Marian hossa
Marián Hossa z Chicago Blackhawks. Foto: SITA/AP

NEW YORK 24. decembra (WEBNOVINY) – V štrnástich pondelkových stretnutiach zámorskej hokejovej NHL bodovali zo Slovákov Marián Hossa a Zdeno Chára.

Útočníka Chicaga Mariána Hossu vyhlásili za druhú hviezdu duelu proti New Jersey. Na výhre 5:2 sa Trenčan podieľal dvoma asistenciami. Hossa odohral vyše 18 minút a mal aj dva plusové body. Michal Handzuš odohral 13:46 min. „Dnes sme boli počas celého zápasu vždy na správnom mieste. Puk sme mali častejšie na hokejkách, čo bol kľúč k úspechu,“ komentoval Marián Hossa.

Devils boli v pondelok bezzubí, domácu bránku ohrozili len dvanásťkrát. Prvýkrát po siedmich dueloch vyšiel bodovo naprázdno český útočník New Jersey Jaromír Jágr, ktorý sa vrátil do Chicaga prvýkrát od júnového finále Stanleyho pohára.

Sedem výhier v deviatich zápasoch

Boston vyhral siedmy zápas z posledných deviatich, v Nashville uspel 6:2 aj vďaka výbornej prvej tretine, v ktorej strelil tri góly. Kapitán Bruins Zdeno Chára prihrával Jaromovi Iginlovi na prvý gól stretnutia, útočník Bostonu sa potom presadil ešte raz. Dva góly strelil aj domáci Craig Smith.

Chára strávil na ľade vyše 22 minút, mal dva strelecké pokusy a dve minúty sedel na trestnej lavici. Tréner Bruins Claude Julien sa po zápase radoval zo 400. víťazstva v NHL. „Je to míľnik, ktorý si uvedomím až po odchode do dôchodku. Momentálne ma zaujímajú naše výkony a výsledky,“ povedal Julien.

Halák trikrát inkasoval

Halak

Brankár Jaroslav Halák zo St. Louis mal v Calgary 26 úspešných zákrokov a trikrát inkasoval. Tretí gól dostal z hokejky Marka Giordana v čase 59:55 min a prišiel o víťazstvo. V rozstrele samostatných nájazdoch prekonal Haláka Joe Colborne a rozhodol o výhre Flames 4:3.

Calgary sa tešilo z výhry po štyroch prehrách. V zostave Blues citeľne chýbal útočník Alexander Steen, s 24 gólmi druhý najlepší strelec súťaže.

Floridské derby vyhrala Tampa Bay, Lightning zdolali Panthers hladko 6:1 a dosiahli piate víťazstvo v rade. Tomáš Kopecký si počas vyše 18 minút pripísal do štatistík jeden strelecký pokus. Richard Pánik z Tampy sledoval duel len z tribúny. Vyše 16 minút hral pri výhre Philadelphie nad Minnesotou 4:1 Andrej Meszároš. Obranca Flyers ohrozil dvakrát bránku súpera.

Philadelphia doma vyhrala už deviatykrát za sebou, Wild prehrali tretíkrát v rade. „Darí sa všetkým našim útokom, myslím, že hráme skvele. Po takomto tímovom výkone sa vždy cítite výborne. Dáme si teraz pár dní vianočného voľna a pripravíme sa na sériu zápasov u súperov,“ povedal kapitán Flyers Claude Giroux.

Columbus otočili

Columbus prehrával v Caroline v 56. min ešte 2:3, potom však Ryan Johansen a Jack Skille otočili výsledok. Brankár Blue Jackets Mike McKenna dosiahol prvú výhru v NHL od marca 2009. Andrej Sekera z Caroliny odohral vyše 25 minút, čo bolo najviac zo všetkých hráčov. Gólom sa neskončila ani jedna z jeho štyroch striel. Carolina prehrala posledné tri stretnutia.

Brankár Jevgenij Nabokov z New Yorku Islanders vychytal 56. čisté konto v kariére a prvé v tejto sezóne. Tentoraz si na ňom otupili zuby hráči Detroitu, keď sa gólom neskončila ani jedna z ich 23 striel vrátane troch z hokejky Tomáša Tatara a jednej od Tomáša Jurča. Islanders strelili všetky tri góly v prvej tretine. Red Wings prehrali siedmykrát z posledných deviatich duelov.

Edmonton ukončil sériu prehier

Edmonton proti Winnipegu (6:2) odčinil debakel 0:6 zo súboja so St. Louis a ukončili nepríjemnú sériu šiestich prehier. „Podali sme oveľa lepší výkon ako v poslednom stretnutí,“ povedal Taylor Hall, ktorý dosiahol v zápase jeden gól a dve asistencie. Tréner Anaheimu Bruce Boudreau prežil úspešný návrat do Washingtonu, Ducks vyhrali na ľade Capitals 3:2 a dosiahli už deviatu výhru v rade, čo je ich klubový rekord. Washington v zápase stratil vedenie 2:0.

