VIDEO: Mars útočí! Legendárny príbeh Vojny svetov sa vracia

Itv0227_twotw_launchart_landscape 1.jpg
Foto: Viasat World

Píše sa rok 1938. Tisícky Američanov vybiehajú z domov, húfne nakupujú zásoby potravín alebo  utekajú do hôr. V New Jersey pristáli Marťania! „Je ich veľa, sú veľkí, mokrá koža sa leskne a majú škaredé pohľady,“ hlásia v rádiu.

Takúto paniku vyvolalo rozhlasové spracovanie sci-fi románu H. G. Wellsa Vojna svetov, ktorý ako prvý v literatúre pracuje s inváziou mimozemšťanov. A koncom roka 2019 prichádza na obrazovky jeho nové filmové spracovanie. To sa už, na rozdiel od predchádzajúcich filmových verzií, verne drží predlohy. Dej sa odohráva v Londýne a jeho okolitých grófstvach počas eduardovského obdobia zo začiatku 20. storočia.

Útok mimozemšťanov

Dej sa odohráva okolo Georgea a Amy, ktorí chcú spolu začať nový život. Nemajú to však ľahké, v tých časoch láska ženatého Georga a inteligentnej Amy prekračuje všetky konvencie. Rozhodnú sa odsťahovať do Surrey, kde chcú začať úplne odznova. Všetko však zmenia nepriateľsky naladení Marťania.

George odvedie Amy do Leatherheadu, ďaleko od nebezpečenstva a sám sa vracia späť. Boj nie je jednoduchý, eduardovské Anglicko aj napriek technickému pokroku nedisponovalo žiadnou zbraňou, ktorá by sa mohla rovnať vyspelým Marťanom. Akoby to nestačilo, kozmické lode zaútočia aj v okolí Leatherheadu. Stihne prísť George na pomoc, alebo ostane Amy odkázaná na svoj vlastný dôvtip?

Z polovice skutočný príbeh

Zaujímavosťou seriálovej podoby je to, že podobnou časťou života si prešiel aj tvorca Vojny svetov, spisovateľ H. G. Wells. Ten sa rovnako ako ženatý zamiloval do študentky Amy a ešte pred rozvodom spolu odišli do spomínaného mesta Surrey.

Itv0206_twotw_keyartconceptdps_aw.jpg
Foto: Viasat World

Tvorcovia Craig Viveiros, režisér, a Peter Harness, scenárista, sa v tomto spracovaní snažili o verné zobrazenie románu. Režisér zdôraznil, že filmové spracovanie knihy malo doteraz vždy len americké prostredie. „Toto je prvá verzia, ktorú sme posadili do originálneho prostredia starého Anglicka,“ povedal.

„Verziu Vojny svetov, ktorú som chcel vyrobiť, je verná tónu a duchu knihy, ale tiež sa cíti byť súčasná, prekvapujúca a plná šokov: spojenie sci-fi, dobovej drámy a hororu,“ vraví Harness a pokračuje: „Na Wellsovom románe nie je nič príjemné ani predvídateľné a to je to, čo som chcel zachytiť.“

V hlavnej úlohe uvidíme Rafa Spalla v postave Georga, osudovú Amy si zahrá Eleanor Tomlinson, astronóma Ogilvyho stvárnil Robert Carlyle a Georgeovho brata Rupert Graves.

Román H. G. Wellsa Vojna svetov si budú môcť diváci pozrieť v najnovšom dvojdielnom filmovom spracovaní tesne pred Vianocami na Epic Drama 20. a 21. decembra o 21:00.

Informácie pochádzajú z Viasat World a stránky wikipedia.org.

Tento článok vznikol v spolupráci s klientom Viasat World

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom