Róbert Mak
Slovenský reprezentant Róbert Mak v drese gréckeho PAOK Solún. Foto: SITA/AP

ATÉNY 20. augusta (WEBNOVINY) – Slovenský futbalový reprezentant Róbert Mak mal prsty vo všetkých piatich góloch, ktorými grécky PAOK Solún rozstrieľal dánsky tím Bröndby Kodaň vo štvrtkovom prvom stretnutí play-off o postup do skupinovej fázy Európskej ligy 2015/2016.

Dvadsaťštyriročný ofenzívny univerzál sa pod jednoznačné víťazstvo 5:0 podpísal hetrikom a dvoma asistenciami.

„Bol to môj životný zápas. Takýto duel som ešte vo svojej kariére neabsolvoval. Som veľmi šťastný,“ uviedol na svojom oficiálnom webe Mak, ktorý si pochvaľuje nový systém trénera Igora Tudora. „Sedí mi. Vrátil som sa do útoku. Na pozíciu, kde sa cítim najlepšie.“

Mak prenechal penaltu spoluhráčovi

Mak mohol v závere stretnutia dať aj štvrtý gól, ale realizáciu pokutového kopu prenechal Ergysovi Kacemu. „Bol smutný, lebo predtým jeho strela z priameho kopu skončila iba na žrdi. Chcel som, aby mal radosť po góle,“ vysvetlil Mak, ale albánskemu spoluhráčovi nebola dopriata, keďže nepremenil svoj pokus.

PAOK je už viac než jednou nohou v skupinovej fáze EL. „Výsledok 5:0 je fantastický. Sme veľmi blízko, aby sme dosiahli náš prvý cieľ. Čaká na nás náročný program, lebo už v nedeľu začneme grécku ligu a potom príde odveta v Dánsku,“ doplnil Róbert Mak.

Dortmund otočil z 0:3 na 4:3

V polovici prvého polčasu medzi nórskym mužstvom Odd Grenland a nemeckou Borussiou Dortmund by hosťujúcemu favoritovi veril iba málokto. Vestfálsky tím vedený Thomasom Tuchelom prehrával v 22. minúte na pôde piateho mužstva najvyššej nórskej súťaže 0:3, napokon však triumfoval 4:3. Účastník Tippeligaen zaskočil Borussiu prvým gólom už v 14. sekunde zápasu.

Stíhaciu jazdu BVB odštartoval v 34. minúte gabonský rýchlik Pierre-Emerick Aubameyang. Tesne po zmene strán v 47. minúte znížil na rozdiel gólu Japonec Šindži Kagawa. V záverečnej štvrťhodine dokonali obrat druhým gólom Aubameyang a arménsky reprezentant Henrich Mchitarjan.

Kouč Dortmundčanov Tuchel po zápase priznal, že ho šokovalo, ako sa jeho zverenci po troch inkasovaných góloch prepracovali k dokonalému obratu. „Dnes sme neboli dostatočne psychicky silní, do zápasu sme vstúpili nepripravení. Bol som zdesený, ako ľahko sme inkasovali tri góly. Musíme sa veľmi zlepšiť. Našťastie, v druhom polčase sme ukázali správny prístup a som pre to veľmi rád. Zaslúžili sme si vyhrať. Počet strelených gólov na našej strane je vzhľadom na priebeh zápasu stále nízky,“ cituje portál goal.com slová 41-ročného odborníka.

Výsledky štvrtkových úvodných stretnutí play-off o postup do skupinovej fázy Európskej ligy

– odvety sa odohrajú vo štvrtok 27. augusta

PAOK Solún (Gréc.) – Bröndby Kodaň (Dán.) 5:0 (2:0)

Góly: 17., 80. a 82. MAK, 36. Pelkas, 51. Rodrigues, rozhodoval: Alberto Mallenco (Šp.)

Robert Mak (PAOK) odohral celé stretnutie a v 17., 80. a 82. minúte dal gól a v 83. minúte videl ŽK.

Dinamo Minsk (Biel.) – Red Bull Salzburg (Rak.) 2:0 (0:0)

Góly: 57. Rassadkin, 90.+ Adamovič, rozhodoval: Miroslav Zelinka (ČR)

FK Gabala (Azerb.) – Panathinaikos Atény (Gréc.) 0:0

rozhodoval: Andre Marriner (Angl.)

Astra Giurgiu (Rum.) – AZ Alkmaar (Hol.) 3:2 (3:2)

Góly: 25. Boldrin, 41. Alibec, 45.+ Dandea – 11. M. Henriksen, 13. V. Janssen, rozhodoval: Slavko Vinčič (Slovin.)

Slovan Liberec – Hajduk Split (Chor.) 1:0 (0:0)

Gól: 79. Pokorný, rozhodoval: David Fernández (Šp.)