Náhradník Henrika Lundqvista Cam Talbot vychytal druhú výhru vo dvoch dňoch, New York Rangers aj vďaka jeho výkonu zdolali Toronto 2:1 po samostatných nájazdoch. Talbot mal 25 úspešných zákrokov a prekonal ho len v závere riadneho hracieho času Nazem Kadri. „Pred Vianocami sme si dvoma výhrami zlepšili náladu. Čakajú nás príjemné tri dni,“ povedal tréner Rangers Alain Vigneault.

Sabres oslabil vírus

Brankár Phoenixu Mike Smith si dal nešťastný vlastný gól v predĺžení súboja s Buffalom, keď tečovaná vysoká strela Marka Pysyka skončila na jeho chrbte a on s pukom zamotaným do dresu a nohavíc nacúval za bránkovú čiaru. Sabres nastúpili len so šestnástimi korčuliarmi, keďže pätica hráčov náhle oslabilo vírusové ochorenie. „Videl som už v hokeji veľa, ale nikdy ešte niečo podobné. Pre Smitha to bolo asi veľmi nešťastné. Myslím, že to ešte nejakú dobu nebude chápať. Pre nás to bol príjemný vianočný dar,“ povedal brankár Sabres Ryan Miller.

Brankár Martin Jones nevyrovnal rekord NHL v počte víťazstiev v jednej sérii po vstupe do súťaže. Postarali sa o to výhrou 5:2 hráči Dallasu. Jones po siedmich víťazstvách prvýkrát neuspel. Hetrik Gordieho Howea dosiahol Jamie Benn, keď strelil gól, asistoval a stihol sa aj pobiť. Dallas vyhral tretíkrát z posledných štyroch zápasov. Brankár Ottawy Craig Anderson mal 27 úspešných pokusov a vychytal druhé čisté konto sezóny. Senators pri výhre 5:0 ukončili sériu siedmich výhier Pittsburghu. Ottawa o výhre rozhodla v tretej dvadsaťminútovke a radovala sa po troch prehrách.

Hertla pravdepodobne čaká dlhšia pauza

Českého hokejového útočníka Tomáša Hertla zo San Jose čaká pravdepodobne dlhšia ako mesačná pauza. Na budúci týždeň sa podrobí operácii pravého kolena. Generálny manažér San Jose Sharks v pondelok oznámil, že vedenie klubu zatiaľ netuší, ako dlho bude trvať rekonvalescencia. Hertl pravdepodobne príde o účasť na zimných olympijských hrách v Soči.

„Zatiaľ platí, že bude pauzovať mesiac, ale môže to byť aj dlhšie,“ uviedol generálny manažér Sharks Doug Wilson. Hertl sa zranil minulý týždeň v zápase proti Los Angeles, keď ho fauloval kapitán Kings Dustin Brown. Do zdravotnej prestávky strelil český útočník v premiérovej sezóne v NHL 15 gólov a pridal 10 asistencií.

Výsledky pondelkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Buffalo – Phoenix 2:1 po predĺžení (0:0, 0:1, 1:0 – 1:0)

Góly: 55. Ennis (Girgensons), 64. Pysyk (Moulson, Ehrhoff) – 21. Hanzal (C. Murphy, T. Kennedy)

New York Rangers – Toronto 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 48. J. Miller (Kreider, Pouliot), rozhodujúci sam. nájazd Stepan – 59. Kadri (Clarkson, Rielly)

Washington – Anaheim 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)

Góly: 8. Grabovskij (T. Brouwer, Fehr), 12. Nicklas Bäckström (Carlson, T. Brouwer) – 18. Cogliano (S. Koivu, Lindholm), 40. S. Koivu (Lovejoy, Cogliano), 55. Lindholm (Getzlaf, Perry)

Carolina – Columbus 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)

Góly: 19. Skinner (E. Staal), 37. Skinner (Siomin, J. Staal), 50. Siomin (J. Staal, Gerbe) – 10. Anisimov (Atkinson, Dubinsky), 36. Tropp (Letestu, Jenner), 56. Johansen (Foligno, Letestu), 58. Skille (Anisimov, Wisniewski)

Andrej Sekera (Carolina) odohral 25:39 min a mal 4 strelecké pokusy

Detroit – New York Islanders 0:3 (0:3, 0:0, 0:0)

Góly: 11. Okposo (Tavares, Vanek), 16. Grabner (Bailey, Nielsen), 17. Cizikas (M. Martin, C. McDonald)

Tomáš Tatar odohral 17:08 min a mal 3 strely, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 17:28 min a mal 1 strelu.

