryte duše som dúfala, že by to napokon mohlo stačiť aj na víťazstvo, ale som šťastná aj z konečného druhého miesta. Radujem sa spolu s Veronikou.“

Slalom SP v Semmeringu
Foto: SITA/Marián Peiger

Z prvých bodov do hodnotenia Svetového pohára sa tešila talentovaná Petra Vlhová. Pri premiére v elitnom seriáli obsadila sedemnásťročná nádej slovenského lyžovania 11. priečku a do hodnotenia si pripísala 24 bodov.

Tretia Slovenka na štarte Barbara Kantorová nedokončila prvé kolo.

Velez-Zuzulová sa v pretekoch Svetového pohára postavila štrnástykrát na pódium pre tri najlepšie pretekárky.

Celkovo je to jej 40. prienik do Top 10, všetky tieto umiestnenia dosiahla v slalome. Kopec Zauberberg v Semmeringu, ktorý je v SP najbližšie k Bratislave, patrí medzi jej najobľúbenejšie.

V tomto východorakúskom stredisku získala Velez-Zuzulová aj prvé body do hodnotenia Svetového pohára v obrovskom slalome (2006 – 23. miesto) a pred sobotou v ňom bola v špeciálnom slalome raz siedma (2006), dvakrát deviata (2008 a 2010) a raz desiata (2004).

Prvenstvo dosiahla v 146. pretekoch kariéry. Po súčasnej predsedníčke Slovenskej lyžiarskej asociácie Jane Gantnerovej-Šoltýsovej je druhou Slovenkou, ktorá vyhrala preteky Svetového pohára. Dnes 53-ročná funkcionárka triumfovala 17. decembra 1980 v zjazde v Altenmarkte-Zauchensee.

Video: V Semmeringu bodovala aj Petra Vlhová

https://youtube.com/watch?v=swioxWvqQj0

Po prvom kole bola druhá

Velez-Zuzulová bola po prvom kole na 2. mieste. Na Tinu Mazeovú strácala 55 stotín sekundy, tretia Zettelová zaostával o 86 stotín. Vlhová obsadila v prvej jazde 16. priečku.

Slalom SP v Semmeringu
Foto: SITA/AP

V druhom kole mladá Slovenka zajazdila siedmy najlepší čas a v závere čakala, ako dopadnú jej slávnejšie súperky.

Mazeová ešte nikdy nedokázala vyhrať slalom SP, keď viedla po prvom kole. Potvrdilo sa to aj v sobotu, keď v druhom kole dosiahla až 21. čas.

Zettelová bola pod umelým osvetlením najrýchlejšia, ale stratu na Zuzulovú len znížila. Slovenka išla rytmicky, bez vážnejšej chyby a vďaka tretiemu najlepšiemu času 2. kola sa mohla radovať z premiérového prvenstva.

Členka Top10 ankety o slovenského športovca roka lyžiarsky rástla aj v rakúskom Semmeringu.

V sobotu ju pri trati povzbudzovalo aj množstvo Slovákov. „Veronika bola viackrát druhá, vždy jej chýbalo len veľmi málo k úspechu. Som rád, že sa jej to podarilo práve v Semmeringu. Druhú jazdu išla dostatočne rýchlo a na hrane. Tento rok je v slalome množstvo dievčat, ktoré takto jazdia. Dočkali sme sa najväčšieho úspechu v lyžovaní. Každý, kto niečo súťažne robí, sníva o podobnom víťazstve,“ povedal otec a tréner Timotej Zuzula.

Slovenskú radosť znásobila 11. miestom aj Petra Vlhová. „Som šťastná. Išla som prvý Svetový pohár a hneď som skončila jedenásta. Budem všetko robiť, aby som niekedy uspela podobne ako Veronika. Verila som, že jej to vyjde. Teším sa z môjho umiestnenia i jej prvenstva. Dnes sa mi išlo dobre. Keď som prešla cieľom, videla som čas, tak som sa potešila. S oboma jazdami som spokojná, vyšli mi,“ uviedla Petra Vlhová, ktorá sa najbližšie predstaví v slalome SP v chorvátskom Záhrebe (4. januára).

Výsledky – slalom SP v zjazdovom lyžovaní v Semmeringu:

Konečné poradie:

1. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 1:37,28 min, 2. Kathrin Zettelová (Rak.) +0,10 s, 3. Tina Mazeová (Slovin.) +0,20, 4. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) +1,11, 5. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.)+1,61, 6. Christina Geigerová (Nem.) +1,80, … 11. Petra Vlhová (SR) +2,39, … Barbara Kantorová (SR) nedokončila 1. kolo

Poradie vo SP 2012/2013 (po 17 z 37 pretekov):

1. Tina Mazeová (Slovin.) 1059 bodov, 2. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) 632, 3. Kathrin Zettelová (Rak.) 582, 4. Anna Fenningerová (Rak.) 450, 5. Lindsey Vonnová (USA) 414, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 391, 7. Julia Mancusová (USA) 351, 8. Lara Gutová (Švaj.) 350, … 16. Veronika Velez-Zuzulová 205, 75. Petra Vlhová (obe SR) 24

Poradie vo SP 2012/2013 v slalome (po 4 z 9 pretekov):

1. Tina Mazeová (Slovin.) 230 bodov, 2. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) 224, 3. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 205, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) 196, 5. Tanja Poutiainenová (Fín.) a Kathrin Zettelová (Rak.) po 180, … 30. Petra Vlhová (SR) 24

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna FenningerováBarbara KantorováJulia MancusováKathrin ZettelováLara GutováLindsey VonnováMaria Höflová-RieschováMikaela ShiffrinováPetra VlhováTina MazeováVeronika Velez-ZuzulováVeronika ZuzulováViktoria Rebensburgová