Marek Bakoš hral do 62. min, Lukáš Hroššo a Michal Obročník (všetci Liberec) nefigurujú v zápise o stretnutí.

Zaria Luhansk (Ukr.) – Legia Varšava (Poľ.) 0:1 (0:0)

Gól: 48. Kucharczyk

Dušan Kuciak odchytal celý duel, Ondrej Duda (Legia) hral od 75. min.

Ajax Amsterdam (Hol.) – Baumit Jablonec 1:0 (0:0)

Gól: 54. Milik (z pok. kopu), rozhodoval: Tony Chapron (Fr.)

Ján Greguš (Jablonec) odohral celé stretnutie.

FK Molde (Nór.) – Standard Liége (Belg.) 2:0 (2:0)

Góly: 24. Hoiland, 28. Elyounoussi, rozhodoval: Alexej Kulbakov (Biel.)

FK Krasnodar (Rus.) – HJK Helsinki (Fín.) 5:1 (2:1)

Góly: 8. Ojala (vlastný), 9. Mamaev (z pok. kopu), 57. Smolov (z pok. kopu), 61. Wanderson, 63. Gazinskij – 18. Baah, rozhodoval: Marijo Strahonja (Chor.)

Sparta Praha (ČR) – FC Thun (Švaj.) 3:1 (2:1)

Góly: 45.+ a 90.+ Dočkal 43. N. Costa – 5. N. Sutter, rozhodoval: Danny Makkelie (Hol.)

Michal Breznaník (Sprarta) nefiguruje v zápise o stretnutí.

Milsami Orhei (Mold.) – AS St. Étienne (Fr.) 1:1 (0:1)

Góly: 57. Bud – 40. Hamouma, ČK: 56. Hamouma (St. Étienne), rozhodoval: Pawel Gil (Poľ.)

Young Boys Bern (Švaj.) – FK Karabach (Azerb.) 0:1 (0:1)

Gól: 67. Richard, rozhodoval: Vladislav Bezborodov (Rus.)

Atromitos (Gréc.) – Fenerbahce Istanbul (Tur.) 0:1 (0:0)

Gól: 90. Van Persie, rozhodoval: Daniele Orsato (Tal.)

Miroslav Stoch (Fenerbahce) nefiguruje v zápise o stretnutí.

Rabotnički Skopje (Maced.) – Rubin Kazaň (Rus.) 1:1 (0:0)

Gól: 84. Ristevski – 68. Karadeniz, ČK: Petrovič (Skopje) po druhej ŽK, rozhodoval: István Vad (Maď.)

Steaua Bukurešť (Rum.) – Rosenborg Trondheim (Nór.) 0:3 (0:0)

Góly: 61. Mikkelsen, 67. Helland, 90.+ M. Jensen, rozhodoval: Luca Bant (Tal.)

MŠK Žilina (SR) – Athletic Bilbao (Šp.) 3:2 (0:2)

Góly: 77. a 90.+ Willian, 66. Paur – 16. Merino, 33. Kike Sola, rozhodoval: Ovidiu Hategan (Rum.)

Rheindorf Altach (Rak.) – Belenenses (Portug.) 0:1 (0:1)

Gól: 13. Caeiro, rozhodoval: Matej Jug (Slovin.)

BK Odds (Nór.) – Borussia Dortmund (Nem.) 3:4 (3:1)

Góly: 2. Samuelsen, 20. Nordkvelle, 22. Ruud – 34. a 76. Aubameyang, 47. Kagawa, 85. Mchitarjan, rozhodoval: Jorge de Sousa (Portug.)

Girondins Bordeaux (Fr.) – Kajrat Almaty (Kaz.) 1:0 (1:0)

Gól: 27. Khazri, rozhodoval: Arnold Hunter (Sev. Írsko)

Viktoria Plzeň (ČR) – Vojvodina Nový Sad (Srb.) 3:0 (1:0)

Góly: 25. a 82. Kopic, 51. Vaněk, rozhodoval: Javier Estrada (Šp.)

Matúš Kozáčik odchytal celý duel, Patrik Hrošovský odhral celé stretnutie a Michal Ďuriš (všetci Plzeň) hral do 86. min.

Lech Poznaň (Poľ.) – Videoton Székesfehérvár (Maď.) 3:0 (1:0)

Góly: 11. Linetty, 57. Thomalla, 68. Tralka, rozhodoval: Oliver Drachta (Rak.)

Southampton (Angl.) – FC Midtjylland (Dán.) 1:1 (0:1)

Góly: 56. Jay Rodriguez (z pok. kopu) – 45. Sparv, rozhodoval: Clément Turpin (Fr.)

Viac k osobe Dušan KuciakJán GregušLukáš HroššoMarek BakošMatúš KozáčikMichal BreznaníkMichal ĎurišMiroslav StochOndrej DudaPatrik HrošovskýPierre-Emerick AubameyangRóbert MakRubin KazaňŠindži Kagawa