Marcus Rashford
Marcus Rashford z Manchestru United sa v zápase anglickej Premier League proti Arsenalu Londýn predviedol dvoma gólmi. Manchester, 28. február 2016. Foto: SITA/AP

LONDÝN 28. februára (WebNoviny.sk) – V nedeľňajšom stretnutí 27. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League zdolali hráči Manchestru United na domácom ihrisku Arsenal 3:2. V prvom polčase sa dvakrát strelecky presadil 18-ročný debutant Marcus Rashford, ešte pred prestávkou znížil útočník hostí Danny Welbeck. Manchester United sa vrátil do dvojgólového vedenia po presnom zásahu Andera Herreru, na konečných 3:2 napokon upravil nemecký tvorca hry Arsenalu Mesut Özil.

Marcusa Rashforda už pozná celá Európa

Marcus Rashford. Meno, ktoré ešte pred pár dňami bolo známe možno pár priaznivcom United, dnes pozná celá futbalová Európa. Osemnásťročný rodák z Manchestru sa prvýkrát dostal do základnej zostavy vo štvrtkovom zápase Európskej ligy proti dánskemu Midtjyllandu, keď nahradil Anthonyho Martiala, ktorý na poslednú chvíľu z nominácie vypadol pre zranenie. Mladý útočník sa blysol dvoma presnými zásahmi a Manchester United postúpil v európskej súťaži do ďalšieho kola. V stretnutí proti Arsenalu dostal opäť šancu v základnej jedenástke a opäť strelil dva góly, tentokrát však pridal aj jednu asistenciu a jeho tím znova triumfoval.

„Bol to môj prvý duel v Premier League a bol naozaj úžasný, streliť dva góly je už len bonus. Celkom to bol pre mňa šok, no snažil som sa na to príliš nemyslieť. Je to šialené, nedokážem to vysvetliť. Veľkou oporou sú pre mňa skúsení hráči ako napríklad Michael Carrick,“ vyznal sa po zápase strelec Rashford. Jeho dva góly sú dôkazom toho, že vo vymedzenom území sa cíti ako ryba vo vode. Pri tom prvom v 29. min využil chybu Gabriela a jeho nepodarený odkop zachytil a pravačkou poslal do Čechovej siete. Pri druhom góle v 32. min predviedol, že má dobrý výber miesta a po centrovanej prihrávke Jesseho Lingarda sa presadil.

Welbeck skóroval proti bývalému tímu

Arsenal sa vrátil do zápasu v 40. min, keď využil výhodu štandardnej situácie. Hlavičkou sa presadil útočník Danny Welbeck, bývalý hráč United, ktorému na gól prihral Mesut Özil. Pre nemeckého tvorcu hry to bola už osemnásta presná prihrávka v aktuálnej sezóne Premier League, kreatívny hráč sa tak priblížil k rekordu Thierryho Henryho (20).

Marcus Rashford sa ukázal opäť v druhom polčase, keď pokojne vyhodnotil situáciu a v 65. min prihral loptu presne na kopačky Andera Herreru, ktorý krásnym gólom zvýšil na 3:1. O štyri minúty neskôr padol posledný gól stretnutia, na konečných 3:2 upravil Mesut Özil. Najkomickejší moment duelu prišiel štvrťhodinu pred koncom, keď sa do debaty so štvrtým rozhodcom pustil tréner domácich Louis van Gaal, ktorý mal pocit, že hráči Arsenalu simulujú a názorne to všetkým predviedol a hodil sa na trávnik.

Louis van Gaal vychválil mladíka

„Je to neuveriteľné, akým spôsobom sa predstavil Marcus Rashford v osemnástich rokoch. Pochopil by som ešte zápas v Európskej lige, v ktorom naňho nebol vyvíjaný až taký veľký tlak, ale ten druhý zápas je vždy náročnejší a on ho odohral veľmi dobre. Štyri góly vo dvoch stretnutiach je priemer, ktorý je veľmi nezvyčajný,“ vychválil mladého útočníka tréner Louis van Gaal.

„Vedeli sme, že to bude náročný duel, no spravili sme chyby a boli sme za ne potrestaní. Vždy, keď sme pochybili, tam boli a dokázali skórovať. Stále máme šancu na titul a budeme bojovať až do poslednej minúty, avšak je to veľké sklamanie a krok späť oproti minulému týždňu,“ povedal po stretnutí gólman londýnskeho tímu Petr Čech. Arsenal je po prehre na treťom mieste v tabuľke Premier League, na druhý Tottenham stráca tri body a na vedúci Leicester už päť. Manchester United má na konte 44 bodov a mohol by sa vrátiť spať do boja o miestenku v Lige majstrov.

V druhom nedeľňajšom stretnutí triumfovali hráči Tottenhamu nad Swansea 2:1. „Kohúti“ pritom prehrávali od 19. min 0:1 zásluhou Alberta Paloschiho. O tom, že tri body ostanú na White Hart Lane rozhodli Londýnčania v rozmedzí siedmich minút, keď sa najprv v 70. min presadil Nacer Chadli a v 77. min dokonal obrat Danny Rose.

Tottenham figuruje na druhej priečke v ligovej tabuľke s trojbodovým náskokom pred Arsenalom Londýn. Na vedúci Leicester City stráca dva body.

Výsledky nedeľňajších stretnutí 27. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League:
Manchester United – Arsenal Londýn 3:2 (2:1)

Góly: 29. a 32. Rashford, 65. A. Herrera – 40. Welbeck, 69. Mesut Özil

Tottenham Hotspur – Swansea 2:1 (0:1)

Góly: 70. Chadli, 77. D. Rose – 19. Paloschi

1. Leicester 27 16 8 3 49:29 56

2. Tottenham 27 15 9 3 49:21 54

3. Arsenal Londýn 27 15 6 6 43:26 51

4. Manchester City 26 14 5 7 48:28 47