Florida – Tampa Bay 1:6 (1:1, 0:3, 0:2)

Góly: 19. Bergenheim (Barkov) – 20. Killorn (V. Filppula, Hedman), 24. T. Johnson (Hedman, St. Louis), 29. V. Filppula (Purcell, St. Louis), 33. St. Louis (Palát), 44. J. Brown (Kučerov, Cote), 54. J. Brown (Kučerov, Carle)

Tomáš Kopecký (Florida) odohral 18:13 min.

Ottawa – Pittsburgh 5:0 (1:0, 1:0, 3:0)

Góly: 7. Z. Smith (Ceci, Greening), 26. Ryan (Phillips, Karlsson), 42. Karlsson (C. MacArthur), 53. Turris (Karlsson, C. MacArthur), 55. Conacher (Spezza, Methot)

Philadelphia – Minnesota 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly: 2. L. Schenn (Hartnell, Simmonds), 11. Simmonds (Voráček, Giroux), 28. Giroux (Coburn, Voráček), 60. Simmonds (B. Schenn, Grossmann) – 17. Mikael Granlund (Pominville, R. Suter)

Andrej Meszároš (Philadelphia) odohral 16:07 min a mal 2 strely.

Chicago – New Jersey 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Góly: 13. Sharp (MARIÁN HOSSA, Toews), 28. P. Kane (Leddy, Versteeg), 33. Bickell (Saad, Keith), 46. Sharp (MARIÁN HOSSA, Seabrook), 53. Leddy (Seabrook, Saad) – 26. S. Gionta (Merrill, Josefson), 41. Ryder

Marián Hossa sa stal druhou hviezdou zápasu, odohral 18:15 min, mal 2 asistencie a 3 strelecké pokusy. Michal Handzuš (obaja Chicago) odohral 13:46 min.

Nashville – Boston 2:6 (0:3, 1:0, 1:3)

Góly: 32. C. Smith (S. Jones, Ellis), 44. C. Smith (Spaling, S. Weber) – 2. Iginla (CHÁRA, Lucic), 6. Fraser (Söderberg, Spooner), 11. R. Smith (Söderberg, Spooner), 46. Iginla (Krejčí, Krug), 46. Söderberg (Spooner, R. Smith), 56. Marchand (R. Smith)

Zdeno Chára (Boston) odohral 22:07 min, mal 1 asistenciu, 1 plusový bod, 2 strely a 2 trestné minúty.

Edmonton – Winnipeg 6:2 (2:1, 1:1, 3:0)

Góly: 9. Eberle (Hemský, Ference), 17. Gagner (Eberle, J. Schultz), 37. Perron (Hall, Nugent-Hopkins), 45. Petry (Jakupov, Perron), 49. Hall (Nugent-Hopkins), 57. Jakupov (Hall) – 12. Stuart (O. Jokinen, Setoguchi), 30. Ladd (Byfuglien, B. Little)

Calgary – St. Louis 4:3 po sam. nájazdoch (0:1, 1:2, 2:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 33. Hudler (Bäcklund, Giordano), 52. Cammalleri (Byron, Bäcklund), 60. Giordano (Hudler, Cammalleri), rozhodujúci sam. nájazd Colborne – 8. Shattenkirk (Morrow, C. Stewart), 34. J. Schwartz (Bouwmeester, Tarasenko), 35. Pääjärvi (Lapierre, Cracknell)

Jaroslav Halák (St. Louis) mal 26 úspešných zákrokov

Los Angeles – Dallas 2:5 (2:2, 0:1, 0:2)

Góly: 3. Justin Williams (A. Kopitar, Doughty), 17. Stoll (Justin Williams, T. Lewis) – 4. Seguin (Jamie Benn, Fortunus), 7. Jamie Benn, 26. Ničuškin (Seguin, Jamie Benn), 56. Eakin (Garbutt), 59. Horcoff

San Jose – Colorado 5:4 po sam. nájazdoch (1:2, 2:0, 1:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 14. Demers (J. Thornton, Burns), 26. Burns (J. Thornton, Irwin), 34. Irwin (D. Boyle, Wingels), 60. Pavelski (J. Thornton, Burns), rozhodujúci sam. nájazd Couture – 12. MacKinnon (R. O´Reilly, E. Johnson), 20. Landeskog (P. Stastny, Parenteau), 59. E. Johnson (R. O´Reilly, Duchene), 59. J. McGinn (J. Mitchell, Talbot)

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraClaude GirouxDustin BrownJamie BennJaromír JágrJaroslav HalákJevgenij NabokovMarián HossaMichal HandzušMikael GranlundMike SmithNicklas BäckströmRichard PánikRyan MillerTaylor HallTomáš JurčoTomáš KopeckýTomáš TatarZdeno Chára