Video: Macedónsko sa oficiálne premenovalo na Severné Macedónsko, v Skopje vztýčili vlajku NATO

Macedónsko, NATO
Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 12. februára 21:50

SKOPJE 12. februára (WebNoviny.sk) – Macedónsko sa v utorok už aj oficiálne premenovalo na Republiku Severné Macedónsko. Ide o výsledok prelomovej dohody s Gréckom, ktorá ukončila desaťročia napätých vzťahov medzi týmito dvoma krajinami a otvorila Macedónsku dvere do Severoatlantickej aliancie (NATO).

Oficiálnu zmenu názvu krajiny oznámila v utorok večer macedónska vláda vo vyhlásení rozoslanom domácim aj svetovým médiám.

Začiatok dlhého priateľstva s Gréckom

Viacerí vládni predstavitelia následne toto rozhodnutie komunikovali aj po svojich linkách. „Nech je dnešný deň začiatkom dlhého priateľstva medzi Gréckom a Severným Macedónskom. Nemôžeme zmeniť našu minulosť, ale môžeme, a aj budeme, formovať našu budúcnosť na báze priateľstva, partnerstva a spolupráce,“ napísal na Twitter šéf severomacedónskej diplomacie Nikola Dimitrov.

Námestník ministerstva zahraničných vecí Andrej Zernovski v rozhovore pre TV Telma vyhlásil, že v priebehu troch dní zmiznú staré nápisy na hraničných priechodoch a letiskách a budú nahradené novými, s novým názvom štátu. Do štyroch mesiacov začne ministerstvo vnútra vydávať vodičom nové štátne poznávacie značky s novou skratkou NMK a do konca roka začne vydávať aj nové pasy obsahujúce nový názov krajiny.

Dosiahli historický cieľ

Macedónsko ešte pred oficiálnou zmenou názvu vztýčilo vlajku Severoatlantickej aliancie na svojej hlavnej vládnej budove v hlavnom meste Skopje. Stalo sa tak v čase, keď členovia aliancie pokračujú v ratifikácii vstupu tejto balkánskej krajiny do NATO.

Premiér Zoran Zaev v utorok počas ceremónie v Skopje povedal, že Macedónsko dosiahlo „historický cieľ„, keďže sa po zmene názvu na Severné Macedónsko stane členom vojenskej aliancie.

Vstup Macedónska do NATO však musí ešte schváliť všetkých 29 členov zoskupenia. Slovinsko sa v utorok stalo druhým štátom, ktorý tak spravil. Prvým bolo v piatok Grécko, ktoré stiahlo svoje námietky voči členstvu Skopje po tom, čo sa krajiny dohodli na zmene názvu Macedónska a ukončili tak takmer tri desaťročia trvajúci spor.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nikola DimitrovZoran Zaev
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy