Real Madrid - Atlético Madrid
James Rodríguez z Realu Madrid (vpravo) prihráva loptu cez Juana Frana z Atlética Madrid počas prvého vzájomného zápasu štvrťfinále Ligy majstrov. Madrid, 14. apríl 2015. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Utorkový štvrťfinálový program Ligy majstrov priniesol reprízu minuloročného finále a duel „starej dámy“ s monackými „kniežatami“. Zápasy boli chudobné na góly, padol iba jediný gól, ktorý z pokutového kopu strelil Arturo Vidal. Pred odvetami je teda všetko otvorené a šancu postúpiť medzi štyri najlepšie tímy na starom kontinente majú stáli všetci.

V Madride tiekla krv, Oblak vychytal strelcov Realu

Prvé štvrťfinále medzi madridskými klubmi Atléticom a Realom prinieslo napätie, hernú kvalitu, aj osobné súboje občas až za hranicou únosnosti, ale žiadny gól. Vzhľadom na to, že k presného zásahu boli na Štadióne Vicenteho Calderóna bližšie hráči obhajcu trofeje Realu, bezgólová remíza je pred odvetou (22. apríla) úspechom vlaňajšieho finalistu Atlética.

Keď sa Gareth Bale v 4. min po zaváhaní Diega Godína rútil na domáceho brankára Jana Oblaka a ten jeho pokus bravúrne zneškodnil, multimiliónový waleský krídelník zrejme netušil, že on a jeho spoluhráči nedajú gól ani do konca zápasu. Veľkému Realu sa stalo len druhý raz za ostatných 47 duelov v Lige majstrov, že neskóroval, a vôbec prvýkrát od apríla 2014.

Vtedy podľahol v Dortmunde 0:2. Predtým prehral v apríli 2011 doma v prvom súboji semifinále s FC Barcelona rovnako 0:2. V novembri 2007 zasa madridské „pusinky“ naposledy remizovali 0:0 v LM – v gréckom Pireu s Olympiakosom v zápase, ktorý rozhodoval Slovák Ľuboš Micheľ. Štatisticky zaujímavo vyzerá aj informácia, že remíza 0:0 sa v madridskom derby zrodila takmer presne po 10 rokoch. Dvadsiateho druhého mája 2005 sa hralo bez gólov na štadióne Realu.

„Tento zápas sme mali vyhrať, lebo v prvom polčase sme dominovali. Dôležité pred odvetou je to, že sme Atléticu nedovolili skórovať,“ uviedol Gareth Bale v rozhovore na serveri UEFA. „Prvý polčas bol vynikajúci, vpredu sme odviedli dobrú prácu, mali skvelý pohyb, dostávali sa do šancí. V druhom polčase začalo hrať Atlético viac nátlakovo a kontrola hry z našej strany už nebola taká zrejmá,“ uviedol tréner Realu Madrid Carlo Ancelotti. „Výsledok nie je až taký pozitívny, ale sebavedomie pred odvetou nám narástlo. Len musíme zopakovať výkon z prvého polčasu počas celých 90 minút,“ dodal taliansky kouč madridského velikána.

Hráči Atlética ani na siedmy raz v aktuálnej sezóne s veľkým mestským rivalom neprehrali. K parádnemu výkonu a deklasovaniu Realu 4:0, ktorý predviedli pred vyše dvoma mesiacni v zápase Primera División, však mali poriadne ďaleko. Domáci zaostali za pohyblivejšími a herne presvedčivejšími hosťami v strelách na bránku 2:8 a v držaní lopty 42% – 58%.

„Prvý polčas patril Realu, ale v druhom sme sa zlepšili a hrali viac futbal, aký sme si predstavovali. Náš mladý brankár Oblak sa vyznamenal najmä pri šanci Balea, útočník Mandžukič si zasa počínal veľmi dobre v súbojoch so Sergiom Ramosom či Raphaelom Varanem. Postupové šance sú pred odvetou otvorené,“ citoval server UEFA Diega Simeoneho, argentínskeho trénera Atlética Madrid.

Gareth Bale

Vypätý zápas minuloročných finalistov LM eskaloval vo viacerých prípadoch do tvrdých osobných súbojov. Chorvátsky hrotový hráč domácich Mandžukič sa dožadoval potrestania hosťujúceho stopéra Sergia Ramosa, keď ten v 51. minúte lakťom zasiahol jeho tvár tak, že ho zaliala krv. Srbský arbiter Milorad Mažič nereagoval.

„Nie som rozhodca, aby som vyhodnocoval fauly. Nevedel som, či je Mandžukič blízko mňa alebo ďalej odo mňa. Určite som ho nechcel trafiť, nebol v tom úmysel,“ uviedol španielsky reprezentant Ramos v mixzóne po stretnutí. Kapitán Realu brankár Iker Casillas, ktorý odchytal rekordné 147. stretnutie v Lige majstrov (predstihol krajana Xaviho z FC Barcelona), si nemyslí, že rozhodca ovplyvnil zápas.

„Mario Mandžukič povedal, že rozhodca pískal zle? Nemyslím si, že on bol hlavný protagonista tohto zápasu. Bol ním Jan Oblak, najmä v prvom polčase. Zaslúžili sme si streliť gól, ale on nám to nedovolil,“ povedal Casillas pre TVE. Pred odvetou na Štadióne Santiaga Bernabeua 33-ročný skúsený reprezentant podotkol: „Všetko je otvorené, ale máme celkom dobrú šancu postúpiť. Bude to pekný zápas, domáce prostredie nám môže pomôcť.“

Atlético Madrid (Šp.) – Real Madrid (Šp.) 0:0

ŽK: 55. Mandžukič, 80. Raúl García, 85. Mario Suárez – 80. S. Ramos, 89. Marcelo, rozhodoval: Milorad Mažič (Srb.)

Atlético: J. Oblak – Juanfran, Miranda, D. Godín, Siqueira – Mario Suárez, Gabi – Arda Turan, Koke (81. F. Torres) – Griezmann (77. Raúl García) – Mandžukič

Real: Casillas – Carvajal (85. Arbeloa), Varane, S. Ramos, Marcelo – Modrič, T. Kroos, James Rodríguez – G. Bale, Benzema (75. Isco), C. Ronaldo

„Stará dáma“ zdolala organizované Monaco gólom z pokutového kopu

V Turíne o triumfu miestneho Juventusu nad Monakom rozhodol záložník Arturo Vidal, ktorý v 57. minúte z pokutového kopu nekompromisnou strelou potrestal predchádzajúci faul v šestnástke na spoluhráča Álvara Moratu. Asistentom českého hlavného rozhodcu Pavla Královca bol slovenský arbiter Roman Slyško. Pred budúcotýždňovou odvetou (22. apríla) sú šance oboch tímov na postup otvorené, ak chcú „kniežatá“ pomýšľať na účasť medzi najlepšou štvoricou LM, musia doma minimálne raz skórovať.

Juventus - AS Monaco

Monačania predĺžili nepriaznivú sériu, keďže na talianskej pôde nedokázali zvíťaziť ani v siedmom stretnutí v histórii pohárovej Európy. Trénerovi Juventusu Massimilianovi Allegrimu sa víťazstvo 1:0 málilo.

„V prvom polčase sme urobili niekoľko chýb. Monaco má mladé a dobre organizované mužstvo plné skvelých hráčov. Každý, kto si myslel, že ide o jednoduchého súpera, sa mýlil. Monaco má najlepšiu defenzívu vo francúzskej lige a v LM dostalo iba štyri góly. To hovorí za všetko. Hrali sme trpezlivo. Výsledok 1:0 nie je zlý, ale nestačí. V odvete budeme musieť streliť aspoň jeden gól, ak chceme postúpiť ďalej,“ cituje Allegriho pozápasové vyjadrenia oficiálna stránka Európskej futbalovej únie (UEFA).

Kouč hostí Leonardo Jardim vnútorne cítil, že jeho zverenci si zaslúžili lepší výsledok, predovšetkým za dominanciu vo viacerých úsekoch zápasu.

„Myslím si, že sme mali dosiahnuť viac. Ovládli sme prvých dvadsať minút v prvom aj v druhom polčase. Dúfali sme, že odídeme s lepším výsledkom. Zápas v Monaku bude úplne iný. V našej hre budú iné prvky na to, aby sme postúpili. Ukázali sme spoľahlivú organizáciu a Juventusu sme narobili skutočné problémy. Na tejto úrovni musíte ukázať určitý level efektivity a účinnosti. Myslím si, že sa nám to podarilo. Vytvorili sme si dobré príležitosti na to, aby sme postúpili do semifinále,“ povedal 40-ročný portugalský tréner, ktorý sa narodil vo Venezuele.

Juventus a Monaco na seba súťažne doteraz narazili iba raz – v semifinále LM 1997/98. Juventus vtedy prehral prvý duel v Monaku 2:3, odvetu však zvládol 4:1 a postúpil do finále, kde však nestačil na Real Madrid.

Juventus Turín (Tal.) – AS Monako (Fr.) 1:0 (0:0)

Gól: 57. A. Vidal (z pok. kopu), ŽK: 55. R. Carvalho (AS Monako), rozhodoval: Pavel Královec (ČR)

Juventus: Buffon – Lichtsteiner, Bonucci, Chiellini, Evra – A. Vidal, Pirlo (74. Barzagli), Marchisio – R. Pereyra (87. Sturaro) – C. Tévez, Morata (83. Matri)

Monako: Subašič – Raggi (71. Berbatov), R. Carvalho, Abdennour, Kurzawa – Joao Moutinho, Fabinho, Kondogbia – Dirar (51. Bernardo Silva), Ferreira – Martial (87. Matheus Carvalho)

Viac k osobe Arturo VidalCarlo AncelottiGareth BaleIker CasillasJames RodríguezĽuboš MicheľRoman Slyško